Szatmárnémeti

Áldozat a jövő nemzedékért

2013.10.06 - 18:59

Október 6-án Szatmárnémetiben, a Zárda-templom falán elhelyezett Gonzeczky János emléktáblánál emlékeztek az aradi vértanúkra. Az eseményre a megye több településéről érkeztek.

 

Az RMDSZ szatmárnémeti szervezete és a Szent István Kör közös szervezésében emlékeztek meg tegnap az aradi vértanúkról. A Szózat eléneklése után Szőcs Péter, a Szent István Kör elnöke köszöntötte a résztvevőket. A megemlékezés ökumenikus imával vette kezdetét, Kiss József református lelkipásztor és id. Pallai Béla magyar görögkatolikus parókus közreműködésével. Az október 6-i eseményekről, azok előzményeiről és következményeiről Póti Eduárd történelemtanár beszélt, felsorolva azokat a tényeket, amelyek a szabadságharc bukásához vezettek. Póti feltette a kérdést: vajon gyásznap–e a mai? „Az ember gyászol, ha elveszíti szeretteit. Itt azonban valami másról van szó. Az aradi vértanúkat mi nem ismertük, de tudjuk azt, hogy milyen ügyet képviseltek, mi az, amiért vállalták a halált. Ha mi is bevállaljuk azt, amit ők képviseltek és annak az ügynek folytatói leszünk, akkor nincs mit gyászolni. Nincs mit gyászolni akkor, ha tovább él bennünk a jövőbe vetett hitük. Ők tudták, hogy tetteiknek pillanatnyilag nem lesz meg az eredménye, de egy jövő nemzedék életében igen. A mi dolgunk most az, hogy az aradi vértanúk hitét megtartva a jövő nemzedékekért küzdjünk” — fogalmazta meg az ünnep lényegét a történelemtanár.

 

Egység

 

Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének elnöke beszédében kifejtette, az aradi vértanúk bebizonyították, hogyan kell helytállni, kitartani és példát mutatni. Amikor Európa–szerte ürülnek ki a templomok, közben épülnek a mecsetek, mi még elmondhatjuk, hogy őrizzük hitünket. A baj az, hogy egyre többen engedik el egymás kezét. Ezt mi nem engedhetjük meg magunknak. Az, hogy erre a megemlékezésre olyan sokan jöttek el, azt bizonyítja, hogy egyre többen kezdik felismerni az egymásra utaltság fontosságát. Közelebb kell engedni magunkhoz mindent, ami magyar, mindent, ami veszélyeztetve van. Vegyük észre, hogy nem a megosztást próbálkozóké a jövő — figyelmeztetett a honatya.

Berki András, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulója, Juhász Gyula Vértanúink, Ary Dalma, a Református Gimnázium tanulója, Ady Endre Október 6-a című versét mondta el. A megemlékezés koszorúzással és a Himnusz eléneklésével ért véget.

 

Elek György