Három nappal a szerbiai ámokfutás után sem tudni, hogy milyen indítékkal irtotta ki családtagjait és szomszédjait a tettes; szakértők szerint az okok több tényezőre vezethetők vissza.
A belgrádi sajtóban számos találgatás látott napvilágot a keddi vérengzés okairól. Voltak a bulvársajtóban olyan feltételezések, hogy az ámokfutó, a hatvanéves Ljubisa Bogdanovic nem tudott megbékélni fia kapcsolatával egy, tőle kétszer fiatalabb „kétes erkölcsű” nővel, de maga a hölgy cáfolta, hogy szerelmi viszonyban volt a gyilkos fiával, és az sem igaz szerinte, hogy ő prostituált.
A Velika Ivanca településen történt vérengzésben kedden hat férfi, hat nő, valamint egy kétéves gyermek — az elkövető rokonai és szomszédjai — vesztette életét. Az ámokfutó agyonlőtte az említett nő családtagjait is, és a saját feleségére is rálőtt.
A Blic című napilap csütörtökön tíz tényezőt sorol fel, amelyek közrejátszhattak a tragédiában. Ezek között említi azt, hogy Ljubisa Bogdanovic bántalmazta a feleségét, és az utóbbi napokban kora hajnalban kelt. Ez utóbbi súlyos depresszióra utalhat, amelyet a családtagjai ezt nem vettek észre.
A tettest nagyapja nevelte, rendkívül szigorú volt hozzá, gyakran verte, amikor valamilyen hibát követett el. Nem kizárt, hogy Ljubisa Bogdanovic nem tudta feldolgozni a gyerekkori sérelmeket, de a lap által megszólaltatott szakértő szerint nem valószínű, hogy ez kapcsolatban van a tettével, amelynek — szerinte — összetett okai vannak.
Az ámokfutó a kilencvenes években harcolt Szlavóniában, de az ott történtekről ritkán beszélt, s nem kizárt, hogy poszttraumás stresszben szenvedett. A lehetséges okok között említi a lap azt is, hogy elveszítette munkáját egy szlovén cégnél.
A Blic felhívja a figyelmet arra, hogy az ámokfutó még gyerek volt, amikor édesapja felakasztotta magát, ráadásul Ljubisa nagybátyja is öngyilkos lett. Branko Kordic pszichológus szerint a családban történt öngyilkosságok nagy terhet jelentenek a rokonok számára, kiváltképpen a falusi környezetben, márpedig a gyilkosságok és öngyilkosságok közötti kapcsolatról, mint jelenségről, egyre gyakrabban beszélnek a világban.
Más szakértők a személyiségzavar kialakulásáról beszélnek a vérengzés kapcsán, a Blic pedig arra is felhívja a figyelmet, hogy Szerbiában több mint egymillió ember tart legálisan fegyvert, és túl könnyen jut hozzá.