Szatmárnémeti

Államelnök-választás: Ponta elismerte, Iohannis nyert - FRISSÍTVE

2014.11.16 - 07:03

Szatmár megyében ma reggel hétkor 334 szavazóház nyitotta meg kapuit, az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint, ez első fordulóhoz képest százzal több, pontosan 318 014 személy teheti le ma a voksát. Két jelölt közül választhatják ki a román állampolgárok kinek szavaznak bizalmat az elkövetkező öt esztendőre.

23.40 - Ponta elismerte a vereségét, és gratulált Iohannis győzelméhey. Elmondta, a népnek mindig igaza van. Az ACL jelöltje közösségi oldalán köszönte meg a szavazatokat. Iohannis azt írta, mától egy új Romániában élünk majd, ahol nem a bosszúállás és a gyűlölet uralkodik majd.

22.50 - Az utóbbi 14 év legnagyobb részvételi arányát jegyezte a BEC az elnökválasztás második fordulójában. Az országban a szavazásra jogosult állampolgárok 62,04 százaléka járult az urnák elé. Szatmár megyében is jóval nagyobb volt a részvételi arány, mint két hete (52,97 százalék), viszont országos szinten így is a harmadik helyre kerültünk a legalacsonyabb részvételi aránnyal rendelkező megyék között. A legtöbben Ilfov megyében (80,17 százalék) szavaztak, míg a legkevesebben Hargita megyében (47,82 százalék).

22.08 - A külföldi szavazókörzetek nyitva tartásának meghosszabbítását kérte a kormánytól Klaus Iohannis, a jobbközép elnökjelöltje az urnazárást követő vasárnapi beszédében arra hivatkozva, hogy sokan nem tudták leadni voksukat. Iohannis kijelentette, „hihetetlen” módon a vasárnapi választás tétje a „szavazati jogért való küzdelem” volt. Ezzel arra utalt, hogy külföldön túl kevés szavazókörzetet biztosított a kormány, ezért ott hatalmas sorok kígyóztak egész nap. Arra kérte a szavazókörzetekben lévő szimpatizánsait, hogy maximálisan figyeljenek oda a voksok megszámlálására. Hangoztatta, hogy a választás csak akkor ér véget, amikor az alkotmánybíróság is jóváhagyja a központi választási iroda által közölt végeredményt.

 

22.05 - Helyi idő szerint este hétig 284 970 külföldön élő román állampolgár szavazott — derül ki a Központi Választási Iroda jelentéséből. A BEC adatai szerint az első fordulóban 161 054-en szavaztak külföldön. Az időeltolódás miatt még nagyobb lehet a részvétel. Különösen jól teljesített Chişinău, London és Párizs.

 

21.08 - Az exit-poll felmérések szerint nagyon szoros az eredmény. Az IRES közvélemény-kutató cég szerint Klaus Iohannis a szavazatok 50,9 százalékát szerezte meg, míg Victor Ponta 49,10 százalékot kapott. A CSCI felmérése szerint Ponta vezet50,72 százalékkal.

 

20.50 - A BEC legfrissebb adatai szerint a szavazásra jogosult állampolgárok 58,66 százaléka szavazott 19 óráig az elnökválasztás második fordulójában. Szatmár megyében jóval magasabb a részvétel, mint két héttel ezelőtt, de országos viszonylatban továbbra is a sereghajtók közé tartozunk. Szatmár megyében 19 óráig 50,20 százalékos volt a részvételi arány, míg két héttel ezelőtt a helyi választópolgárok 40,18 százaléka adta le szavazatát este hét óráig. A legmagasabb részvételi aránnyal Ilfov megye büszkélkedhet (73,66 százalék), a legkevesebben pedig Hargita megyében (44,21 százalék) szavaztak. A BEC jelentéséből kiderül, hogy városon 57,50, vidéken pedig 60,23 százalékos volt a részvételi arány.

19.10 - Továbbra is hatalmas sorok állnak — már hajnal óta — a külföldi szavazóköröknél. A két héttel ezelőtti probléma tehát ezúttal is fennáll, hiába mondott le emiatt Titus Corlăţean külügyminiszter is. Traian Băsescu államfő azt kéri a kormánytól, hogy sürgősségi rendelettel 24 óráig hosszabbítsák meg a külföldi választási irodák nyitva tartását.

17.53 - A Központi Választási Iroda nemrég hozta nyilvánosságra az újabb részvételi adatokat. A 13 órás adatok szerint a választók 27,22 százaléka járult az urnák elé, 16 óráig pedig a szavazásra jogosultak 44,50 százaléka szavazott az elnökválasztás második fordulójában. A vidéken élők aktívabbak voltak, mint a városi szavazók. Városon 43,75, vidéken 45,52 százalék ment el szavazni. A legaktívabb továbbra is Ilfov megye (53,52 százalék). Mögötte Olt (49,72 százalék) és Vâlcea (48,69 százalék) megyék következnek. Szatmár megye (36,64 százalék) a harmadik legkisebb részvételi aránnyal rendelkezik Hargita (30,74 százalék) és Kovászna megyék mögött (32,27 százalék) mögött. Az első fordulóhoz képest Szatmár megyében nagyobb volt a részvételi arány 16 óráig a BEC adatai szerint. November 2-án 16 óráig 27,43 százalékos részvételi aránnyal az utolsó előtti helyen állt a megye.

14.35 - Az Központi Választási Iroda közzétette a legfrissebb részvételi adatokat. Ezek szerint a választók 27,22 százaléka adta le a szavazatát egy óráig. Városon 27,58, vidéken 26,72 százalék ment el szavazni. A legaktívabbak a Ilfov (21,17 százalék), Olt (31,67 százalék) és Teleorman (31,1 százalék) megyei szavazók voltak. A részvételi arány tekintetében országosan Hargita (18,43 százalék), Kovászna (19,01) és Szatmár (21,49) megye az utolsó.

13.30 - A BEC előzetes adatai szerint 13 óráig a szavazópolgárok 25,05 százaléka szavazott, ez mintegy 4,5 millió személyt jelent. A székelyföldi megyék továbbra is sereghajtók, míg délen nagy a szavazási kedv. A Központi Választási Iroda 14:30-kor közli a 13 órai hivatalos részvételt. Amennyiben ez egyezik az előzetes adatokkal, a 2012-es önkormányzati választások után ez a legmagasabb részvétel 13 órakor.

11.30 - Székelyföldön volt a legalacsonyabb a részvétel reggel tíz óráig az elnökválasztás második fordulójában a Központi Választási Iroda hivatalos adatai szerint. Országosan 8,52 százalék volt a részvételi arány, Hargita megyében 4,69, Kovászna megyében 5,28 százalék adta le a szavazatát. Délen a már megszokott módon a legnagyobb a szavazási kedv: Teleormanban 11,33, Olt megyében 11,63, Ilfovban pedig 10,87 százalékos a részvétel. Szatmár megyében 6,89 százalékos volt a részvételi arány délelőtt 10 óráig, 1,92 százalékkal magasabb, mint két héttel ezelőtt, az első fordulóban.

10.20 - Hatalmas a szavazási kedv a külföldön élő romániaiak körében. Több külföldi szavazókörzetnél még urnanyitás előtt nagy sorok alakultak ki, rengetegen állnak sorban már órák óta Párizsban, Torinóban, Münchenben , hogy leadhassák a voksukat.

9.00 - A november 2-án lebonyolított első forduló után két jelölt maradt versenyben: Victor Ponta jelenlegi szociáldemokrata miniszterelnök, valamint Klaus Iohannis, az ellenzéki Keresztény-liberális Szövetség (ACL) államfőjelöltje, Nagyszeben polgármestere.

A mai elnökválasztáson hat közvélemény-kutató cég készít országos exit pollt. A választóhelyiségekből távozók nyilatkozatai alapján készülő becsléseket a vasárnap esti urnazáráskor ismertetik a hírtelevíziók. Hivatalos eredmények csak hétfő hajnalban várhatók.

7.03 - Több mint 18 millió személyt várnak az urnákhoz az elnökválasztás második fordulójában. Ennyire tehető a voksolásra jogosultak száma az országban és külföldön. Összesen 21 millió szavazólapot biztosítanak a második fordulós mai voksolásra, amikor a szavazóhelyiségek este 9 óráig várják a voksolásra jogosult személyeket, hogy éljenek polgári jogukkal. A mai szavazási napon mintegy 60 ezer rendőr és csendőr teljesít szolgálatot.Külföldön annyi szavazó helyiséget tartanak nyitva, mint a választások első fordulójában, azonban növelték az alkalmazottak számát. 400 bélyegzőt külön ezeknek a szavazókörzeteknek az ellátására szállítottak ki.

A voksoláson minden 18. életévét betöltött román állampolgár részt vehet, amennyiben rendelkezik érvényes személyazonossági okmánnyal. Az állampolgárok a lakhelyük szerinti szavazóházban élhetnek szavazati jogukkal. Abban az esetben, ha valaki nem tartózkodik a lakhelyén a választás napján, bármelyik szavazóházban voksolhat, amennyiben a szavazóházi elnöknek átadja a saját felelősségre írt nyilatkozatot, mely szerint ma nem él más szavazóházban a szavazati jogával. A nem lakhely szerint település azt jelenti, hogy más községben, városban vagy megyében tartózkodik a szavazópolgár, nem pedig azt, hogy egy községen belül egyik vagy másik faluban.

Hogyan szavazunk?

A voksra érkezők a szavazófülkék számának megfelelő csoportokban mehetnek be a szavazási helyiségbe, ahol bemutatják személyazonossági okmányukat, majd a választói jegyzékbe való bejegyzést követően átveszik a szavazólapokat és a szavazáshoz használt, „Votat” feliratú pecsétet. A választók zárt szavazófülkékben külön szavazhatnak, a pecsétet annak a négyszögnek a belső részére nyomva, amely az általa megszavazott jelölt nevét tartalmazza. Miután szavaztak, a választók összehajtják a szavazólapokat oly módon, hogy az ellenőrző bélyegzővel ellátott fehér oldal kívül maradjon, s behelyezik az urnába, ügyelve arra, hogy ne nyíljanak ki. Ezt követően a pecsétet vissza kell adni a szavazóházi tagoknak, akik visszaszolgáltatják a hivatalos okmányaikat.