Szatmárnémeti

Alkossunk a Borókagyökér Egyesülettel!

2020.06.26 - 14:07

A szövés alapjait tanulhatjuk meg Árvai Anikótól, a nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskola oktatójától. A 3 napos képzés 200 lejbe kerül. Vetró Mihály, a nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskola művészeti vezetője és nemezoktatója nemezbáb-műhelymunka foglalkozást tart. A foglalkozás témája a kesztyűbáb, időpontja: július 17–19. A résztvevők észak-európai módszerrel készíthetnek kézkesztyűbábokat, továbbá megtanulhatják a jól mozgatható báb tervezését, a sablon szerkesztését, különböző mintázási lehetőségekkel építhetik fel bábjaikat, melyekkel azonnal mesét is játszhatnak. A tanfolyamra maximum 10 fő jelentkezhet. A képzés ellenértéke 150 lej, ami tartalmazza az egy bábra való bundagyapjút és egy szombati ebédet.

Indul egy ifjúsági és felnőtteknek szóló kosárfonó tanfolyam, amelyet Takács Judit kosárfonó-oktató vezet. A tanfolyamon a résztvevők a kosárfonás alapjait sajátíthatják el, az elméleti és gyakorlati foglalkozások során betekintést nyerhetnek a népi szakma világába, megismerkedhetnek a felhasznált alapanyagokkal, eszközökkel. A munkafolyam során többfajta alapanyag felhasználásával alkothatnak az érdeklődők. A 6 napos tanfolyamra maximum 10 fő jelentkezését várják a szervezők, ellenértéke 400 lej, ami a napi étkezést és az alapanyag árát foglalja magában. A tanfolyam július 26–31. között zajlik.

Batik műhelymunkát tart Makoldi Gizó oktató. A batik a kifedés művészete, viasszal, kötözéssel és csiptetéssel. A munka során kifedik a világos részt, és rétegenként haladnak a színek mélyítése felé. Mindezt textileken festik meg, megragadva az anyag lágyságát, mozgását, áttetszőségét. Egy batik kép minden fényben más. Ha batikolunk, együtt dolgozunk a fénnyel, az elképzeléseinkkel, a véletlenekkel. A műhelymunkához előképzettség nem szükséges. Kipróbálható a főzős batik festés is (ami nem igényel külön fixálást), amihez egy pamut vagy len anyagból készült fehér ruhadarab szükséges, amit megfesthetünk. A közös munkához az anyagok, eszközök és festékek biztosítva lesznek. A foglalkozás egy hétig tart, egynapos képzések formájában. Azok számára, akik napközben, a foglalkozás szüneteiben pihenni szeretnének, biztosítva van sátor felállításának a lehetősége. A foglalkozás július 26-án délután kezdődik és augusztus 1-jén 12 órakor fejeződik be, ellenértéke 400 lej, 7 nappal előtte való kiegyenlítés esetén 50 lej a kedvezmény.

Tűzzománcképző tanfolyamot tartanak július 9. és 11. között, melynek oktatója Vincze Zita ötvös-aranyműves és zománcműves tanár. A tűzzománc egy ipar- és képzőművészeti technika, amellyel színes üvegport olvasztanak egy hordozóanyagra, leggyakrabban fémre. A zománc több ezer éve az ötvösség díszítőanyaga, az idők folyamán számos ötvöszománc-technika alakult ki.

Fazekas mesterkurzus indul Les Norbert fazekasmester vezetésével augusztus 7. és 9. között. A tanfolyam 150 lejbe kerül, s az érdeklődők a vámfalusi kerámia ornamentikájával ismerkedhetnek meg.

A tanfolyamokat, amelyek a Hagyományok Háza Hálózat – Erdély közreműködésével jöttek létre, Szatmárnémetiben, a Nagyrét utca 122. szám alatt, a Lépésházban rendezik. A szervezők arra hívják fel a figyelmet, hogy a járványügyi szabályokat mindenkinek kötelezően be kell tartania. A résztvevőknek maszkot kell vinniük magukkal, a kézfertőtlenítési lehetőség biztosítva lesz. További információkért érdeklődhetnek a Borókagyökér Egyesület Facebook-oldalán, illetve a 0729.677.930-as telefonszámon.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Gyermeknapi programkavalkád a Tűzoltótoronynál

Széles programkínálattal várják a szervezők a gyerekeket és fiatalokat a szatmárnémeti dr. Fátyol Rudolf parkban lévő Tűzoltótoronyhoz június 1. és 2-án, az ismét megrendezésre kerülő Gyermek- és Ifjúsági Napok keretében.
Programajánló

Nemzetközi kovácstalálkozó a Lépésházban

A hétvégén, augusztus 7–8-án rendezi első Nemzetközi Kovácstalálkozóját a Borókagyökér Egyesület a Lépésház „tájékán”, egyfajta visszapillantásként is a kezdetekre, hiszent mint ismeretes, a Lépésház megvalósításának ötlete évekkel ezelőtt egy tokaji kovácstalálkozón fogalmazódott meg.
Szatmárnémeti

Színes programok a Röpikével

Néptánc- és népi foglalkozások hete címmel indít élménydús programsorozatot Szatmárnémetiben a Röpike Néptánccsoport gyermekeknek.