Magazin

Alkotói pályázatot hirdetett a Hagyományok Háza

2020.04.25 - 16:19

„A művészi alkotás egyik titka éppen az, hogy keletkezésének mechanizmusa mások számára hozzáférhetetlen, mivelhogy meghitt módon kötődik az alkotó személyiségéhez” — fogalmaz Bodor Ádám, és pont ezt a keletkezési mechanizmust tervezi reflektorfénybe állítani a Hagyományok Háza. Mint az intézmény kézműves osztályát vezető Péter Szidónia magyarázza, a járványhelyzet miatti otthonmaradással hallgatóik, alkotóik és kézműveseik élete megváltozott, a Hagyományok Háza gyakorlatilag felfüggesztette az őket érintő aktív tevékenységét, így partnereik jelentős — alkotásra fordítható — ideje szabadult fel.

„A Most van időm alkotni! — Több leszel, ha alkotsz felhívás egy szükség szülte lehetőség, amely elképzelésünk szerint nemcsak az elkészült tárgyakat, hanem az alkotási folyamatot is bemutatja. Sokszor gondolunk arra vagy mondjuk azt: majd, ha lesz időm, elkészítem vagy befejezem alkotásom. Most megállt az idő, lelassultak és átalakultak a mindennapjaink, ugyanakkor nap nap után érezhetjük a természetes igényt az új és más feladatok kipróbálására. Ilyenkor, az elcsendesedős időkben elmélyedhetünk egy-egy szakmaterület szépségeiben vagy egyszerűen csak az alkotásban, és általa kiteljesedhetünk.

Jelen pályázattal ezen népművészeti alkotásoknak és az alkotási folyamatnak kívánunk teret adni, bemutatni, és ezzel a felhívással szeretnénk bemutatni az alkotót, az alkotás folyamatát és a hozzá kapcsolódó történetet is, ezáltal teljes képet kapva az elkészült alkotásról. Ugyanakkor reméljük azt is, hogy e körülmények jegyében kicsit más tárgyak készülhetnek, az időbőség az alkotók megújulását is szolgálja, s különösen kreatív megoldásokra sarkallja őket. Örömünkre szolgálna, ha a családtagok is összefognának, és akár több mesterségbeli tudás is találkozhatna egy pályázaton belül. Kívánjuk, hogy használják elmélyülésre az időt, nyúljanak vissza a gyökerekhez, teremtsenek hidat korábbi ideáik s a jelen között. A pályamunkák ezáltal egy különösen egyedi időszak lenyomatai lehetnek, így a munkafolyamat leírásával és a kapcsolódó történetekkel kiegészített alkotások később az oktatást is szolgálhatják” — mondja.

Pályázatokat a következő szakmák képviselőitől várnak: fazekasság, csipkekészítés, kékfestő, viselet, népi ékszer, szőttes, nemez, faművesség, csont- és szarufaragás, bútorfestés, kovácsmesterség, hímzés, bőrművesség, csuhé-, gyékény-, káka- szalma- és vesszőfonás, mézeskalács, hímes tojás és gyermekjáték, cipőkészítés.

A pályázatra jelentkezni az online pályázati adatlap kitöltésével és az alkotásról és a munkafolyamatról készült fotókkal lehet 2020. május 20-án éjfélig. A jelentkezéssel, kategóriákkal, díjazással kapcsolatos bővebb információk a https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/4541 oldalon találhatók meg.

Szabó Kinga Mária

Ajánljuk még a témában:

Belföld

40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány

A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
Szatmárnémeti

Lakhatási pályázat orvosok, gyógyszerészek, művészek számára

A Studium–Prospero Alapítvány a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával pályázatot hirdet állami intézményben dolgozó szakorvosok, gyógyszerészek, családorvosok, valamint művészeti területen dolgozó, fiatalok számára szolgálati lakás elfoglalására Szatmárnémetiben és Krasznán.
Mi újság?

Színpompás tavasz, napfényes nyár

A Pro Cultura Pannoniae Alapítvány/Országos Mécs László Irodalmi Társaság (Regisztrált Tehetségpont) tehetségkereső és tehetséggondozó rajzpályázatot hirdet általános iskolás diákoknak, Színpompás tavasz, napfényes nyár címmel.