Szatmárnémeti

Angyalkás karácsonyváró - és nem csak

2016.12.20 - 20:18

Negyedik állomásához érkezett a játékos tanulást és a magyar hagyományok közös ápolását célzó kölcseys projekt — a gyerkőcök szebbnél-szebb angyalkákat készítettek.

A Kölcsey Ferenc Főgimnázium II. osztályának tanulói, valamint a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tagóvodájának óvodásai közösen valósították meg a „Játékos tanulás és magyar hagyományaink közös ápolása a Szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban” megnevezésű projektet, a Bethlen Gábor Alap támogatásával — azzal a nem titkolt céllal, hogy a megvalósított, játékos–szórakoztató programok, a magyar nyelven nevelő pedagógusok együttműködése által hozzájáruljanak a zökkenőmentes intézményváltás eléréséhez, valamint hogy a Szatmár megyei magyar közösség tagjait, a szülőket arra ösztönözzék: gyermeküket anyanyelvi oktatási intézménybe írassák, s ezt később se módosítsák.

Mint arról már korábban beszámoltunk, a pályázat négy rendezvényből álló sorozatának első állomásaként a gyerekek, szülők, nagyszülők és pedagógusok a szüreti hagyományokat, népi játékokat elevenítettek fel, illetve kézműves foglalkozásokon vettek részt október elején a szatmárnémeti Borókagyökér Egyesület székhelyén. Október 31–én, a második rendezvényen, a gyermekek a Kölcsey Ferenc Óvodában sült tök kóstolással és töklámpás készítéssel foglalkoztak, mesét néztek s mivel az időjárás megengedte, szabadtéri gyermekjátékokat játszottak. Ezt követően november 11–én, a harmadik rendezvény tevékenységei a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban folytak, ahol ugyancsak a pedagógusok és szülők, nagyszülők közreműködésével Márton-napi foglalkozásokat tartottak. Wolf Henriette tanítónő — aki egyben a pályázat vezetője is —, egy tanulságos, Szent Márton történetét bemutató mesével vezette fel a gyerkőcöknek a jeles napot, s a ráhangolódást fokozta a reggeli uzsonnázás is, ugyan mi mást falatozhattak volna Márton-nap alkalmából, mint libazsíros kenyeret? Hiszen köztudott: a néphit szerint ezen a napon libát kell enni, és jól kell lakni, mert az aki nem teszi meg, egész évben éhezni fog. Az ezt követő kézműves tevékenységeket különféle népdalok éneklése „díszítette”, a gyermekek népi gyermekjátékokat, néptáncokat tanultak.

A szeretet ünnepének közeledtével karácsonyváró foglalkozásokkal zárult a programsorozat, amelynek december 20-án, kedden, a 15-ös számú óvoda adott otthont. A kis Jézus születésének történetének elmesélése után a gyerekek különböző technikákkal különféle, kisebb–nagyobb papírangyalkákat készítettek, mellyel feldíszítették a fenyőfájukat, majd a vidám foglalkozást követően átsétáltak a közeli Szent Miklós görög-katolikus templomba, ahol az udvaron álló jászolnál rögtön felidézték a már ismert betlehemes történetet, és természetesen dalra is fakadtak.

Az érdekes tevékenységeken a gyermekek nem csak játszottak és szórakoztak, de a bizonyos eseményekhez kötődő népszokásokkal és tevékenységekkel is megismerkedve olyan élményekkel gazdagodtak, amelyeket sokáig megőriznek, illetve nagyobb korukban tovább is adnak.