A Sanitas tagjai a megyénkbeli kórházakban 9 és 11 óra között figyelmeztető sztrájkot tartottak, hogy felhívják a figyelmet az egészségügyben dolgozók elégedetlenségeire. Amennyiben a mai tárgyaláson nem születik egyezség, péntektől általános sztrájkba lépnek.
A Sanitas Szatmár megyei szervezetének több mint száz tagja tüntetett tegnap 9 és 11 óra között a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház udvarán. Aurelia Pop, a Sanitas megyei vezetője elmondta: azért tartják a figyelmeztető sztrájkot, hogy felhívják a figyelmet az egészségügyi szektorban dolgozók elégedetlenségeire; itt elsősorban azokra gondolnak, akik nem részesültek béremelésben március elsejétől. „Az orvosok és az asszisztensek bére növekedett, de a többi alkalmazotté nem, és ez nem korrekt. Mi őket támogatjuk, mindenkire kiterjesztett béremelést kérünk. Ezenkívül azt is szeretnénk, hogy töröljék el azt a rendelkezést, amelynek értelmében a fő hitelutalványozó, jelen esetben a Szatmár Megyei Tanács a pótlékokra szánt kiadása nem haladhatja meg a bruttó béralap 30 százalékát. A különleges munkakörülmények után járó pótlékokról van szó, s ez a megkötés nem teszi lehetővé, hogy maximális értéket határozzanak meg a bérek kiszámolásakor. Amennyiben nem lehetséges a törvény módosítása, akkor legalább a hétvégi munka és az ügyeletek után járó pótlékokat ne számolják bele ebbe a keretbe, így nagyobb összeg juthat a különleges munkakörülmények utáni pótlékokra. Országos viszonylatban ugyanakkor van még egy problémánk: a kollektív munkaszerződések tárgyalása, ami szintén több hónapja húzódik” — mondta el szerkesztőségünk kérdéseire válaszolva Aurelia Pop, aki arról is tájékoztatott, hogy a megyében 1371 tagja van a Sanitasnak, s a megyei kórház munkatársai közül 800 tagja van, ami az alkalmazottak több mint felét jelenti.
Megyénkben a Szatmár Megyei Tanács közreműködésével sikerült úgy elosztani a pénzt, hogy senkinek se csökkenjen a bére az előző hónaphoz képest, és úgy egyeztek meg a megyei kórház vezetőségével, hogy az áprilisra esedékes bérek kiszámolásánál is ugyanezt a képletet alkalmazzák.
Pop ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a szakszervezeti tagok többsége támogatta aláírásával a sztrájk kirobbantását. A kórház udvarán összegyűltek között orvosok és asszisztensek is voltak, akik azért elégedetlenkedtek, mert a pótlékokat nem a megemelt béralapjuk után számolják, ugyanakkor azt is sérelmezték egyesek, hogy az egészségügyi kisegítő személyzet tagjai közül néhányan a maximális értékű pótlékban részesültek, míg az ő esetükben a minimális érték alapján számoltak. Aurelia Pop elmondta, hogy ez ezért van, hogy a kisegítő személyzet nettó bére ne csökkenjen a februári hónaphoz képest, míg azt, hogy a januári bérek alapján számolják a pótlékokat, törvény határozza meg. A válaszok nem elégítették ki százszázalékosan a problémát felvetőket. Ezzel szemben a kisegítő személyzet tagjai közül néhányan arra panaszkodtak, hogy az osztályvezetőket nem túlságosan érdekli, hogy az ő bérük hogyan alakul, mintha ők nem is az egészségügyi szektor alkalmazottai lennének, csak a tisztaságot várják el tőlük.
Aurelia Pop a jelenlévőknek elmondta, hogy ma 10 órakor Viorica Dăncilă kormányfővel, Sorina Pintea egészségügyi miniszterrel, Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszterrel — aki nem hajlik arra, hogy megváltoztassa a törvénykezést — és Eugen Teodorovici munkaügyi miniszterrel — aki állandóan azt hajtogatja, hogy nincs keret a béremelésre — találkoznak a Sanitas szakszervezet képviselői, s amennyiben nem sikerül közös nevezőre jutniuk a felmerült problémák kapcsán, május 11-től általános sztrájkba lépnek. A tegnapi figyelmeztető sztrájk idején az alkalmazottak egyharmada dolgozott, így a sürgősségi ellátást biztosították.
Nagykárolyban is tiltakoztak
Szakápolók és az egyetemet végzett egészségügyi káderek — gyógyszerészek, laboránsok — csatlakoztak a tegnapi figyelmeztető sztrájkhoz Nagykárolyban.
A városi kórház épületében a fontos feladatokat ellátták, az orvosok tették a dolgukat, az intézményhez tartozó járóbeteg-ellátó központban is, azonban a betegek itt már hosszasabb várakozásra kényszerültek. Többen elégedetlenségüknek adtak hangot, mondván, hogy meddig tart még ez a sztrájk, hiszen már a sokadik kört róják emiatt a városban.
Várna Leventét, a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal keretében működő Tanügyi és Egészségügyi Igazgatóság vezetőjét kérdeztük a sztrájkról. Az igazgató elmondta, hogy a kórház igazgatónőjével is egyeztetett az eseményekkel kapcsolatban.
„Nagykárolyban is azok sztrájkolnak, akik nem részesülnek a fizetésemelésből. A 153-as számú törvény és az ugyanezen számot viselő kormányhatározat csak a felső kategória és az asszisztensek egy részének a fizetésemelését hagyta jóvá, a többieket nem vették figyelembe. Hétfőn kétórás karszalagos, munkafelfüggesztéses figyelmeztető sztrájkot tartottak, azonban péntektől nálunk is munkabeszüntetéses sztrájkba lépnek. A cél az említett kategóriájú szakemberek fizetésének a többiekéhez való igazítása. A többi kolléga szolidáris a sztrájkolókhoz, viszont a betegellátási feladatokat kórházi szinten elvégzik. A poliklinikán lesznek fennakadások, ott várhatóan számíthatnak kellemetlenségekre a betegek a május 11-re meghirdetett általános sztrájk miatt” — mondta Várna.