Szatmárnémeti

Alkotnak a szatmárnémeti zenészek

2020.03.09 - 13:53

Szatmárnémeti kulturális életében mindig is jelen voltak a tehetségesebbnél tehetségesebb zenészek. Az alkotás szépsége abban rejlik, hogy minden előadó más és más zenei stílusban adhatja át üzenetét a közönség számára saját dalai vagy feldolgozások által.

Szatmárnémeti városa sem szenved hiányt ügyes zenészekből. Napjainkban is számos együttes dolgozik fáradhatatlanul azon, hogy minden egyes alkalommal belopják magukat a zenekedvelő közönség szívébe. Szatmárnémeti együttesek tagjaival beszélgettünk, akik aktívan kiveszik részüket a város zenei életéből, és ami fontos, hogy saját műveket alkotnak. Számos zenekar úgy kezdi pályafutását, hogy az általuk képviselt zenei műfaj nagyjainak dalait dolgozza fel. Ezeket nevezzük feldolgozásoknak vagy covereknek szakmai nyelven, ami egy kezdő zenekarnak a kiindulópont. Feldolgozások által gyűjtik össze és alakítják ki hallgatói körüket. Minden banda karrierje során eljön azonban az a pont, amikor kinövi a feldolgozásokat, és elkezd saját zenét komponálni. Ez egy fontos lépés a zenekarok életében, hiszen egy dal vagy akár egy egész album megalkotásához idő, türelem és rengeteg munka szükséges. A következő szatmárnémeti együtteseknek nem okoztak gondot az alkotással járó akadályok, és lelkesen meséltek lapunknak alkotásaikról, koncertjeikről és terveikről.

Kiss Stephanie Barbara életében napi szinten jelen van a zene varázsa. Már egészen kis korában elhatározta, hogy énekesnő akar lenni, és az általa írt dalokkal szeretné közvetíteni üzenetét az emberek felé. Akárcsak más előadók, ő is feldolgozásokkal próbálta felhívni magára a figyelmet, kisebb-nagyobb sikereket elérve. 2019-ben párjával, Fehér Róbert Benjáminnal megalapították a Lyryca nevű együttest, és egy vegyes, feldolgozásokból és saját dalokból álló repertoárral koncerteznek. Stephanie elmondása szerint az együttes műfailag nagyon sokoldalú. Koncertjein hallható rock, pop, poprock, R&B és akár heavy metal is, mind akusztikus hangszerelésben.

A lelkes zenészlány elárulta, hogy a duó egyik fő témája a természetvédelem. Ennek érdekében kapcsolatban állnak környezetvédelmi szervezetekkel is, amelyeknek a segítségével terjeszthetik üzenetüket. Március elsején megjelent szólóprojektje és -dala, a Why nagyon szépen összefoglalja, milyen rendkívüli módon rongálja az emberiség a Földet, és mik a legnagyobb kihívások ezen a téren. A duó úgy gondolja, hogy a számukra legkézenfekvőbb módon, zene által szeretnék továbbítani üzeneteiket, és küzdeni egy biztonságosabb, tisztább és barátságosabb bolygóért. Remélhetőleg sok emberhez elér az üzenet, és a fiatal, lelkes duó még sokáig alkothat minőségi és fontos üzenetekkel teli zenét.

Terveikről és céljaikról mesélt a Twisted System együttes képviselője, Kozma Máté. A Szatmáron alkotó együttesek közül ez az egyik legfiatalabb alakulat. Bár a líceum tele van kihívásokkal és megmérettetésekkel, mindig akad idő egy kis kikapcsolódásra és szórakozásra. Ehhez nem is kell több, mint barátok, zene és lelkesedés. Így alakult meg a szatmárnémeti Twisted System is, amelynek tagjait a mai napig összeköti a barátság és a zene szeretete. Kozma Máté, a banda hegedűse elmondta, hogy az első fellépésük egy gólyabálon volt 2018 novemberében. „Én ott léptem fel velük először, és nagyon jó élmény volt számomra, egyből elkapott a zenei lendület, és úgy éreztem, itt a helyem. Mivel láttuk, hogy a fellépés sikeres volt, úgy döntöttünk, folytatjuk, és én is örömmel maradtam a bandában. Alapvetően alternatív stílusú banda vagyunk, de játszottunk rock stílusban is. Kezdetben feldolgozásokat játszottunk különböző előadóktól. Az együttes nagyon hamar összeszokott, láttuk, hogy jól dolgozunk együtt zeneileg, ezért úgy döntöttünk, saját dal írásába kezdünk. Ez meg is valósult 2019-ben, és február 6-án kiadtuk első saját dalunkat Inner Beats címmel. A dal sok pozitív visszajelzést kapott, és elmondhatom, hogy a tavalyi év nagyon aktív volt, sok fellépésünk volt. A saját dalunk sikere arra ösztönzött, hogy folytassuk az alkotást, ami már most folyamatban van, úgyhogy hamarosan érkeznek még saját szerzemények. Az együttes tagjai: Kocsis Boglárka (ének/frontember), Sultész Lehel (gitár/ének/szövegszerzés), Jankó Szép Attila (gitár), Szűcs Marci (basszusgitár), Kengye Csongor (dob), Kozma Máté (hegedű/szövegszerzés). A fiatal együttes lelkesen és bizakodón tekint a jövőbe, szeretne minél nagyobb rajongói tábort kialakítani a zenéje által.

Ismét aktív a szatmárnémeti közönség által már jól ismert ASH Band. 4 év szünet után úgy döntöttek a tagok, hogy újra összeáll a zenei alakulat, gazdagítva ezzel a város zenei életét. Az ASH Band tagjai között akad autófestő, villástargonca-kezelő, sőt, egy hatalmas présgépen bűvészkedő dobos is, a blues szeretete pedig összeköti őket. Meló után a próbateremben faragják a Clapton-, JJ Cale-feldolgozásokat és saját dalaikat. A következő tagokból áll a zenekar: Anderco Costi sr. (ének/gitár), Anderco Costi jr. (szólógitár), Szilágyi Zol-tika (basszusgitár), Herczeg Roland (dobok). Az együttesnek számos fellépése volt már Szatmárnémetiben, képviselte városunkat a Kolozsvári Utcazene Fesztiválon, ahol szereplésével az első díjat szerezte meg, továbbá a Veszprémi Utcazene Fesztiválon is elkápráztatta a közönséget a blues erejével.

„Számunka a zene a boldogságot jelenti és jelentette mindig is. Minket hatalmas megtiszteltetés ér minden egyes alkalommal, amikor közönség előtt állhatunk és játszhatunk. Mi, a zenekar tagjai ilyenkor tudunk a leginkább érzelmeket átadni és kapcsolatot teremteni az emberekkel” — nyilatkozta lapunknak az ifjabb Andreco Costi. „Ismét elkapott a zene hívása bennünket, ezért gondoltuk azt, hogy megint összeállunk zenélni. Az eddig megjelent dalaink mellett, mint például a Bitter Man vagy a Keep on trying, rengeteg új projektünk van készülőben, új dalok, új koncertek. Ezek alapján kimondhatom, hogy 4 év zenéléssel a hátunk mögött csak most fogunk belelendülni igazán” — ígéri.

Szatmárnémetiben kibontakozóban van egy eddig csak külföldön ismert és gyakorolt zenei irányzat. Akerman Csaba és Rácz Attila évek óta jelen vannak Szatmárnémeti zenei életében. Számos műfajban kipróbálták már magukat, kisebb-nagyobb sikereket elérve. Idén azonban valami teljesen újba vágják a fejszéjüket. Psyquency néven organikus trance és goat zenét játszanak, ami összefoglalva annyit tesz, hogy elektronikus zenét komponálnak hangszerekkel. A srácok hatalmas gőzerővel dolgoznak számaikon, minél hamarabb szeretnék színpadra vinni újdonsült repertoárjukat. Akerman Csaba elmondása szerint még ők is szokják az új, korszerű zenei műfajt: „Tudtunkkal mi egyediek vagyunk ebben a műfajban, illetve hasonló stílusban országos szinten, illetve Magyarországon is csak egy maréknyi zenész mozog. Reméljük, ki tudunk magaslani ebből a szűk előadói körből, és minél több emberrel megismertetni ezt az új és egyedi zenei irányzatot.”

Mint látjuk, Szatmárnémeti könnyűzenei élete egyáltalán nem monoton és unalmas. A zenekedvelő emberek bármikor megtalálhatják a számukra megfelelő irányzatot, sőt, akár valami újat és egyedit is hallgathatnak. A tehetséges zenészek minden próbán azon dolgoznak fáradhatatlanul, hogy elnyerjék a közönségük tetszését, átadhassák üzeneteiket és szórakoztassanak is, hiszen a zenész akkor a legboldogabb, ha a közönsége is az. Ezért nagyon fontos, hogy támogassuk Szatmárnémeti tehetségeit, hiszen az ő sikereik a mi sikereink is.

Kallós András