Szatmárnémeti

Amit elvettek tőlünk, az nekünk visszajár

2012.09.20 - 08:29

Az elmúlt napokban az RMDSZ közzétette azt a listát, amelyen annak a közel háromszáz iskolának a neve szerepel, amelyek bármikor abba a helyzetbe kerülhetnek, mint a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium.

— Romániában több száz olyan visszaszolgáltatott ingatlan van, amelyben iskola, óvoda működik. A Mikó-ügy néven elhíresült, június 28-i bírósági döntés rendkívül veszélyes precedenst teremt. Nemcsak a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot államosítják újra, de ez a veszély fenyegetheti a többi visszaszolgáltatott egyházi és közösségi ingatlant is. Mit tehetünk ennek megakadályozására? — kérdeztük Markó Attila kisebbségügyi államtitkárt.

— Igazából nem rajtunk múlik az, hogy mi az, amit visszakapunk, és mi az, amit újra elvesznek tőlünk, és nem is azokon, akik végzik a dolgukat. Mi azt szeretnénk elkerülni, hogy az, ami megtörtént Sepsiszentgyörgyön, ne történhessen meg máshol is. Arra szeretnénk felhívni a romániai magyarság figyelmét, hogy ne csak a sepsiszentgyörgyiek tartsák fontosnak ezt a kérdést, hanem minden település magyarjai, akik egy olyan iskola közelében élnek, amelyik a Mikó sorsára juthat. A mi célunk az, hogy megőrizzük azt, ami a mienk, hiszen egy jogállamban ez nem probléma. Egy normális országban nem kell harcolni azért, ami a sajátunk. Nekünk vigyázni kell iskoláinkra, hiszen ezekben neveljük utódainkat, ezekben építjük a jövőt.

— Az RMDSZ által kiadott lista szerint Szatmár megyében is több, a magyarság számára igen fontos tanügyi intézmény sorsát fenyegetheti veszély. Mit tehetnek a szatmáriak, hogy megtarthassák azt, ami az övék?

— Szatmár megyében vannak iskolák, amelyeknél a terület egy része van állami vagy magántulajdonban, és vannak olyan esetek, amikor az iskolarészek tulajdonjoga vitatott. Ezért van az, hogy minden ingatlant esetről esetre kell tárgyalni. A lényeg az, hogy megfelelő módon kerüljön vissza a tulajdonoshoz, és azt a rendeltetésének megfelelően működtessék.

 Ingók és ingatlanok

— Nemcsak a tanügyi intézmények, hanem nagyon sok egyházi tulajdon visszaszolgáltatása is bizonytalan. Egy konkrét eset: a Szatmárnémeti Református Gimnázium könyvtárának tulajdona, ami a Szatmár Megyei Könyvtár régikönyv-részlegének nyolcvan százalékát képezi. Lesz-e lehetőség ennek a restitúciójára, milyen lépéseket kell tenni, hogy a nagy múltú iskola visszakapja tulajdonát?

— A 2005-ben született restitúciós törvény értelmében az ingatlannal együtt az ingó tulajdon is vissza kell kerüljön tulajdonosához, ha az szerepel az államosítási jegyzőkönyvben. Amennyiben az ingatlant 2005 után kapta vissza a tulajdonos, azzal együtt az ingóságokat — így a gimnázium könyvtárát — is vissza kell adni. Sok esetben azért késleltetik a restitúciót, mert a kormány már ez év tavaszán hatályon kívül akarta helyezni a 2005-ben elfogadott törvényt, hogy egy teljesen újat léptessen életbe, amelyik nem lenne jó a magyarságnak. Az Európai Bizottság egy döntésben kötelezi Romániát, hogy vizsgálja fölül az egész visszaszolgáltatási folyamatot, de ennek még nem látszik az eredménye.

 

Elek György