Nagykároly

Anyagi szempontból jó év volt

2019.12.19 - 11:01

Hagyományos, év végi értékelésre kértük Nagykároly polgármesterét, Kovács Jenőt. Az elöljáró a tőle megszokott számvetős, szókimondó stílusban értékelte a 2019-es esztendőt. „Ha az anyagiakat tekintjük, jó év volt 2019” — summázta a polgármester.

„Az Európai Unió által finanszírozott projektek szempontjából a 2019-es év inkább a háttérmunka, a papírozás, a projektek előkészítésének, a szerződések megkötésének az éve volt. Ezek immár mögöttünk vannak, így a 2020-as év mindenképpen a látványos munka, a beruházások éve lesz reményeim szerint. Elégedett vagyok, hiszen még az év vége előtt sikerült aláírnunk a finanszírozási szerződését több uniós kiírásra készített projektünknek, de a kivitelezés folyamatában van az Országos Településfejlesztési Programból (PNDL) fizetett iskolafejlesztésünk is, a Vasile Lucaciu Általános Iskola épületének korszerűsítése és bővítése. Nagyon sok esetben kellett a bürokrácia miatt késlekednünk, emiatt személyesen is sokat mérgelődtem. Szeretném elmagyarázni a nagykárolyiaknak, hogy azok a beruházások, amelyekről eddig csak hallomásból értesültek, tavasztól gőzerővel beindulnak majd. Viszont hozzá kell szoknunk ahhoz is, hogy minden munkálat elkezdése komoly erőfeszítést igényel.

Hogy melyek is azok a projektek, amelyekről beszélek? Kétségkívül az a megaprojektünk tekinthető a legfontosabbnak, amelyet a kollégákkal Mobilitás 1 és 2 néven emlegetünk. Ennek a projektnek az összértéke 58,69 millió lej, és ennek keretében 28,4 kilométernyi járdát újítunk meg, 29 kilométernyi kerékpárutat alakítunk ki, és összesen 10,5 kilométernyi utca burkolatát aszfaltozzuk le. Ezek a munkálatok 2021–2022-re fejeződnek be. Jövő évben kezdetét veszi a főút rehabilitációja is. A nagykárolyi főút a város egyik legforgalmasabb útszakasza, a felújítása időszerű és nagyon fontos, de már előre tudom, hogy nagyon sok türelemre lesz szükségünk mindannyiunknak, míg a kivitelezési munkálatok tartanak majd. Sokáig arra vártunk, hogy befejeződjenek az elkerülő út munkálatai, de mivel az már kész van, következhet a főút felújítása” — fejtette ki Kovács.

„Nem örülök, hogy késik annak a licitnek az eredménye, amit a városi közvilágítási rendszer korszerűsítésére írtunk ki. Ez egy 22,61 millió lej összértékű projekt, amelyre immár fél éve keressük a kivitelezőt, de mindeddig sikertelenül, így újra ki kell írnunk a licitet a munkálatokra. Viszont vannak már olyan projektjeink, amelyek ha kisebb értékűek is, véleményem szerint szépek és fontosak a nagykárolyiak számára is. Ilyen például az „Írisz útja” elnevezésű pályázat, amelynek egyik megvalósítása a kastélykertben kialakított korcsolyapálya. Ott van még a Somos szabadidőpark kialakítását célzó projektünk is, amelynek a kialakítása még kezdetleges fázisban van, de nagyon szép lesz, ha elkészül. Nagyon remélem, hogy ennek a pályázatnak — amelynek az összértéke 11,95 millió lej — a kivitelezésével is hamarosan elkészülnek, habár a befejezés tervezett időpontja 2021. Fontosnak tartom még megemlíteni, hogy november végén aláírtuk a finanszírozási szerződését az 1-es Számú Általános Iskola felújításának és tornateremmel, valamint korszerű sportpályával való bővítésének. Ez a projektünk 7,87 millió lej értékű, és meggyőződésem, hogy eredményeképpen ez a nagykárolyi tanintézmény is mindenki elégedettségére szolgál majd” — folytatta az éves számvetést a polgármester.

„A Nagykárolyi Városi Kórház további fejlesztése céljából készítettünk még három pályázatot. Az egyik egy 2 millió lejes projekt volt, amelyet az Egészségügyi Minisztérium hagyott jóvá számunkra. Ebből a pénzből vettük meg a digitális röntgengépet, a lélegeztetőgépet, a laparoszkópiás készletet, valamint a sterilizáló állomást. Ugyanakkor benyújtottunk egy másik projektet a Regionális Operatív Programon (POR) keresztül, amely révén további 4,6 millió lejből fejlesztenénk az egészségügyi intézményünket. Készen van továbbá egy projektünk, amely ha sikeres lesz, hat másik orvosi rendelővel bővíthetjük a járóbeteg-gondozó központunkat.

A közelmúltban Bukarestben voltam, ahol az uniós pénzek elosztásával megbízott miniszterrel, Ioan Marcel Boloş úrral egyeztettem. A miniszter úr biztosított arról, hogy a 2020-as év elején, legkésőbb februárig átcsoportosítják azokat a pénzeket, amiket a POR 8-as, 10-es és 13-as tengelyén állomásoztatnak jelenleg, s így előrelépés várható azon projektjeink ügyében is, amelyek a modern és új könyvtár, valamint az uszoda építésére vonatkoznak. Ugyancsak ezen tengelyek kiírására készítettünk pályázatot további szociális lakások építésére, illetve a 3-as számú óvoda épületének a felújítására is. Optimista vagyok ezen elképzelések megvalósításával kapcsolatban is, hiszen európai uniós kiírásokra több mint 30 millió euró összértékben készítettünk pályázatokat, amelyek az elkövetkező három évben valósulhatnak meg.

Bár idén kevés volt a beruházás, sokkal kevesebb, mint amennyit terveztünk és szerettünk volna végrehajtani, de anyagi szempontból jó évet zárunk. A '90-es évektől kezdve szinte kivétel nélkül minden évet úgy kezdtünk, hogy volt egy-két olyan számlánk, aminek a kifizetésére nem volt keretünk. Ez az év vége az első, amikor tiszta lappal, adósság nélkül kezdhetjük el a következő évet. Ez lenne a normalitás, belátom, viszont eddig nem voltunk ilyen előnyös helyzetben.

Végezetül még annyit szeretnék mondani, hogy elnézést kérek a nagykárolyiaktól, mert úgy érzem, keveset kommunikálok a lakossággal a helyi önkormányzat ügyeit illetően. Ez az én hiányosságom, de mentségemre szóljon, hogy nem látom értelmét a nagy dérrel-dúrral beharangozott elképzeléseknek, jobban szeretem, ha a nagykárolyiak a saját szemükkel látják, milyen megvalósításokat hajtunk végre az ő életminőségük javítása érdekében” — mondta zárásképpen a polgármester.