Szatmárnémeti

Allergiás sokkot kapott egy szatmári férfi a méhcsípéstől

2015.04.21 - 19:30

Sokan nem is gondolják, milyen veszélyes lehet egy méh- vagy egy darázscsípés — hétfőn mentőt kellett hívni egy méhcsípés miatt allergiás sokkot kapott szatmári férfihoz.

A nyári időszakban általában nem telik el olyan hét, hogy a Szatmár Megyei Kórház sürgősségi osztályát ne keresnék fel darázs- vagy méhcsípés miatti allergiás reakciókkal lakosok. Bár az igazi meleg még nem köszöntött be, de a Szatmár Megyei Mentőszolgálat dolgozóit már ilyen esethez is riasztották — tájékoztatta lapunkat dr. Nótárius Gabriella, a mentőszolgálat sajtóreferense. A férfihoz a délelőtti órákban riasztották a mentősöket, a helyszínre érkezésükkor pedig a páciensnek a légzése is leállt a méhcsípés miatti allergiás sokktól. Az egészségügyi szakemberek azonnal hozzáfogtak a beteg újraélesztéséhez, közel húsz percen át küzdöttek a férfi életéért. Újraélesztés után a mentőszolgálat dolgozói intubálták és beszállították a férfit a Szatmár Megyei Kórház sürgősségi osztályára. Kullancscsípés miatt is orvosi segítségre volt szükség a hétfői napon: egy ötéves turci kislányhoz riasztotta a mentősöket az édesanyja. Mint kiderült, a gyereket három nappal korábban csípte meg egy kullancs, amelyet az anyja nem sokkal később eltávolított. A kislánynak azonban felszökött a láza, a kullancscsípés helye pedig begyulladt és ödémás lett. A gyereket szintén a kórházba szállították a szakemberek.

Halált is okozhat

A méhek, darazsak — főleg védekezés céljából — méreganyagot juttatnak a csípés pillanatában az ember szervezetébe. Ez a méreganyag enyhébb esetben bőrpírt, duzzanatot, fájdalmat okoz, súlyosabb formában viszont akár halálhoz is vezethet. Sokat számít az is, hogy hol van a csípés helye. Ha a nyelv vagy torok esik áldozatul, akkor a helyileg kialakuló duzzanat akár elzárhatja a légutat gégevizenyőt okozva, mellyel életveszélyes állapot léphet fel. Ha egyszerre több csípés éri az embert, akkor a vérbe jutó toxinok mennyisége összeadódva akár allergiás reakcióhoz hasonló tüneteket válthat ki, amelyek a következők: láz, fejfájás, szédülés, hányás.

A már említett allergián olyan tüneteket értünk, melyek az egész szervezetre kiterjednek és sokkos állapotot is okozhatnak. A csípést követően nagyon gyorsan, másodpercek–percek alatt a nyelv és a torok megduzzad, fulladásérzés, levegő utáni kapkodás, verejtékezés, sápadtság, vérnyomásesés, szapora pulzus és eszméletvesztés jelentkezik.

Az egész szervezetre kiterjedő súlyos reakció esetén feltétlenül vigyük orvoshoz a beteget, aki a csípéstől a szív irányába érlekötést alkalmazhat, injekciót adhat a betegnek, szükségessé válhat továbbá a folyadékpótlás és a hörgőtágító inhaláció vagy injekció. Akkor sem szabad hanyagolni az orvost, ha szájban vagy orrban történt a rovarcsípés, mert az fulladásveszéllyel jár. Szintén szakemberhez kell fordulni, ha sápadtságot, verítékezést, nyirkos bőrt, szapora légzést vagy pulzust, bágyadtságot észlelünk a megcsípett egyénnél!

A legtöbb estben csak tüneti kezelés kell a fájdalom és viszketés enyhítésére. A fullánk megfelelő eltávolításakor a helyi borogatáson kívül csak a seb fertőzése esetén kell antibiotikumot adni. A súlyos reakciókat kórházban kell kezelni.

Bumbuluț Krisztina