Rengeteg kutatás és sokszor saját tapasztalat is azt mutatja, hogy a mostani édesapák sokkal jobban és többet törődnek gyermekeikkel, mint az ő édesapjuk, vagy mint ahogy az két generációval ezelőtt történt.
A millenniumi apák egyenrangú szülők akarnak lenni
A modern apák komolyan veszik a gyermeknevelést, háromszor annyi időt töltenek gyermekeikkel, mint két generációval ezelőtt a férfiak, és sokkal többet tesznek, mint annak idején az apák. Ha megfigyeljük az 1982-es adatokat, azok azt mutatják, hogy az apák közel 43%-a beismerte, hogy soha nem cserélt pelenkát. Ez az arány a mostani apák körében csupán 3%. Ezek pedig nagyszerű eredmények, hiszen a kutatások azt mutatják, hogy amikor az apák pelenkát cserélnek, megfürdetik és felöltöztetik gyermekeiket, az apa-gyermek kapcsolat a baba növekedésével egyre erősebbé válik. A kutatások azt mutatják, hogy a millenniumi apák jobban hisznek az egyenlőségben, amikor a gyermekgondozásról van szó, és igyekeznek kiegyensúlyozottabban elosztani a szülői feladatokat saját háztartásukban. Az adatok ugyanakkor arra is rávilágítanak, hogy a dolgok nem tökéletesek — sok apa elismeri, hogy a dolgokat nem egyformán végzik otthonukban, hiszen az édesanya több mindent csinál a házon belül, mint az édesapa. Egy nemrégiben készült tanulmány azonban rámutat arra is, hogy a modern apák 30 perccel több időt töltenek a háztartási munkával, mint azt saját apjuk tette. A mostani apák több időt töltenek gyerekeikkel, mint az előző generációk. Azok az apák, akik több időt szánnak a gyereknevelésre, mindenféle előnyt teremtenek gyermekeik számára. Például arra tanítják a lányaikat, hogy semmivel sincsenek lejjebb a fiúknál. A fiúgyermekeket pedig arra tanítják, hogy a főzés, ruhamosás nem „női dolog”, hanem egyszerűen a felnőttek életéhez tartozik, nem lehet nem alapján megkülönböztetni. Az édesapák beavatkozása a mindennapi otthoni dolgokba nemcsak a gyermekekre gyakorol pozitív hatást, hanem az anya-apa kapcsolatra is. Kutatások azt mutatják, hogy ha az otthoni teendők és a felelősség 60%-a vagy ennél is több az anya vállát nyomja, megromlik a házasság is, ami nem csak a szülőknek negatívum, hanem a gyerekre is rossz hatással van. Ám ha az apukák elvégzik a házimunka rájuk eső részét, a házasság is sokkal jobb és kiegyensúlyozottabb lesz. Az apró dolgok, mint pl. a szennyest a kosárba tenni, s nem pedig mellé, vagy elindítani egy mosást, sokat segítenek a házas életen.
Az apák is éreznek bűntudatot
Nem számít, milyen messzire jutottak, a mai apák gyakran összezavarodottak, és apjuk bűntudatával küszködnek. És igen, a legtöbb háztartásban az anya továbbra is többet tesz. Ez felfogásbeli különbségekhez vezethet a partnerek között. Jill Whitney házastársi terapeuta elmondása szerint a mostani gyermekek apját nyugodtan össze lehet hasonlítani az ő apjukkal, és sok esetben konkrétan látszik és érezhető, hogy sokkal jobban és többet tesznek azért, hogy részesei legyenek gyermekük életének, mint annak idején az apjuk tette. Egy friss tanulmány rámutat, hogy a hétköznapi anyáknak, akik munkába is járnak, általában kevesebb mint egy óra szabadidejük van, míg az apáknak majdnem kettő. A tanulmányok azt is kimutatják, hogy az anyák többször végeznek több feladatot, mint az apák. Egy másik tanulmány kimutatta, hogy az apák körülbelül fele szeretne több időt tölteni gyermekeivel, de nem tudják leküzdeni azokat a korlátokat, amelyek a családdal töltött idő és az általuk élvezett tevékenységre háruló akadályok egy része előtt állnak.
Az apukáknak is szükségük van támogatásra
Kevin Shafer, a Brigham Young Egyetem szociológiaprofesszora szerint „az apák többször is elmondják a kutatóknak, hogy jobban részt szeretnének venni a szülői életben és a nevelésben, de a közpolitika és a társadalmi intézmények gyakran megakadályozzák őket abban, hogy olyan apák legyenek, akik lenni szeretnének — és emiatt az apák, anyák és gyerekek egyaránt szenvednek”. Shafer szerint feltétlenül szükséges az általános munkakultúra megváltoztatása. Kutatása kimutatta, hogy „az apák gondoskodóbbak, érzelmileg jobban érintettek és jobb szülők voltak, ha olyan munkahelyen dolgoztak, amelyik a családok bevonását előmozdító politikával rendelkezik”. A mai apák nagyon sokat tesznek, itt az ideje, hogy a társadalom lépést tartson, és támogassa őket. A Boston College legújabb tanulmányának szerzői rámutatnak, hogy sok apa ma nagyon össze van zavarodva. Szeretnének „felmászni a vállalati ranglétrán, ugyanakkor több időt szeretnének a gyerekeikkel tölteni. Ők azok az apák, akik azt mondják, hogy gyermekeik érdeke az első számú prioritás, de nagyon érzékenyek a vállalati kultúra követelményeire is.” Amennyiben a munkahelyek is „szülőbarátabbak” lennének, talán az apák is jobban részt tudnának venni a család életében és a gyermeknevelésben. Jelenleg 3-ból egy azon férfiak számaránya, akik jelenleg is kiveszik a részüket a háztartási munkákból, ám 3-ból 2-en azt mondják, hogy ha a munkahelyük családbarátabb lenne, szeretnék egyenlően kivenni a részüket a gyermeknevelésből. Bizonyára sok kihívás áll az apák ezen generációja előtt, de el kell ismernünk, hogy hosszú utat tettek meg azért, hogy haladhassanak a korral, és egyre jobban kivegyék a részüket a gyermeknevelésből. Ezt látjuk a családokban és a közösségimédia-posztokban, ahol olyan híres apák, mint John Legend, nagyon hangosan beszélnek az apa szerepéről a családban. Így hát ki lehet jelenteni, hogy vannak olyan apák, akik meg tudják változtatni a világot pusztán egy pelenkacserével.
Szilágyi Kinga