Belföld

Amíg ki nem veri a biztosítékot – a legtöbben csak akkor vesznek új háztartási gépet, ha a régi elromlik

Ha elromlik egy háztartási eszköz, 15% úgy dönt, hogy nem vesz újat, hanem megjavítja. (Fotó: Shutterstock)
2023.05.19 - 11:18
A romániaiak többsége (70%) csak akkor cseréli le háztartási eszközeit, ha azok tönkrementek. Új termék vásárlásakor elsősorban az árat figyelik és a fizikai boltokat részesítik előnyben.

Nemrégiben Reveal Marketing Research egy piackutatást végzett azzal a céllal, hogy felmérje a romániaiak preferenciáit és vásárlási szokásait a háztartási gépek kategóriájával kapcsolatban, illetve hogy összehasonlítsa a 2021 februárjában végzett hasonló tanulmánynak eredményeivel.

A felmérésnek köszönhetően számos érdekes információ látott napvilágot. Kiderült például, hogy manapság a romániaiak 70%-a akkor vásárol új készülékeket, amikor a régiek tönkremennek, 31%-uk akkor, amikor kedvező akciókat fedez fel, 17%-uk akkor, amikor új technológiákkal/innovációkkal szeretné felszerelni otthonát.

Ami a nemek szerinti bontást illeti, a kutatás szerint a nők pragmatikusabbak, nagyobb valószínűséggel cserélnek le egy elromlott készüléket egy új készülékre (75% nő, 65% férfi), a férfiak pedig jobban vonzódnak az új technológiák kereséséhez és vásárlásához (21% férfi, 14% nő).

A pénz beszél

Bár csak kév év telt el a legutóbbi kutatás óta, 2021-hez viszonyítva jelentősen, 6%-ról 15%-ra nőtt azok aránya, akik abban az esetben, ha egy készülék elromlik, nem újat vesznek, hanem azt megjavítják.

Azok, akik új termékek vásárlásra mellett döntenek, több kritériumot is szem előtt tartanak. A fogyasztók többsége (70%) az ár alapján választ készüléket, illetve nagy befolyással van döntésükre az is, hogyha az adott termék akciós — jelenleg ez a tény a vásárlók 46%-ánál nyom a latba, míg 2021-ben csupán 23% tartotta fontosnak.

A fő szempontok, amelyek alapján a fogyasztók háztartási gépeket vásárolnak, ugyanazok maradtak, mint két évvel ezelőtt:  elsősorban az árra (70%), a teljesítményre (54%) — különösen a 44-55 évesek (66%) — és az energiafogyasztásra (54%) — különösen az érett, 55 év felettiek (70%) — figyelnek.

Ami a márkanév fontosságát illeti a háztartási gépek vásárlásakor, a 2021-ben végzett felmérés eredményeihez viszonyítva  jelentősen nőtt ennek a kritériumnak a fontossága is: a romániaiak 14%-áról 22%-ra nőtt a márkanév fontosságát említők aránya, a márkát pedig a 45 és 55 év közöttiek (27%) tartják fontosnak.

A fizikai boltok vannak előnyben

Vásárolni több helyről is lehet, de tízből heten a fizikai üzleteket részesíti előnyben, mivel ez a választás megkönnyíti a közvetlen interakciót a termékekkel és az üzletben dolgozó személyzettel. Ezért választják a szaküzleteket (44%), a hipermarketek háztartási gépekkel foglalkozó részlegét (15%) és kisebb mértékben a gyártók üzleteit (9%). 

Természetesen olyanok is vannak, akik online rendelik meg a kinézett háztartási gépet, ám ezek közül a romániaiak 47%-a azt állítja, hogy a megrendelés leadása előtt általában elmegy a fizikai boltba, hogy megnézze vagy kipróbálja a terméket — a férfiak (53% férfiak, 41% nők) és a városi lakosok (52% városi, 39% vidéki lakosok) jóval nagyobb arányban teszik ezt.

Kellene az okos kütyü, de drága

Ami az okos készülékeket illeti, a romániaiak több mint kétharmada (74%) szándékozik befektetni ilyen termékekbe, és a fő vélt előnyök az elektromos energia-költségek csökkentése (79% a 2021-es 62%-hoz viszonyítva), a készülék hatékonysága (61% a 2021-es 48%-al szemben) és a háztartási tevékenységek megkönnyítése (51% a 2021-es 42%-hoz képest).

Ami azonban visszatartaná őket az okos készülékek vásárlásától, az a magas ár, amit a válaszadók 73%-a említett. Emellett a megkérdezettek 23%-a szerint nem hasznosak, 17%-uk szerint pedig nehéz lenne használni őket.

Hírszerkesztő