Szatmárnémeti

Alakul a stroke-központ

2019.12.02 - 09:21

Felére csökkenhet az agyi érkatasztrófák miatti elhalálozások vagy maradandó károsodások száma Szatmár megyében a stroke-központ létrehozását követően.

Az agyi érkatasztrófa (stroke, agyvérzés, gutaütés, szélütés) világszerte az elhalálozási okok hármas „toplistájának” résztvevője, Romániában pedig a második leggyakoribb halálok, s rohanó, stresszes korunknak „köszönhetően” aggasztó mértékben nőtt előfordulása a fiatalok körében is. A statisztikák halálozási adatai riasztóak (az országban óránként négyen veszítik életüket agyi érkatasztrófák miatt), de még riasztóbb azoknak a száma, akik maradandó károsodással, rokkantsággal élik túl — miközben ha gyors szakellátásban részesül(né)nek, szinte teljes egészében maradványtünetek nélküli a gyógyulás. „A legtöbben, ha a stroke kifejezést hallják, elsősorban agyvérzésre gondolnak, pedig az esetek csak körülbelül 20%-a valódi agyvérzés (megreped az agyi ér, a vér pedig elönti az agyat). Az esetek zöme ischaemiás (vérhiányos, azaz agyi érelzáródásos) agyi infarktus. Míg a vérzések legtöbbje hajnalban, illetve erőkifejtéskor következik be, addig az ischaemiás tünetek órák, napok alatt súlyosbodnak, de vannak még az átmeneti ischaemiás rohamok is, amelyek tünetei 24 órán belül elmúlnak ugyan — de ez mindenképp intő jel, vészcsengő. Sajnos az agyi érkatasztrófa általában nem okoz elviselhetetlen fájdalmat, kellemetlenséget, ezért a betegek nem is veszik komolyan, nem fordulnak azonnal orvoshoz, gyakran csak napok múlva kerülnek kórházba. Pedig ha az ischaemiás stroke-ot szenvedett illető három órán belül megfelelő szakellátásban részesül (sikerül „kidugaszolni” az elzáródott eret, s a rög mögött nem pusztul az idegállomány), szinte teljes egészében maradványtünetek nélkül gyógyul meg, mert nem károsodik az agy, az illető pedig visszatérhet megszokott életéhez, nem válik kiszolgáltatottá hosszú évekre” — magyarázta korábban dr. Bzduch Zsolt-Árpád neurológus főorvos.

Persze a szakellátás gyorsasága nemcsak a tünetek idejében való felismerésén múlik, hanem egy stroke-központ elérhető közelségén is — ezért is döntött úgy a megyei tanács és a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház, hogy partnerként részt vesz a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház által kidolgozott, 2,4 millió euró összköltségvetésű, AVC – Added Value for Cooperation in Stroke Situations elnevezésű, határon átnyúló projektben, amely pozitív elbírálást kapott — és amelynek köszönhetően gyorsan, valóban percek alatt meg lehet majd állapítani, hogy a betegnek vérzéses vagy érelzáródásos stroke-ja van-e, az azonnali kezelés módját, illetve annak kivitelezését, valamint az utókezelés és a kórtörténet nyomon követése is kiváló körülmények között történik. „A projekt a kiszerződés fázisában van — a neurológiai osztály új helyére, a konténerépületbe való átköltöztetését követően pár héten belül elkezdheti működését a stroke-központ is. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a központ létrehozása óta 50%-kal csökkent az agyi érkatasztrófák halálozási rátája, és még többel a maradványtünetek. Biztos vagyok benne, hogy beindítását követően rövid idő alatt a szatmári központ is jelentős eredményeket mutat majd fel” — hangsúlyozta Adrian Marc kórházmenedzser.

Szabó Kinga Mária