A 2017/2018-as tanévtől megszűnik egy magyar tannyelvű osztály a Nagykárolyi Elméleti Líceumban, bár már van 33 jelentkező az osztályra, tudtuk meg az aláírásokat összegyűjtő Pusch Annától.
Harminchárom aláírást tartalmazó listával a kezében jelentkezett február 7-én a Szatmár Megyei Prefektúrán Pusch Anna mezőfényi anyuka. Sem ő, sem az aláírók nem értik, miért szüntetnek meg egy magyar tannyelvű filológia osztályt a 2017/2018-as tanévtől kezdődően. Pedig lenne rá igény: egy osztály 28 gyermekkel indítható, s már van 33 jelentkező Nagykárolyból és a környező településekről. Tasnádról például azért nincs senki, mert a hölgynek elmondása szerint nem volt ideje kiutazni odáig és összegyűjteni az érintettek aláírását. Pusch Anna elmondta, nem érti, hogy az általa nevelt lányka (még akkor is, ha nem vér szerinti gyermeke) miért nem tanulhat tovább elméleti líceumban, miért kell(ene) szakiskolába menjen, hogy aztán egy nagykárolyi vagy környékbeli gyárban monoton szalagmunkásként dolgozzon, amikor vele született képességeivel és szorgalmával többre is vinné az életben. Ugyanis amennyiben a helyzet így marad, a gyermek a következő lehetőségek között választhat: szakiskolába megy, román tannyelvű filológia osztályba iratkozik, vagy ha mindenképp magyar tannyelvű osztályban akar tanulni, bejön a megyeközpontba a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumba. Ám egy 15 éves roma lánygyermeket nem lehet csak úgy szélnek ereszteni, magyarázza a nevelőszülő, aki szerint egy falun felnőtt, jóhiszemű, naiv teremtést nem lehet elengedni egyik napról a másikra a városba, még Szatmárnémetibe sem, ahol vagy a bentlakáshoz kell hozzászoknia, vagy ingáznia kellene Mezőfényről, s kétszer is buszt kellene váltania, az utazással pedig elvesztegetné az idejét, s nem jutna elég idő a tanulásra, bár nagyon jó képességű gyerekről van szó. A kislány a normális családi körülmények között született és nevelkedett gyermekekkel ellentétben hátrányból indul, de küzd, tanul, jobb sorsot akar magának, német-angol szakos tanár szeretne lenni, ebben pedig a nevelőanyja és annak családja is támogatja. A matematika-informatika és a kémia-biológia szakot meghagyták a Nagykárolyi Elméleti Líceumban, de a gyereknek nem erőssége a reál tudomány (erős közepes jegyei vannak fizikából és matematikából), tehát erre a szakra biztos nem jelentkezne.
Megteszi, amit lehet
Az anyuka elmondta, szinte hat napot töltött azzal, hogy összegyűljenek a támogató aláírások, s összesen mintegy egynapnyi telefonálgatás van a háta mögött azért, hogy a sokak számára fontos ügyben kedvező fordulat történjen. Hivatásos nevelőszülőként a gondjaira bízott kislány sorsának jobbra fordulását reméli attól, hogy a megszüntetett osztály ügyét nem hagyja annyiban. A leánygyermek karon ülő kora óta nála van, sőt, az akkor hat hónapos kisöccsével együtt kerültek a nevelőszülőhöz, ugyanis a Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság nem akarta elválasztani egymástól a két testvért. A roma kislány, aki már lassan elvégzi az általános iskolát Mezőfényen, a Nagykárolyi Elméleti Líceum filológia szakán szeretett volna továbbtanulni magyar tannyelvű osztályban. Erre már második éve készül, s most nagyon kétségbe van esve, mert nem tudja, hogy mi vár rá a következő tanévben. Az anyuka elmondta, magyarul és románul jól beszél a gyermek, németül is jól tud, és most önszorgalomból angolul is tanul. A nevelőszülő pedig mindent meg tesz annak érdekében, hogy az általa nevelt lány azon a szakon tanuljon tovább, amelyen szeretne. Éppen ezért iktatott beadványt az üggyel kapcsolatban a Szatmár Megyei Prefektúrán, s onnan azonnal a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségre vezetett az útja, ahol ugyancsak hagyott egy példányt az összegyűjtött aláírásokból, s érdeklődéssel várja a választ mind a két állami intézménytől.
Karikás Enikő