Szatmárnémeti

Állandó ügyeletet biztosítanak

2017.12.20 - 09:00

Megyénkben 18 családorvosi ügyelet működik, ám egyelőre senki nem tudja, mi történik január elsejétől, amennyiben a családorvosok tiltakozási akcióba kezdenek, s bezárják a központokat.

Szatmár megyében 18 ügyeleti központot tartanak nyilván, melyek közül 11 vidéken, a többi pedig Szatmárnémetiben működik — számolt be Kocsmáros Erika, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) munkatársa tegnap az idősek gondjaival foglalkozó bizottság ülésén. Elhangzott, hogy amennyiben enyhébb, ám aggodalomra okot adó egészségügyi problémák merülnek fel, nyugodtan lehet a családorvosi ügyeletekhez fordulni munkaidő után, hétvégén vagy hivatalos munkaszüneti napokon. A kisebb sürgősségi esetek, mint például láz, hányás, hasmenés, csípések kiváltotta allergiás reakciók, becsípődött idegek, vesegörcsök, epebántalmak stb. esetében a családorvosok is elláthatják a betegeket az ügyeleti központokban, azonban a komolyabb problémákkal — csonttörések, baleseti sérülések, szívproblémák, agyvérzések vagy bénulások — továbbra is a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi betegellátó osztályát (UPU) kell felkeresniük a betegeknek, vagy hívniuk kell a megyei mentőszolgálatot, tájékoztatott a szakember. A családorvosi ügyeleti rendszer elsődleges célja az volt, hogy tehermentesítsék a kórházak sürgősségi betegellátó osztályát vagy részlegeit, hiszen a statisztikák is azt mutatják, hogy a sürgősségi ügyelet ideje alatt a páciensek túlnyomó többsége nem szorulna speciális ellátásra, a problémáikat egy családorvos is meg tudja oldani. A családorvosi ügyeleti központok létrehozásához legkevesebb 5 családorvos és 5 asszisztens szükséges, mondta el a DSP munkatársa, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy mindenki jogosult az ügyeleti ellátásra, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e egészségügyi biztosítással vagy sem. A családorvosi ügyeletek hétvégén és állami szabadnapokon, ünnepnapokon 24 órás ellátást biztosítanak, míg hétköznaponként vidéken 17 és 8 óra, városon pedig 20 és 8 óra között állnak a lakosság szolgálatában. Újságírói kérdésre, hogy mi történik 2018. január elsejétől, amennyiben a családorvosok tiltakozó akcióba kezdenek, és az ügyeleti központok működtetését is felfüggesztik, nem érkezett konkrét válasz. Darius Filip kormánybiztos elmondta, hozzá semmilyen információ nem jutott el arra vonatkozóan, hogy a családorvosok hasonló akcióba kezdenének január elsejétől, míg a DSP munkatársa annyit mondott, hogy az ügyeleti központok megszüntetését hivatalosan 15 nappal a bezárás előtt kell kérvényezni a közegészégügyi igazgatóságnál.

A gyűlésen jelen volt a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS SM) szerződésekért felelős igazgatója, Mihaela Curta is, aki elmondta, a családorvosoknak volt hasonló jellegű nyilatkozata, miszerint január elsejétől tiltakozó akcióba kezdenek, ám egyelőre erről semmilyen hivatalos formában nem tájékoztatták a CAS-t, ezért bízik benne, hogy bármilyen tiltakozási akciót szerveznek a házi orvosok, a páciensek érdekeit nem fogják szem elől téveszteni. Az elmúlt évben megyénkben a családorvosi ügyeletekre 3,5 millió lejt költött az egészségügyi minisztérium, mely havi lebontásban 285 ezer lejes kifizetést jelent. Curta arról is beszámolt, hogy egy családorvosi ügyelet havonta átlagosan 573 órás ellátást biztosít. Szatmár megyében nem volt különösebb probléma sem a kifizetésekkel, sem a központok működésével, sőt Szatmár megye igencsak szerencsésnek mondhatja magát, hiszen az országos átlagnál jóval több ügyeleti központot működtetnek a családorvosok.