Szatmárnémeti

Árak, törvény, büntetések: tudnivalók a téli gumiról

2012.10.10 - 10:02

Tartósan 7 Celsius-fok alatt ajánlott téli gumit felszerelni a gépkocsikra. Romániában 2011. november 1-jétől kötelező ezek használata, az a járművezető, aki ezt elmulasztja, 630 lej bírságot fizethet. Az erre vonatkozó törvénynek azonban többféle értelmezése van.

 

Még mindig sok a félreértés a tavaly júniusban ismét módosított romániai közlekedési törvény azon pontja körül, miszerint november 1. és március 30. között kötelező a téli gumi használata. Egyesek a dátumot veszik figyelembe a törvény értelmezésekor, mások szerint az időjárási körülményekhez kell alkalmazkodni. A jelenlegi álláspont szerint a téli gumi november 1. és március 30. között akkor kötelező, amikor ezt az időjárás szükségessé teszi, vagyis ha az út jeges, síkos vagy havas, és ezáltal fokozott balesetveszély áll fenn. Amennyiben száraz az idő, úgy ellenőrzéskor nem büntetnek meg a téli gumi használatának mellőzéséért, viszont baleset esetén vehetik ezt akár súlyosbító körülménynek is.

Hóban, fagyban és latyakos időben, amikor a vezetés körülményei jelentősen romlanak, biztonságos célba jutásunk legfontosabb feltétele a megfelelő téli gumik használata. A nyári gumi 7 Celsius-fok alatti hőmérsékleten megkeményedik, ezért még száraz út esetén is jelentősen veszít tapadóképességéből, könnyen megcsúszik. A téli gumi speciális alapanyagának köszönhetően hideg időben is rugalmas marad, így nagyobb mértékű tapadást biztosít, jelentősen csökkenti a féktávot. Futófelülete erősen tagolt, a mintaárkok mélyebbek és szélesebbek, így jobb a kapaszkodóképessége.

 

Milyet vegyünk?

 

Sokan nem tudják eldönteni, hogy új téli gumit vegyenek-e, vagy megelégedjenek a használttal. Butka Gergely, a Ger-Bog Kft. értékesítési igazgatója szerint nem érdemes használt gumit venni, mivel annak bizonytalan az eredete, nem lehet tudni, mennyi ideig állt raktáron és milyen körülmények között. Ezeknek a gumiknak nem olyan jó a tapadásuk, esetleg a szerkezetük is károsodhatott. Újak vásárlásakor is figyelembe kell venni az azon található jelzéseket, és jó minőségű gumit ajánlatos vásárolni. Interneten kockázatos a téli gumiabroncsok beszerzése, ugyanis nincs rá garancia, és csak a postázás után derül ki, valójában mit is vettünk. A gumikat érdemes olyan szervizekben beszerezni és felszereltetni, ahol megfelelő technika áll rendelkezésre, és szaktanácsadással is tudják segíteni az ügyfelet. Butka Gergely szerint kényszermegoldás a négy évszakos gumi használata, mivel sem a téli gumi, sem a nyári gumi tulajdonságait nem éri el 100%-osan. Akkor válasszunk ilyet, ha a téli rossz időben kevesebbet autózunk, és rövid távon, nem túl nagy sebességgel közlekedünk. Ezek vásárlásakor M+S felirat kell szerepeljen a gumin, ezen belül ajánlott a hópehellyel is ellátott változat.

 

Mennyibe kerül?

Az, hogy melyik autóra mennyibe kerül a négy téli gumi megvásárlása, mérettől, márkától, minőségtől függ, így személyautónként változik. Egy Dacia Logan típusú gépjárműre egy téli gumiabroncs 175—300 lej közötti áron szerezhető be, egy középkategóriás autónál ez az ár 300—500 lej között mozog. A szakember szerint azonban megtérül az olcsóbb és drágább közötti árkülönbség, mivel míg az előbbi kb. két szezont bír ki, utóbbival három szezonban is közlekedhetünk. Ezzel szemben egy használt téli gumi mindössze 65—85 lejbe kerül, állapottól függően. A téli gumik felszerelése 60 lej körüli, ezt érdemes szakszervizben elvégeztetni, és egyúttal felkészíteni a gépjárművet a téli szezonra, leellenőrizve a fagyásgátló- és ablakmosó folyadékot, zárjégoldót, fűtésrendszert, fékrendszert és ablaktörlőket.

 

 

Bírságok

A 195-ös sürgősségi kormányrendelet értelmében a személygépjárművek tulajdonosait megbírságolhatják abban az esetben, ha téli időjárási körülmények között nyári gumiabronccsal közlekednek, illetve így okoznak balesetet, vagy akadályozzák a forgalmat. Ellenőrzés esetén a bírság 600 lejtől 1400 lejig terjedhet, mely 9-től 20 büntetőpontnak felel meg. Baleset okozása esetén a büntetés mértéke jóval nagyobb, sőt akár kártérítés fizetésére is kötelezhetik az érintetteket, amennyiben bebizonyosodik, hogy a nem megfelelő gumi használatával akadályozták a forgalmat. A pénzbírság mellett a gépjármű forgalmi engedélyét is bevonhatják. Az ellenőrzéseket a rendőrség és a Gépjármű-nyilvántartó Hivatal (ARR) munkatársai közösen fogják elvégezni. A téli gumi és hólánc használata érvényes a 3,5 tonnánál nehezebb tehergépjárművek, illetve azoknak a személyszállító autóbuszoknak az esetében is, amelyek több mint kilenc ülőhellyel rendelkeznek.