Szatmárnémeti

Albert Flórián jó példakép

2013.08.20 - 09:05

A Partiumi Magyar Napok nyitórendezvényeként nyílt meg tegnap a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban az Albert Flórián emlékkiállítás. A tárlat szeptember 3-ig látogatható.

 

„Jó sorsom oda vezényelt, mert valahol fenn úgy döntöttek rólam, hogy a Ferencváros legyen az életem” — mondta Albert Flórián, a Császár, Magyarország egyetlen aranylabdás labdarúgója, aki 2011. október 31. óta nincs közöttünk. Több nagyváros után, tegnaptól Szatmárnémetiben is látható az Albert Flórián emlékkiállítás.

A tegnapi kiállításmegnyitón jelen volt Albert Flórián lánya, Magda és fia, Flórián, Vámos Zoltán, a Ferencvárosi Torna Club kommunikációs igazgatója, dr. Tilki Attila, FIDESZ–es parlamenti képviselő, dr. Vinnai Győző kormánymegbízott, Sályi Lőrinc, Magyarország kolozsvári konzulja, Seszták Oszkár, Szabolcs–Szatmár–Bereg megye közgyűlésének elnöke, valamint Albert Flórián tisztelői és a Szatmár megyei FTC–szurkolók.

A résztvevőket Szőcs Péter, az Identitas Alapítvány elnöke köszöntötte. Albert Magdolna elmondta, a kiállítás célja az, hogy bemutassa Albert Flórián egész életét, annak jelentősebb mozzanatait. Nem csak a sportolót lehet megismerni ebből az anyagból, hanem az embert, aki örökké hű maradt szeretett klubjához és feleségéhez. Meg lehet ismerni az édesapát, a három unokáját imádó nagyapát, a barátot és sporttársat. A kiállításon láthatók olyan személyes tárgyak, amelyeket a családtagoktól kaptak valamilyen alkalomból, de vannak féltve őrzött családi relikviák: az iskolai bizonyítványa, jegygyűrűje és karórája. Vámos Zoltán, az FTC kommunikációs igazgatója hangsúlyozta, egy régi álom vált valóra azzal, hogy létrejött ez a kiállítás, de még nagyobb öröm az, hogy a határon túlra is eljutott, így még több Albert–rajongó és FTC–szurkoló megismerhette. Hatalmas az Albert–életmű, hatalmas a felelősség, hogy továbbvigyük a jövő nemzedékek számára. Egy nemzet reménykedett abban, hogy a magyar futball sikeres lesz, Albert mindent megtett azért, hogy ne csalódjon senki. Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, akinek nagy tervei között szerepelt, hogy ez a kiállítás elérkezzen Szatmárnémetibe, megelégedéssel nyitotta meg a kiállítást. „Ahhoz, hogy egy teljesítőképes nemzedéket neveljünk fel, szükség van példaképekre. Albert Flórián jó példakép, hiszen tevékenységével arra törekedett, hogy összefogja a nemzetet” —fogalmazott Kereskényi, hozzátéve, hogy életművéből mindenki erőt meríthet. Tilki Attila egy ókori bölcset idézett, aki azt mondta: „Megnézem a múltad és megmondom a jövőd. Nekünk van múltunk, bízzunk abba, hogy jövőnk is lesz.”

 

A császár

 

Albert Flórián huszonkét évig volt az FTC labdarúgója, a magyar válogatottban pedig tizenhat éven át ontotta a gólokat, hetvenöt meccsen harmincegyszer volt eredményes. Nem volt tizenhét sem, amikor bemutatkozott az FTC felnőttcsapatában — 1958 őszén két góllal nyitott a Diósgyőr ellen. Egy VVK–győzelem, négy magyar bajnoki arany és egy MNK–siker a zöld–fehérekkel, három gólkirályi cím, két világbajnokság (1962–ben a torna társgólkirálya), és a legnagyobb egyéni elismerés, az 1967–es Aranylabda. Olimpiai bronzérem és Eb–bronz, később pedig a Nemzet Sportolója lett.

Emberi tulajdonságai alapján is a legnagyobbak közé való. Ferencvárosi csapattársai közül talán Rákosi Gyulához és Szűcs Lajoshoz fűzte a legmélyebb baráti kapcsolat, de az ellenfelekkel is baráti viszonyt ápolt. Legendásan jóban volt például a Vasas legendájával, Mészöly Kálmánnal. A Szőke Szikla azt mondta Albert halála után, hogy a legjobb barátját és legnagyobb ellenfelét veszítette el.

A másik angyalföldi sztárral, Farkas Jánossal is barátok voltak. A válogatottban egy célért küzdöttek a felek. A leghíresebb meccsen, a brazilok elleni 1966–os vb–találkozón Albert nem lőtt ugyan gólt, de sokak szerint az ezen a meccsen nyújtott teljesítménye nagyban hozzájárult az 1967-es Aranylabda–sikerhez. A portugálok elleni vesztes meccs után ez a győzelem kellett ahhoz, hogy a magyar válogatott továbbjusson csoportjából. Az Aranylabdát amúgy akkoriban nem gálákon osztották. Albert például a budapesti Gundel Étteremben vehette át a magáét a France Football magazin főszerkesztőjétől.

Albert Flórián pályafutása befejezése után is a Ferencváros Üllői úti stadionjának székházában élte mindennapjait. Jóban–rosszban kitartott a klub mellett.

A szurkolók részéről is óriási szeretet és tisztelet övezte a Császárt. A halála utáni első bajnokin, a Ferencváros–Paks meccsen — amelyet megelőzően ezrek rótták le tiszteletüket Albert ravatala előtt — a legnagyobbhoz méltó módon búcsúzott el tőle a Ferencváros szurkolótábora, a 2007. december 21. óta az ő nevét viselő stadionban.

 

Elek György