Hétfőn délelőtt aláírták a koalíciós megállapodást a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetői — a megállapodás értelmében a miniszterelnöki tisztséget vetésforgó, vagyis rotációs rendszerben látják el: 2025 júniusa és 2027 áprilisa között a miniszterelnököt a PNL, míg 2027 áprilisa és 2028 decembere között a PSD adja.
A koalíciós megállapodás aláírása utáni sajtótájékoztatón az államfő által kormányalakítással megbízott Ilie Bolojan miniszterelnök(jelölt) úgy fogalmazott: „Ma aláírtuk a PSD és a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti csoportja közötti politikai megállapodást, hogy koalíciót alakítsunk egy stabil kormány érdekében, amely az alapvető strukturális reformokra, a kormányzati teljesítményre, Románia fejlődésére és a polgárok tiszteletben tartására összpontosít”
Bolojan hangsúlyozottan megköszönte a koalíciós partnereknek, hogy „a Románia számára nehéz helyzetben, irányultságunktól és múltbeli konfliktusainktól függetlenül, volt bennünk annyi érettség és felelősség, hogy politikai megállapodást kössünk egy stabil kormány érdekében.”
Ez a legbonyolultabb koalíció az elmúlt 25 évben
'Komoly kiigazításokra', karcsúbb államapparátusra és tisztességes, igazságos kormányzásra van szüksége Romániának - nyilatkozta a sajtótájékoztatón Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke rámutatott, a több mint 60 százalékos többségű kormánykoalíció vélhetően az elmúlt 25 év legösszetettebb és legbonyolultabb koalíciója, amelynek azonban meg kell találnia a szükséges erőforrásokat ahhoz, hogy helyreállítsa az embereknek a politikai osztályba vetett bizalmát.
Kelemen azt sem hallgatta el, hogy nehéz, olykor fájdalmas döntések következnek, de ha van egy világos cél, és sikerül megmagyarázni az embereknek, hogy a dolgok ezzel visszatérnek a rendes kerékvágásba, a kormány a polgárok támogatását is élvezni fogja. „Ez fontos, ezért fogunk dolgozni a koalícióban” - szögezte le.
A Szociáldemokrata Pártot vezető Sorin Grindeanu arra emlékeztetett, hogy pártja mindössze két nappal ezelőtt, széles körű konzultáció után döntött úgy, hogy csatlakozik ehhez a koalícióhoz: közel 5000 tag szavazott, több mint 70%-uk a koalícióhoz való csatlakozás mellett. Ez azt jelenti, hogy a PSD felelős és becsületes partner lesz a koalícióban, sok munka vár ránk, így értjük a koalícióba való belépést” — mondta.
A koalíció által vállalt főbb célkitűzés a költségvetési hiány csökkentése és az adórendszer reformja, de a célkitűzések között szerepel a közszolgáltatások modernizálása és a közigazgatás digitalizálása, a különleges nyugdíjak reformja és a költségvetési pazarlás elleni küzdelem, az OECD-hez való csatlakozás és a stratégiai partnerségek megerősítése, az oktatási rendszer reformja és az egészségügyi szolgáltatások javítása is.
A kormány 16 minisztériumból és 5 miniszterelnök-helyettesből áll:
Alexandru Nazare – Pénzügyminiszter, PNL
Radu Marinescu – Igazságügyi miniszter, PSD
Ionuţ Moşteanu – Védelmi miniszter, USR
Cătălin Predoiu – Belügyminiszter, PNL
Ciprian Şerban – Közlekedési miniszter, PSD
Alexandru Rogobete – Egészségügyi miniszter, PSD
Oana Ţoiu – Külügyminiszter, USR
Daniel David – Oktatási miniszter, PNL
Cseke Attila – Fejlesztési miniszter, RMDSZ
Petre Florin Manole – Munkaügyi miniszter, PSD
Florin Barbu – Mezőgazdasági miniszter, PSD
Bogdan Ivan – Energiaügyi miniszter, PSD
Radu Miruţă – Gazdasági miniszter, USR
Dragoş Pîslaru – Európai Alapokért Felelős Miniszter, REPER
Diana Buzoianu – Környezetvédelmi miniszter, USR
Demeter András István – Kulturális miniszter, RMDSZ
Hamarosan megkezdődnek miniszterjelöltek meghallgatásai a bizottságokban, délután pedig a szavazás a parlamentben, ami azt is jelenti, hogy az új kormány este már leteheti az esküt.
Szabó Kinga Mária