Évtizedekig legendának tartották a jelenséget, de ma már az orvostudomány is ismeri: vannak emberek, akiknek alkoholt termel a gyomruk.
Japánban az ötvenes évek óta több tucat olyan esetet jegyzett fel az orvostudomány, amikor olyan embereknél mértek komoly alkoholfogyasztást feltételező véralkoholszintet, akik bizonyítottan egy kortyot sem ittak előtte - írja az index.hu. Azóta kiderült, hogy ez a furcsa betegség már nemcsak a távol-keleti országban élőknél fordul elő. Nemrég Molnár Anikó celebről derült ki, hogy ebben a kórban szenved. Az egykori valóságshow-sztár napokon át tartó migrénes fejfájásra, olvadni nem akaró súlyfeleslegre panaszkodott, vérképe is elszomorította. Miután megtudta, hogy önsörfőző-szindrómában szenved, a megfelelő kezelés után megszűntek a tünetei, vérképe javult, sőt, fogynia is sikerült. Az önsörfőző-szindrómás emberek emésztőrendszerében extrém nagy mennyiségben van jelen egy élesztőgomba, a Saccharomyces cerevisiae. Japánban azért fordul elő sűrűbben a jelenség, mert ők genetikailag hajlamosabbak arra, hogy ne működjön a szervezetükben az ALDH nevű enzim, ami az alkohol lebontásában játszik szerepet - ez pedig felerősíti az élesztőgomba hatását.
Miért okoz ez részegség-érzést?
Az élesztőgomba alkohollá alakítja a cukrot, az bekerül a véráramba, onnan az agyba, amitől a beteg - anélkül, hogy egy korty alkoholt is ivott volna - becsípve érezheti magát. Az auto-brewery syndrome okozhat szédülést, szájszárazságot, másnaposságot, tájékozódási zavart, irritábilis bél szindrómát, krónikus fáradtságot, amely további egészségügyi problémákhoz vezethet mint például a depresszió és a szorongás, tehát érdemes komolyan venni a betegséget és hasonló tünetek esetén részletes kivizsgálást kezdeményezni.
A rendellenességet gyógyítani egyelőre nem lehet, szénhidrátszegény diétával karban lehet tartani, illetve a gombás fertőzések ellen használt Fluconazole is enyhíti a tüneteket.