Aradon kezdődik szerdán az elődöntő

2013.04.17 - 07:25

A Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata zsinórban ötödik éve játszik a bajnokság elődöntőjében, és – akárcsak tavaly – ismét az Aradi ICIM-mel kell megküzdeni a döntőbe jutásért. Tavaly sikerült legyőzni az aradiakat, idén is erre törekednek Fleşeriu tanítványai.

Szerdán délután kezdődik a női kosárlabda Nemzeti Liga rájátszásának elődöntője, a Szatmárnémeti VSK pedig a pályaválasztó otthonában, az Aradi ICIM-nél játssza a két nyert mérkőzésig tartó párharc első felvonását.

Amennyiben a Dan Fleşeriu edző tanítványai ugyanazt a teljesítményt nyújtják, mint szombaton, a BCT Alexandria elleni harmadik negyeddöntős meccsen, akkor az aradiaknak van mitől tartaniuk. „Nip” Freeman vezényletével a VSK hengerelt, viszont azelőtt, a negyeddöntő első két meccsén, döcögött a szatmáriak játéka.

Az előző két idény ezüstérmes csapata az egyetlen a jelenlegi négyesből, amely az elmúlt öt szezonban elődöntőt játszott. Mint arról beszámoltunk, a VSK 2008-ban jutott fel az élvonalba, azóta csak egyszer nem szerzett érmet. 2009-ben bronzérmes volt a szatmári együttes, 2010-ben – Cristian Ciocannal a csapatban – a negyedik helyen zárt az együttes, majd 2011-ben és 2012-ben döntőben küzdött Fleşeriu csapata, viszont mindkét alkalommal elbukta a finálét. Két évvel ezelőtt éppen az ICIM nyerte a bajnoki címet, tavaly a CSM Târgovişte halászta el a szatmáriak elől az aranyérmet. De a döntőbe jutásért az ICIM-et búcsúztatta a VSK, tehát a szatmáriaknak kellemes emlékei vannak az aradiak elleni elődöntőről. Az sem mellékes, hogy ahányszor a rájátszásban egymással szemben került a VSK és az ICIM csak egyszer, a 2011-es döntőben győzte le a szatmáriakat. A 2008/09-es szezonban a „piros–fehérek” már a negyeddöntőben verték a Maros–partiakat, 2009/10-ben nem játszottak egymással a play–off-ban, 2010/11-ben a döntőben az ICIM nyert, míg 2011/12-ben a VSK 2–1-es összesítéssel küldte a bronzmérkőzésre az aradiakat (akkor is a „sárga–kékek” voltak a pályaválasztók).

„Ez volt a legnehezebb év, hogy kivívtuk a négybe jutást” – véli Dan Fleşeriu. Némi igazság van ebben, ugyanis a lányok játéka összeomlott a bajnokság végére, így a BCT Alexandria a szatmári vereség után visszavágott hazai pályán a VSK-nak. De szombaton feltámadtak a szatmáriak és lemosták a pályáról a negyeddöntős ellenfelüket, így 2–1-es összesítéssel lettek elődöntősök.

Ezzel szemben az aradiaknak egy sétagalopp volt a kvalifikáció, miután a Temevári Danziot 90–44-re, majd 81–56-ra verték.

Ebben az idényben ez lesz az ötödik ICIM–VSK meccs, a mérleg nyelve sajnos az aradiak oldalára billen: 3–1-az állás, ugyanis a VSK csak tavaly novemberben, a bajnokság alapszakaszának szatmári meccsét nyerte meg (81–75), majd a Román Kupa negyeddöntőjének oda–visszavágóján csúfos vereségeket szenvedtek a szatmáriak (81–51 Aradon, 66–79 Szatmáron), a bajnokság visszavágójának februári találkozóján pedig 82–63-ra nyert az ICIM.

Dan Moraru, az aradiak vezetőedzője azért siránkozik, mert a klub nehéz anyagi helyzetbe került, és sok játékos az edzéseken sem szokott megjelenni. Ráadásul Milovanovics és Cutaş is sérült, így hat alapjátékosban bízhat a szakvezető. Hasonló nehéz helyzeten ment keresztül a VSK is az elmúlt év végén, illetve 2013 elején, a nagy arányú vereségek is elsősorban annak tudhatók be, hogy lányok a fizetések elmaradása miatt nem voltak hajlandók edzeni, ami természetesen a mérkőzéseken a teljesítményükön megmutatkozott. Ezúttal viszont nincs mire panaszkodni, és Florin Mureşan szakosztályvezető bízik abban, hogy sorozatban a harmadik évben döntőt játszhat a VSK. „Nagyon nehéz volt ez az év, rengeteg volt a hullámvölgy, de sikerült történelmet írni, és zsinórban ötödik éve elődöntőbe jutni. Gratulálok a lányoknak, de köszönet illeti a szurkolókat is, akik sokszor a tenyerükön hordták a lányokat egy–egy győzelem felé. Én bízom abban, hogy sikerült a következő lépést is sikeresen venni, és bejutni a döntőbe. Ugyanakkor remélem azt is, hogy lesz folytatás, hiszen ez a csodálatos szatmári közönség, ez a város megérdemel egy ilyen csapatot, amely eredményeket mutat fel évről–évre, és akiket ünnepelhetnek” – mondta Mureşan, utalva arra, hogy Marcela Papici alpolgármester azon mesterkedik, hogy megtizedelje a kosárlabdacsapat költségvetését azzal az indokkal, hogy a helyi tanács nem az élsportot kell támogassa, hanem a tömegsportot.

A szerdai ICIM–VSK találkozó egyébként 20 órakor kezdődik és a Digi Sport 2 élőben közvetíti.

A másik ágon a CSM Tâgovişte a Gyulafehérvári CSU-val mérkőzik a döntőbe jutásért.

A két nyert mérkőzésig tartó párharcok következő találkozóit vasárnap rendezik, a VSK 18 órakor fogja fogadni az Ady Endre utcai teremben az ICIM-et.

Fotó: Dan Bâle