A Nagykárolyi Elméleti Líceumban már két éve van lehetőség a világszerte elismert Cambridge nyelvvizsga letételére. Júliusban ismét vizsgáztatnak.
Cambridge Nyelvvizsgaközpontként is működik a nagykárolyi tanintézmény, amelyben ECL és LCCI típusú nyelvvizsgarendszer szerint adhatnak számot tudásukról a vizsgázók, immár két éve. Hogy mindez könnyebben menjen a középiskolába járó diákoknak, az intézmény pedagógusai, Mák Lilla és Prógli Réka angoltanárnők már a nyelvvizsgára történő felkészülés menete szerint oktatják a diákoknak az angol nyelvet az intézményben.
„Nyelvvizsgaközpontú nyelvoktatás folyik, melynek lényege, hogy a tanórákon eleve a tanterv és a tankönyvek is a vizsgához szükséges anyagokat tartalmazzák” — nyilatkozta Mák Lilla.
A vizsgáztatásért felelős pedagógusok folyamatosan képzéseken vesznek részt. Így könnyebben hozzájutnak olyan tananyaghoz is, amelyekhez mások nem, s ezek felhasználásával tanítják a diákokat. Részrehajlásról szó sincs, mivel itt egy számítógépes vizsgáról van szó, melyben a felkészítő tanárok nem tudják, melyik gyerek hogyan teljesít, mivel az csak a végső eredmény ismertetésekor derül ki. (A program a cambridge-i szerverhez van csatlakoztatva, onnan érkezik a teszt tételsora is.) A vizsga beszélgetős része is teljesen korrektül zajlik: feltétel, hogy senki nem vizsgáztathatja saját diákját, s a beszélgetésen részt vevő pedagógusok a nyelvvizsgaközpont által elismert oklevéllel rendelkeznek.
A vizsga eredményére két hetet kell a diáknak várnia. A vizsgázás során technikai segítséget bármikor kérhetnek a felvigyázó tanároktól a résztvevők. Vannak, akik idegenkednek a számítógépes nyelvvizsgától, ők inkább papíron, hagyományosabb formában szeretnének számot adni tudásukról, számolt be Mák Lilla.
„Szatmárnémetiben szerveznek ugyan ilyen klasszikus — papíron írott nyelvvizsgát —, azonban soha nincs annyi jelentkező, hogy a vizsgára sor kerüljön. Ha valaki azért nem jönne el az Elméletibe nyelvvizsgázni, mert papíron szeretne számot adni tudásáról, annak legközelebb Debrecenbe vagy Kolozsvárra kell ellátogatnia. Viszont a debreceni Cambridge-típusú nyelvvizsga-diplomát nem fogadják el Magyarországon. Így aki Magyarországon szeretne továbbtanulni és ehhez szeretné a nyelvvizsgán elért pontszámaival növelni a bejutási esélyeit, jó, ha tudja, hogy az itthoni nyelvvizsgát fogadják ott el. Angliai továbbtanulás esetén is jól jöhet ez az oklevél, hiszen ott alapból nem is fogadják felsőoktatási intézményben azokat, akiknek nincs nyelvismeretet bizonyító oklevelük.
Bár külön nyelviskolai képzést kívülállók számára nem tartanak, nyelvvizsgázni azok is mehetnek, akik más módon készültek fel. Július 20-án lesz a következő nyelvvizsga, amire július 10-ig lehet beiratkozni. Középfokú nyelvvizsgára, B2-esre, 520 lejbe kerül a vizsgáztatás, míg azok, akik felsőfokú nyelvvizsgát — C1-es típusút — szeretnének letenni, 545 lej befizetése ellenében tehetik meg.
Tőtős Tímea