Szatmárnémeti

Aláírják a keretszerződést

2014.06.12 - 08:13

Egyeztető tárgyalások után minden félreértést tisztáztak, így a családorvosok hamarosan aláírják az egészségügyi keretszerződést – mondta el érdeklődésünkre dr. Călin Bumbuluţ.

 

„Az elmúlt hét végén sikerült tisztáznunk minden félreértést az egészségügyi keretszerződés kapcsán, így a családorvosok valószínűleg meg fogják kötni 2014-re az egészségügyi keretszerződést, melynek érdekében június 17-ig adhatják le dokumentációikat” — mondta el érdeklődésünkre dr. Călin Bumbuluţ, a Szatmár Megyei Orvosi Kamara elnöke. A szakember elmondta, többször tárgyaltak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetőségével a keretszerződés tartalmáról, ám a múlt héten is felfedeztek négy tévedést, melyek igencsak megkeserítették volna a praktizáló orvosok dolgát. Olyan formai tévedésekről van szó, hogy a páciensek számát 2200-ra növelték volna, meghosszabbították volna a rendelési időt stb., azonban időben észrevették a tévedéseket, s ki is javították azokat, a Hivatalos Közlönyben pedig megjelent az elfogadható keretszerződés változata. „Elfogadható formát öltött a keretszerződés, nem ad okot örömre, de rendben van. Hozzászoktunk már, hogy minden egyes szót el kell olvasnunk a dokumentumokban, mivel emberi tévedésből bekövetkezett hibákkal gyakran találkozunk. A mostani keretszerződés esetén elmondhatom, nincsenek jelentős változások az eddigi évekhez képest a pácienseket illetően. Ami még mindig nem oldódott meg, hogy a krónikus betegségekben szenvedők három hónapra felírt gyógyszeradagjáról szóló receptet számítógépes rendszerben felosszák. Így azon betegek, akik nem engedhetik meg maguknak anyagilag, hogy három hónapra szóló gyógyszeradagot vásároljanak meg egyszerre, havonta el kell menjenek a családorvoshoz, hogy a mennyiség egyharmadát felírassák” — pontosított dr. Călin Bumbuluţ.

Az elnök végezetül arról is beszámolt, hogy noha a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS SM) vezetősége az ígérte, legkésőbb júliustól hozzáférhető lesz az elektronikus egészségügyi dosszié, mely tartalmazza a beteg teljes kórképét, egyelőre az orvosok nem töltik fel az adatokat az online rendszerbe, mivel az még nem kötelező. „Amennyiben a törvény vagy más szerződés kötelezni fogja a családorvosokat az elektronikus egészségügyi dosszié (DES) kitöltésére, akkor kénytelenek leszünk az adatokat feldolgozni, addig azonban mi inkább a betegek kezelésével foglalkozunk, mintsem az adminisztratív feladatokkal” — összegzett Bumbuluţ doktor.

[ohballada-1]