Amatőrként játszottak Brassóban

2016.03.23 - 08:21

Elcsépelt mondás a fociban, de megállja a helyét: a kihagyott helyzetek megbosszulják magukat. Ez történt Brassóban az Olimpia meccsén, ahol ráadásul a szatmári egyesület mezében olyan rutinos játékosok is pályára léptek, akik egy labdaátvételre sem voltak képesek.

Elhamarkodott dicséretek fogalmazódtak meg a Szatmárnémeti FC Olimpia labdarúgóival kapcsolatosan a szombati bajnoki mérkőzést követően, miután az elmúlt hétvégén 2–1-re nyertek hazai pályán a CSM Râmnicu Vâlcea ellen. A „sárga–kékek” ugyanis kedd késő délután, a Brassói FC otthonában egy amatőrcsapathoz hasonlított. Egy profi csapat ugyanis már az első félidőben elintézte volna az ellenfelet, ha olyan helyzetekbe jutott volna, mint az Olimpia játékosai Brassóban. Munteanu, Kanaloș, Mărkuş és Brata az első húsz percben „ajtó-ablak”–helyzeteket hagytak ki, de a szünetig több olyan helyzetet is kidolgozott a szatmári alakulat, amelyet rátermett játékosok gólig vezettek volna. A védelem is elég jól állt és úgy tűnt, hogy van keresni valója az Olimpiának Brassóban. A legrosszabbkor jött a szünet, ugyanis a pihenő elvágta a szatmári lendületet, míg a házigazdák gyakorlatilag 1–0-ról kezdhették az utolsó háromnegyed órát. Manole ugyanis kedve szerint tologathatta a labdát Ciul és Tătaru előtt, majd a 16-os vonalról simán vághatta a lasztit a kapuban a rosszul helyezkedő Băican mellett (1–0). Két perccel később Kanaloș azonnal egyenlíthetett volna, de ziccerből inkább keresztbe lőtte a labdát az üres kapu előtt. Gyakorlatilag innen kezdve sárga-kék mezben fulladozó játékosokat láthattunk a pályán. A magyarázat pedig érthetetlen, ugyanis állítólag a téli fizikai felkészülés jól sikerült. Az sem lehet magyarázat erre, hogy az Olimpiát három nap leforgása alatt két mérkőzés lejátszására kényszerítették, ugyanis az ellenfélnek is hasonló bajnoki programja volt, de egyik brassói játékos sem lihegett úgy a pályán, mint az Olimpia valamely focistája. Még a kapus, Băican sem állt a lábán, az 57. percben le kellett cserélni, a helyére felálló Șuta pedig nehezen hangolódott rá a meccsre. Egy helyezkedési hiba okozta a brassóiak második gólját is, amikor Andor fejelhetett a kapuba a kapujából kimozduló hálóőrön keresztül (2–0). Mircea Bolba edző cserékkel próbált frissességet hozni a csapata játékába, viszont azt vélhetően ő sem gondolta volna, hogy Buhăescu fél óra alatt még arra sem lesz képes, hogy egy egyszerű passzt levegyen. Tătaru tette fel a pontot az „i”-re, a hosszabbításban ugyanis fölöslegesen buktatott a 16-oson belül, amiért a resicabányai játékvezető, Dorian Micloşină 11-est ítélt (hozzátesszük, hogy a bíró könnyedén ítélt büntetőt). Ene értékesítette a pontrúgást, beállítva a 3–0-s végeredményt.

„Fájó vereség, de szerintem a különbség nagyon nagy, nem tükrözi a pályán látott valóságot. Szerintem, ha mi vezettünk volna 4–0-ra az első félidő után, akkor az nem lett volna sok. Szerintem megérdemeltünk volna egy pontot. Most újabb nehéz meccs vár ránk, szombaton jön a Nagybányai FCM és kötelesek vagyunk nyerni. Ha nem tudunk nyerni, akkor kieshetünk a másodosztályból” — Mircea Bolba.

Szabó András, a brassóiak szakvezetője is elismerte, hogy nagy szerencséje volt csapatának az első félidőben. „Reszkettünk az első félidőben, de sikerült kihúzni a negyvenöt percet kapott gól néklül. A második félidőre megértették a fiúk, hogy mit kértem tőlük a szünetben, és miután megszereztük az első gólt, minden könnyebben ment” — nyilatkozta a kedd esti házigazda csapat edzője.

Gurzău leléphetne végre

Szombaton játssza a bajnoki alapszakasz utolsó meccsét az Olimpia. Az örök rivális Nagybányai FCM lesz az ellenfél. Ha az Olimpia játékosai ugyanazt a teljesítményt nyújtják, mint Brassóban, akkor már most elkönyvelhető a vereség, viszont a találkozó után várjuk a klub vezetőségének a felelősségvállalását, amely a téli vakációban a csapathoz szerződtettet általa rutinosnak nevezett, de a valóságban talán fabatkát sem érő játékosokat. Talán ésszerűbb lett volna a csapatnál marasztalni a saját nevelésű, szatmárnémeti játékosokat. Igaz, utólag könnyű okoskodni – mondhatnák egyesek. Viszont időben eszmélni lehetne arra, hogy nem ajánlott olyan személyeket a klubnál tartani, aki tanácsaival is megkárosítja az egyesületet. Nem köntörfalazunk: a dési Ioan Gurzăura gondolunk, aki a klubelnök, Dan Băbuț Domuța tanácsadója. A dési sportéletben nem szívesen látott és a Szilágysomlyói Șimleult csődbe vezető személy most a szatmári adófizetők pénzével játszadozik. Érthetetlen, hogy tapasztalt, a romániai fociéletben is tiszteletben álló személyeket miért kellett elzavarni az Olimpiától azért, hogy Gurzăunak helyet csináljanak a klubnál.

Liga 2, 2-es Csoport, alapszakasz, 24. forduló

Brassó FC – Szatmárnémeti FC Olimpia 3–0 (0–0).

Gólszerzők: Manole 48. perc, Andor 64., D. Ene 90+6. (11-esből).

Brassó: Iacob – Vagner, Puţanu, Marin, Negotei, Manole, Pană, Andor (Popa, 86. perc), Coman, Matei (D. Ene, 63.), Buga (Avram, 77.). Edző: Szabó András.

Olimpia: Băican (Şuta, 57.) – Ciul (Buhăescu, 65.), Mureşan, Tătaru, Iuhas, Onicaş, Rus (Lukács, 63.), Muntean, Kanaloș, Brata. Mărkuş. Edző: Mircea Bolba.