Szatmárnémeti

Áldás az új kenyérre és az új borra

2015.10.02 - 09:36

Gazdag és színes ünnepi műsorral köszöntötte az új kenyeret — és mivel benne járunk az őszben — a szüretet s a majdani újbort is a Bartók Béla Hagyományőrző Kulturális Egyesület.

 

A rendezvény otthonául tegnap délután ismét a Szatmárnémeti Református Gimnázium szolgált, melynek dísztermét nagy kosárnyi, frissen sült kenyér, kalács és perec bódító illata töltötte meg, aromás szőlő illatával fűszerezve. „Szép napunk van és a mai, ragyogó napsütés jelent valamit, mint ahogy az a két esemény, az új kenyér és az új bor is, melynek ünneplésére összegyűltünk. Megalakulásunk óta megragadtunk és megragadunk minden alkalmat, ünnepet, amikor hagyományaink gazdag tárházából merítve bemutathatunk valamit, egy kis részletet a kincsesházból a közönségnek. De legfőképp a fiataljainkat és az ő tudásukat akarjuk bemutatni, hiszen olyan szép fiatalságunk van” — fogalmazott köszöntőjében az egyesületet vezető Bertók Béla, majd Ilonczai Zsombor református lelkipásztor szelte és áldotta meg az új kenyeret. Ezt követően a református gimnázium Higyed Gyöngyi karnagy által felkészített diákjai szórakoztatták az ünnepségen jelen lévőket, előbb Móricz Zsigmond jó humorú, pajzán, Dinnyék című történetével, majd népdalcsokorral és fergeteges szatmári verbunkossal és csárdással. A református gimnázium diákjait a művészeti iskola három aprósága követte népdalokból és szavalatból álló előadásával, majd az ünnepi összeállítás első része a szárazberki gyermek néptánccsoport táncbemutatójával zárult.

A múltba visszatekintve nem csak a hagyományokat elevenítették fel, de egyesületük névadója előtt is fejet hajtottak — Bartók Béla halálának 70. évfordulójára emlékeztek Schuller Elza összeállításával, melyben részletek hangzottak el Kányádi Sándor Halottak napja Bécsben és Bartók című verseiből. Ezt követően az egyesület citerazenekara lépett színre, majd a Szabó Zita által felkészített bogdándi és szilágyszéri gyermekek adták elő az Ángyoméknál nevet viselő, egy valódi, guzsalyos, kukoricamorzsolós falusi fonóba repítő életképüket, mellyel nagy sikerrel szerepeltek Halmiban, a Megyei Diákszínjátszó Fesztiválon is. A tartalmas, ünnepi műsor-összeállítás az egyesület népi zenekarának, valamint a Varga Péter vezette kórusának népdalcsokrával zárult.