Szatmárnémeti

Alapjaiban változik meg a tanév

Fotó: gov.ro
2022.03.31 - 12:00
Jelentősen átalakul a tanévszerkezet, az eddigi helyett 6–7–8 hetes modulokból áll majd, kisebb-nagyobb vakációkkal tarkítva, és valószínűleg megszűnnek a félévi dolgozatok is.

Tegnap a kormányülés utáni sajtótájékoztató keretében jelentette be Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter, hogy alapjaiban változik meg a 2022/2023-as tanév szerkezete, amely 6–7–8 hetes modulokból áll majd, kisebb-nagyobb vakációkkal tarkítva. „Konszenzusra jutottunk, melyet nem csak a romániai oktatási szakértők erősítettek meg, hanem minden más szakértő, akinek modern oktatási ismeretei vannak. Ez azt feltételezi, hogy 6–8 hetes oktatási időszakokat szünetek váltanak. Ehhez szeretnénk a romániai oktatási rendszert is adaptálni” — fogalmazott a sajtótájékoztatón a tárcavezető.

Konkrétan az a cél, hogy a 2022/2023-as tanév szeptember 5-én kezdődik, s az első modul végén, október 24. és október 30. között minden diák számára vakáció következik. A második modul október 31. és december 22. között tartana, melyet a december 23. és január 8. közötti téli vakáció követ. A harmadik és negyedik modul január 9. és április 6. között tart. Premierként a harmadik modul februárban ér véget, s február második hetétől kezdődően a végéig valamikor kiadható egy mobil egyhetes vakáció. Ennek időpontját minden tanfelügyelőség saját maga dönti el. A mobil vakáció után kezdődik a negyedik modul, mely az április 8. és 23. közötti tavaszi vakációval zárul. Az utolsó, ötödik modul pedig június 16-ig tart, és június 17-től kezdődik majd a nyári vakáció. Az öt modulon túl két, egyhetes tematikus hetet is beiktattak a következő tanévbe, mégpedig az Iskola másként hetet, illetve újdonságként a Zöld hetet, melyeket tájspecifikusan a negyedik-ötödik modulban tarthatnak meg az iskolák. Sorin Cîmpeanu arról is beszélt, hogy a tanévszerkezet módosításának eredményeként valószínűleg megszűnnek az eddigi félévi dolgozatok.

Ezen felmérési mód helyett egy tudásfelmérő próbát terveznek bevezetni a tanév elején, illetve végén. Ez utóbbi javaslatot a diáktanács terjesztette elő, s a minisztérium elfogadta. Ezen standardizált teszteket nem a diákok saját pedagógusai javítják majd ki, hanem olyan oktatók, akik nem ismerik a tanulókat. A tárcavezető kihangsúlyozta: biztos abban, hogy minden tanár jól tudja, mikor kell a tanév során a felmérőket beiktassa, akár az öt modulra bontott tanév keretében is. Ez egy olyan pedagógiai modell, melyet a szakértők is helyeselnek, és terveink szerint már a következő tanévtől gyakorlatba is ültetjük. A tárcavezető ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy a bemutatott változások egyelőre tervek, és akkor kerülnek bevezetésre a következő tanévtől, ha sikerül időben befejezni a tantervet és az oktatási kerettantervet.
Cîmpeanu tárcavezető szerint a felmérőket be lehet iktatni a modulos tanévben is.

Sógor Beáta