Belföld

Alulbecsült pedagógusi hivatás

A minőségi oktatás érdekében a tanárok tartalomátadóból tartalomalkotóvá kell váljanak / Fotó: pexels.com
2021.02.24 - 16:00
A pedagógusok 40 százaléka úgy gondolja, a társadalom nem becsüli meg kellőképp, ezért nem is igazán vonzó ez a hivatás. A sikeres oktatás érdekében szemléletváltásra van szükség.

Gyerekkorunkban a szeretett óvónéni, tanítónéni képe miatt sokan álmodozunk arról, hogy pedagógusi pályára lépünk, aztán az idő múlásával kevesen választják ezt a hivatást, mely nagyon fontos a gyermekek személyiségfejlődése szempontjából, de gyakran nincsenek kellőképp megbecsülve. Mihaela Nabăr, a World Vision Románia vezetője azt nyilatkozta, hogy a hazai pedagógusok 40 százaléka úgy véli, szakmáját nem becsüli meg a társadalom. Ez eléggé elszomorító adat, ha azt vesszük figyelembe, hogy az európai uniós átlag 17 százalék. Mihaela Nabăr a Pandémiás érettségi vizsga: A rendszer által garantált alapkészségek, amelyekkel a fiataloknak rendelkezniük kell a közelgő jövő gazdaságába való belépéskor című online konferencia keretében beszélt arról, hogy a pedagógusokat tartalomalkotóvá kell formálni, számol be az edupedu.ro.

„A tanárok nagyon nyíltan elmondják nekünk, hogy a tanári szakma és hivatás nem túl vonzó, ezt a tanárok 40%-a állítja” — fogalmazott Mihaela Nabăr, aki kihangsúlyozta, hogy ha megvizsgáljuk a vidéki oktatás helyzetét is, akkor azt láthatjuk, hogy a vidéki településeken gyakorta nincs megfelelő képzettségű pedagógus, és a szakképzett oktatók 49 százaléka ingázik. A nevelő képzés során arról is beszélhetünk, hogy nagyon kevés a gyakorlati képzés, így nehéz arra vágyni, hogy sikeres oktatókat képezzenek. A pedagógusok képzéséről sokan sokféleképpen vélekednek, ám abban egyet lehet érteni, hogy a pedagógusok megbecsülése a társadalom részéről az egyik meghatározó szempont a jól teljesítő pedagógusok képzésében. A World Vision Románia azt javasolja — a Romániában 30 év alatt kidolgozott programok tapasztalataira és a nemzetközi szintű 70 éves tapasztalatokra alapozva —, hogy a tanári feladatokat át kell alakítani, hogy tartalomátadóból tartalomalkotóvá váljanak, ezáltal az oktatás minősége is javulhat. „Az egyesület általában meg is valósítja elképzeléseit partnerségek révén. Partneri kapcsolataink vannak az egyetemekkel, de partnerségben vagyunk különböző vállalkozókkal, a magánszférával is. Rendkívül fontos, hogy ha minőségi oktatást szeretnénk elérni, akkor be is kell fektetnünk, el kell érni, hogy a közösség szívévé váljon. Fontos minden alkalommal arra gondolni, hogy a köz-magán társulás rendkívül fontos az iskolát elhagyó gyermek sikere szempontjából” — összegzett Mihaela Nabăr.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Szatmár megye

Ma van a pedagógusok véglegesítő vizsgája

A folyamat reggel 9 órakor kezdődött, a résztvevőknek négy óra állt a rendelkezésükre a vizsgafeladatok megoldására.