Aki élt már át epegörcsöt, igyekszik úgy enni és élni, hogy elkerülhesse a következőt. Sajnos nem mindig sikerül, viszony a zsírszegény étkezésnél többet is tehetünk!
Német orvosok megállapították, hogy míg az 1960-as, 70-es években betegeiknél a legtöbb epekő nagyrészt bilirubin alapanyagú volt, ma 90 százalék a koleszterines kövek aránya, amiből arra következtettek, hogy a hiba a táplálkozásban keresendő — írja a hazipatika.com. Valószínűleg az ok nem egyszerűen a nagy koleszterinbevitel. A rostszegény, vitaminszegény, tisztított cukorban viszont gazdag táplálkozás komplex anyagcserét befolyásoló hatása is megmutatkozik az epekövek összetételében. Miközben azt gondolnánk, hogy egyre korszerűbben táplálkozunk, valószínűleg tudtunkon kívül is egyre több egészségtelen ennivalót eszünk készételek, konzervek formájában. Ellenszere a friss, háztáji termelőktől beszerzett piaci alapanyagok felhasználása és a gondos otthoni főzés lehet, mely alkalmas az epebajokkal küzdők igényeinek kielégítésére.
Kis odafigyeléssel azonban, majdnem mindent ehetünk, amit szeretünk. Bár korábban a zsír- és fehérjeszegény étrendet gondolták ideálisnak a máj és epe számára egyaránt, a tapasztalatok szerint sokkal hasznosabb a kiegyensúlyozott, valamennyi tápanyagot arányosan tartalmazó étrend. Nincs olyan étel, ami az epéseknek tilos volna fogyasztania.
Ha gondosan étkezünk, mégis jelentkezne epés fájdalom, legjobb néhány órán át egyáltalán nem enni, csupán keserűteát kortyolni, éhség ellen legfeljebb krumplipürét, kétszersültet enni.
A máj és az epehólyag a tradicionális étkezést részesíti előnyben: kedveli a bőséges, meleg, de legalább meleg folyadékot kínáló, epeműködést serkentő reggelit. Igazi kényeztetésnek hathat: egy nagy bögre forró kakaó, tea vagy tejeskávé, hozzá teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér, vajjal vagy tökmagolajjal, sajttal, juhtúróval, egyszer-egyszer meleg lágy tojással vagy rántottával. A könnyű tízórai és uzsonna is megengedett. Az ebédet finom meleg zöldséges levessel kezdhetjük, a főételt sok salátával, párolt zöldségekkel együk, inkább a húsétellel spóroljunk. A húsból általában elég a fél adag is. Ha sovány, ehetünk belőle többet, a zsíros szaftosból kevesebbet falatozzunk. A kóstolónyi adagot lassan, ízét kiélvezve fogyasszuk. A vacsora legyen inkább szerény.
Semmiképp se hanyagoljuk el a a gyógynövényes epeteákat. Az epevezeték izmainak működését serkentő illóolaj tartalmú gyógynövényekből, mentából, köményből és édesköményből, esetleg ánizzsal érdemes gyakran üdítő teát főzni. Epeműködést javító gyógynövények továbbá az apró bojtorján, körömvirág, pitypanglevél és -gyökér, tyúkhúr, homoki gyopár, cickafark, ezerjófű, benedekfű, pemetefű, kakukkfű.