„A művészi alkotás egyik titka éppen az, hogy keletkezésének mechanizmusa mások számára hozzáférhetetlen, mivelhogy meghitt módon kötődik az alkotó személyiségéhez” — fogalmaz Bodor Ádám, és pont ezt a keletkezési mechanizmust tervezi reflektorfénybe állítani a Hagyományok Háza. Mint az intézmény kézműves osztályát vezető Péter Szidónia magyarázza, a járványhelyzet miatti otthonmaradással hallgatóik, alkotóik és kézműveseik élete megváltozott, a Hagyományok Háza gyakorlatilag felfüggesztette az őket érintő aktív tevékenységét, így partnereik jelentős — alkotásra fordítható — ideje szabadult fel.
„A Most van időm alkotni! — Több leszel, ha alkotsz felhívás egy szükség szülte lehetőség, amely elképzelésünk szerint nemcsak az elkészült tárgyakat, hanem az alkotási folyamatot is bemutatja. Sokszor gondolunk arra vagy mondjuk azt: majd, ha lesz időm, elkészítem vagy befejezem alkotásom. Most megállt az idő, lelassultak és átalakultak a mindennapjaink, ugyanakkor nap nap után érezhetjük a természetes igényt az új és más feladatok kipróbálására. Ilyenkor, az elcsendesedős időkben elmélyedhetünk egy-egy szakmaterület szépségeiben vagy egyszerűen csak az alkotásban, és általa kiteljesedhetünk.
Jelen pályázattal ezen népművészeti alkotásoknak és az alkotási folyamatnak kívánunk teret adni, bemutatni, és ezzel a felhívással szeretnénk bemutatni az alkotót, az alkotás folyamatát és a hozzá kapcsolódó történetet is, ezáltal teljes képet kapva az elkészült alkotásról. Ugyanakkor reméljük azt is, hogy e körülmények jegyében kicsit más tárgyak készülhetnek, az időbőség az alkotók megújulását is szolgálja, s különösen kreatív megoldásokra sarkallja őket. Örömünkre szolgálna, ha a családtagok is összefognának, és akár több mesterségbeli tudás is találkozhatna egy pályázaton belül. Kívánjuk, hogy használják elmélyülésre az időt, nyúljanak vissza a gyökerekhez, teremtsenek hidat korábbi ideáik s a jelen között. A pályamunkák ezáltal egy különösen egyedi időszak lenyomatai lehetnek, így a munkafolyamat leírásával és a kapcsolódó történetekkel kiegészített alkotások később az oktatást is szolgálhatják” — mondja.
Pályázatokat a következő szakmák képviselőitől várnak: fazekasság, csipkekészítés, kékfestő, viselet, népi ékszer, szőttes, nemez, faművesség, csont- és szarufaragás, bútorfestés, kovácsmesterség, hímzés, bőrművesség, csuhé-, gyékény-, káka- szalma- és vesszőfonás, mézeskalács, hímes tojás és gyermekjáték, cipőkészítés.
A pályázatra jelentkezni az online pályázati adatlap kitöltésével és az alkotásról és a munkafolyamatról készült fotókkal lehet 2020. május 20-án éjfélig. A jelentkezéssel, kategóriákkal, díjazással kapcsolatos bővebb információk a https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/4541 oldalon találhatók meg.
Szabó Kinga Mária