Belföld

Alulfinanszírozott alapellátás

2019.01.24 - 10:28

A rendkívül alulfinanszírozott családorvosi rendszer miatt mélyül a szakadék a kórházakban dolgozó szakemberek és a háziorvosok között, ami a páciensek ellátásának rovására fog menni.

Bukarestben tartott sajtótájékoztatót a Román Orvosi Kamara vezetősége, melyen a háziorvosi rendszer alulfinanszírozottságára hívta fel a figyelmet. Mint kiderült, az Országos Egészségbiztosító Alap (FNUASS) 5,7 százalékát fordítják jelenleg az egészségügyi rendszer alapkövének tartott családorvosi rendszerre, de ez nagyon kevés: a szakemberek szerint a zökkenőmentes működéshez és fennmaradáshoz legalább 10 százalékra lenne szükség.

Dr. Călin Bumbuluţ, a Román Orvosi Kamara alelnöke, a szatmári kamara elnöke a bukaresti családorvosi rendelőket hozta fel példaként, amelyek 56 százaléka alacsonyabb költségvetésből működik havonta, mint amennyi egy kórházi főorvos havi fizetése. „A fővárosi háziorvosi rendelők 40 százaléka nem tud decens bért fizetni az egészségügyi asszisztenseknek és a rendelők egyéb alkalmazottainak. Jelenleg egy családorvosi rendelőben dolgozó asszisztens nettó 1400–1600 lejes bérért dolgozik havonta, ezzel szemben egy kórházi alkalmazott bruttó bére megközelíti az 5500 lejt is, tehát legalább 3200–3500 lejes fizetést tehet zsebre havonta” — magyarázta a szatmári háziorvos, hozzátéve, hogy a kollégái sem keresnek sokkal jobban, hiszen ilyen alacsony költségvetés mellett egy olyan családorvosnak, akihez körülbelül 1800 páciens tartozik, az asszisztensével nagyjából azonos bér marad, mire minden, a működéshez szükséges költséget kifizet.

Az ország egyéb megyéiben, így Szatmárban sem jobb a helyzet. Egy háziorvosi szolgáltatásokat nyújtó rendelő bruttó jövedelme átlagosan 14 500 lej: ebből kapja a fizetését az orvos, az asszisztens, ebből kell kifizetni az adókat, a bért, a rezsit, esetleges javítások, felújítások költségeit, a fogyóeszközöket is ebből szerzik be — tehát mindent, ami a működéshez szükséges.

A háziorvosok és a kórházi alkalmazottak jövedelme közti hatalmas különbség a szakemberek és egyéb szolgáltatók közti közreműködés rovására megy, aminek a levét a páciensek isszák meg — szögezte le Bumbuluţ doktor. „A családorvosi rendszer alulfinanszírozottsága negatív hatással van a lakosság egészségére, befolyásolja a megelőzést és a kórmegelőzést, az ellátás minőségét” — tette még hozzá.

A Román Orvosi Kamara egyébként tárgyalásokat kezdett az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral a 2019-es keretszerződésről, és abban bízik, hogy sikerül megoldást találni az általa felhozott problémára.

 

Bumbuluţ Krisztina