Pénzügyi amnesztiát kér Szabó Ödön képviselő azon nyugdíjasok esetén, akiknek a kormány saját, belső rendelkezésekkel emelte meg a járandóságát, most viszont visszafizetésre kötelezné őket.
Embertelennek, mindemellett jogszerűtlennek ítéli Szabó Ödön Bihar megyei parlamenti képviselő a kormány nyugdíjasokkal szemben tanúsított magatartását, ezért a tsz-nyugdíjasok esetén indítványozza, hogy tekintsenek el azon összegek visszakövetelésétől, melyet a kormány hibájából vehettek fel jogosultság nélkül. Amint a parlamenti képviselő elmondta: az elmúlt években sok termelőszövetkezeti nyugdíjra jogosult folyamodott betegnyugdíjért is, így egy ideig kétféle járandóságot kaptak. Miután korhatáros nyugdíjba vonultak, két ízben is megemelték a tsz-nyugdíjakat (egy 2003-as, illetve egy 2007-es rendelkezés értelmében ezeket megduplázták), azonban a bukaresti illetékesek nem figyeltek arra, hogy a korhatáros nyugdíj sok esetben két forrásból érkezik, ezért nemcsak a termelőszövetkezeti munka után járó összeget emelték, hanem a teljes nyugdíjat duplázták meg. Most azonban észbe kaptak, és arra kényszerítenék a szóban forgó időseket, hogy 3 évre visszamenőleg fizessék vissza a jogtalanul — ám önhibájukon kívül — felvett pénzeket. Elmondta: törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy az érintettek mentesüljenek a visszafizetés kötelezettsége alól. Addig is azt javasolja, hogy — a kényszervégrehajtás elkerülése érdekében — forduljanak bírósághoz, illetve tegyenek le kérvényt a nyugdíjpénztárnál. Az ehhez szükséges két formanyomtatványt olvasóink IDE és IDE kattintva tölthetik le.
Nemcsak az említett kategóriába eső idősekkel packázik azonban a bukaresti vezetés: visszafizetésre kötelezi azokat is, akik valamiféle (beteg-, özvegyi, tsz- stb.) nyugdíjat kaptak, azonban nem jelentkeztek a nyugdíjkorhatár elérésekor a nyugdíjpénztárnál, és nem kérték, hogy járandóságukat alakítsák át korhatáros nyugdíjjá. A képviselő szerint utóbbiak esetén sem kizárt, hogy pert nyerhetnek a kormánnyal szemben, azonban figyelmeztet arra, hogy a törvény nem-ismerete nem ment fel ezek hatálya alól, és tény, hogy előírás volt az, hogy maguk lépjenek a nyugdíjkorhatár betöltésekor. Nekik Szabó Ödön azt ajánlja, hogy nyújtsanak be olyan folyamodványt a nyugdíjpénztárhoz, melyben kérik, hogy — szociális rászorultsági alapon — a lehető legkisebb összeget vonják le havonta a nyugdíjukból. A képviselő elmondta: maximálisan a nyugdíj 30 százalékát vonhatják le, azonban ajánlatos kérvényezni, hogy 5-10 százaléknál ne tartsanak többet vissza egy hónapban, hogy az érintettek ne érezzék meg túlságosan a pénztárcájukon a levonást.
Babos Krisztina