Vastapssal méltatta a börvelyi publikum az Úrhatnám polgárt előadó Lápi Lidérceket karácsony első estéjén. Közel négyszázan tapsolták a helyi amatőr színjátszókat Börvelyben kedd este. Az amatőr színtársulat ötéves fennállását is ünnepelte.
Karácsony első napján a Lápi Lidércek nevű amatőr színtársulat létrejöttének ötödik évfordulója alkalmából Molière Úrhatnám polgár című komédiájával mulattatta a nagyérdeműt.
Ugyan vidéken a legtágasabbak egyike a börvelyi művelődési ház, a Petőfi Sándor Kultúrotthonban nem maradt üres hely a kedd esti előadáson. A közel négyszáz fős közönséget Kiss Hajnalka társulati tag (civilben tanárember) köszöntötte karácsonyi verssel, majd férje, Kiss Lajos (aki szintén pedagógus) indokolta meg az előadást. Mint mondta, a Lápi Lidércek ötéves lett, és mindezt nagyrészt a nézőknek köszönhetik. Azoknak, akik kíváncsiak voltak arra, amit ők a színpadon nyújtani tudnak. Tacitus római történetíró gondolatára — miszerint ritka szép pillanat az, amikor el tudod mondani azt, amit akarsz, és úgy, ahogy azt gondolod — alapozott, szerinte ugyanis a mostani is ilyen kivételes alkalom. Ennek okán köszönetet mondott a nézőknek, a társulat játszó és jelenleg nem aktív tagjainak (sokuk ugyanis főiskolai, egyetemi tanulmányai miatt nem vehet részt a próbák folyamatában). Mint fogalmazott, az érdem javarészt Varga Sándoré, a Harag György Társulat színművészéé, aki szülőfalujában, Börvelyben kulturális referens, illetőleg az amatőr színtársulatot is mozgatja. A mostani előadást is ő rendezte. „Próbált kicsit összeszedni bennünket, próbált olyat tenni, amit mások nem. S úgy tűnik, mindennek sikere van, mind kis falunkon belül, mind a határokon túl is” — fogalmazott a társulat nevében Kiss Lajos. Hozzátette, hogy évente legalább öt előadást játszanak, s rendszerint telt ház előtt. Az évfordulós ünnep kapcsán a társulat egy pohár meleg italra is meghívta a nagyérdeműt, az előadás után kérte, hogy maradjanak, hogy kötetlenebb körülmények között is beszélhessenek egymással. Varga Sándor kulturális megbízott tudatta, hogy akárcsak a korábbi előadásokon, ezúttal is jótékony célra fordítja a társulat a jegyárakból összegyűlt pénzt: egy parkot szeretnének valamikor létrehozni, amelyben a sajátos börvelyi fejfák lennének megtalálhatók. A továbbiakban Kiss Zoltán polgármestert, a helyi RMDSZ elnökét kérték fel üdvözlőbeszédre. Elmondta, hogy az önkormányzat, illetve az érdekvédelmi szervezet mindenkoron szívesen támogat hasonló kezdeményezéseket, mint amilyen a társulat tevékenysége. Öröm számára, hogy ennyien kíváncsiak a börvelyi színjátszókra. A társulat nevében köszönetet mondtak az elöljárónak az eddigi támogatásért. Kátai Tibor református tiszteletes is üdvözölte a jelenlévőket. Mint fogalmazott, a karácsony az öröm ünnepe, ennek megfelelően helye van a vígjátéknak a közösség életében.
A Lápi Lidércek tagjai nagy odaadással adták elő a Molière-darabot. A közönség is nagy átéléssel követte figyelemmel a komédiát. Már az elején nagy tapssal jutalmaztak a nézők egy-egy meglepő parókát vagy arcjátékot, gesztust. És az is külön érdekessé tette az előadást, hogy a civilben házastárs szereplők miként viszonyultak egymáshoz a színpadon. Mindezt a nagyérdemű különösen élvezte. A társulat fiatal tagjai olykor bizonytalankodtak, de például a főszereplőt alakító Erdei Zsigmond — ahogy mondani szokás — lubickolt az úrhatnám polgár „bőrében”. Továbbá minden szereplőt már előadás közben tapssal jutalmazott a közönség, míg a másfél órás előadás végén az egész társulatot hosszas, álló tapssal köszöntötte. „Hazai pályán” is nagy sikert arattak a Lápi Lidércek.
Szereposztás
Jourdain úr: Erdei Zsigmond; Joudainné: Erdei Noémi; Luci, a lányuk: Pataki Dorottya; Nicole, a szolgálólány: Azurák Ivett; Cleonte: Nagy Feró; Covielle: Azurák Krisztián; Dorimene grófnő: Varga Ágota; Dorante gróf: Vadai Zalán; Zenetanár: Kiss Hajnalka; Tánctanár: Szántó Gergő; Filozófiatanár: Kiss Lajos; Szabómester: Linzenbold Levente; Inas: Vakarcs Richárd; Mammamustafa: Varga Örs Lehel.
Megyeri Tamás Róbert