Lassan körvonalazódik az idén hatéves, kacskaringóktól és hepehupáktól sem mentes beruházás vége, amely nem csak a megye egyik legjelentősebb infrastrukturális fejlesztése, de közel 18 000 lakost is érint, akik hosszú évek óta várnak egy tisztességesen járható útra.
A „tövisháti autópályaként” is emlegetett 108R jelzésű megyei út (a 19A országút–Krasznabéltek–Béltekfürdő–Dobra–Nántű–108P jelzésű megyei út–Korond–Bogdánd–Hadad–Szilágy megye határa) felújítása startból csúszással indult, ugyanis a földrajzi viszonyok okán — hiszen a Tövishát nem csak képletesen hepehupás, hanem a gyakorlatban is rengeteg arrafelé a földmozgás és -csuszamlás — a tervezési időszak négy hónap helyett több mint egy évig tartott, a gyakorlati munka csak 2020 márciusában kezdődött el. S bár a hét cégből álló kivitelező társulás többször is ígéretet tett a határidők betartására, a csúszások lefaragására, nem sikerült még csak töredékesen sem betartania ezt, komoly bosszúságot okozva a megyei tanácsnak, illetve még nagyobb bosszúságot, mérgelődést és elkeseredettséget az érintett települések lakóinak.
Tavaly augusztusban aztán új alvállalkozó kezdte újra a kivitelezést, komolyan is veszi feladatát, s úgy tűnik a 2023-as év végére kitűzött határidőt sikerül is majd betartania.
A munkálatok mondhatni gőzerővel zajlanak: Dobrán útárkokat építettek; Nántű és a 196-os megyei út kereszteződése között az új hídhoz felhajtórámpákat építenek; Bogdándon épül a kereszt híd a megyei úton.
Hadadon leöntötték a stabilizált ballasztréteget és ezzel párhuzamosan 17 méter mélységig fúrnak le a településen lévő közúti híd tartópillérei megépítéséhez, míg Hadad és Szilágy megye határa között a stabilizált ballasztréteget és az első réteg aszfaltkeveréket is leöntötték — erről már most elmondható: kiállja a bortermelő vidékeken alkalmazott, útminőségi vizsgálatot, mely szerint egy hordó bort kell elgurítani az úthon s ha annak közepén, egyenletesen gurul, akkor nincs gond a munkálattal.
Szabó Kinga Mária