Belföld

Aláírás nélküli szerződések

Az ajánlattételhez nincs szükség személyes találkozásra, de a szerződéskötésnek tartós nyoma kell legyen / Fotó: eva-energy.ro
2021.02.02 - 16:30
A távolságtartás bevezetésével és a távolsági ügyintézés terjedésével a távolról megkötött szerződések száma is szaporodik; útmutatót adott ki a távközlési felügyelet, hogy mire kell vigyázni.

A romániai felhasználók telefon-, internet- vagy televíziószolgáltatási szerződést köthetnek anélkül, hogy bemennének a cég irodájába, az ilyen szerződések egy-egy szolgáltatótól kapott telefonhívással kezdődnek. A jelenlegi egészségügyi helyzetben ez a fajta ajánlattétel és ezek ügyfelek általi elfogadása egyre népszerűbb, mindkét fél kedveli. Ezért fontos, hogy a felhasználók ismerjék a megteendő jogi lépéseket, mutat rá egy frissen kiadott útmutatójában a távközlési felügyelet (ANCOM), és a részletek közül különösen azt nem árt ismerni, hogy a kezdeti telefonbeszélgetést követően a szolgáltatónak minden információt át kell küldenie az ajánlatról úgynevezett tartós adattárolási formában, azaz vagy postán vagy faxon papíron, avagy e-mailben, valamilyen digitális formátumban. A szerződés csak akkor tekinthető megkötöttnek, ha az az ügyfél által alá van írva, a telefonon „leigenezett” szerződés nem számít szabályosnak, mint ahogy számítógépen, egy klikk vagy gombnyomás által kifejezett szándék sem mérvadó, de egy interneten kitöltött űrlap sem kötelezi semmire egyik felet sem.

Visszalépés

A telefonos párbeszéd, az internetes ajánlattétel egy kapcsolatfelvételi formánál vagy tájékoztatási módnál több továbbra sem lehet, mutat rá az ANCOM, ezek a közlési formák arra jók, hogy a cég ajánlatát megismertessék az ügyféllel, illetve ennek elvárásait a céggel.

Távközlési szolgáltatásokról lévén szó, amit a vásárló nem tud vásárlás előtt megtapasztalni, távol levők között kötött szerződés esetén a „vevőnek” ugyanúgy joga van meggondolnia magát, és bármilyen ok megemlítése nélkül elállni a szerződéstől az annak megkötésétől számított tizennégy naptári napon belül. Ha a szerződés tárgya telefon, táblagép, PC vagy hasonló eszköz vásárlása, akkor a 14 napos időtartamot a termék átvételének napjától számítják.

E miatt a gondolkodási idő miatt a gyakorlat az, hogy csak akkor, amikor ez lejárt, kezdi meg a szolgáltatás ellátását a cég. Aki távszerződést köt, és ezt nem szeretné, azaz szeretné, ha mielőbb hozzáférhetne ahhoz, amit vásárolt, akkor erre vonatkozó igényét írásban vagy a szerződés mellékletében jeleznie kell. A szolgáltatónak tájékoztatnia kell az ügyfelet erről a lehetőségről, valamint arról, hogy ezt a dolgot kifejezetten kérnie kell.

Panasztétel

Ha valaki úgy érzi, hogy egy szolgáltató becsapta vagy félrevezette egy ilyen távolról megkötött szerződés esetén, az ANCOM erre a célra fenntartott internetes oldalán tehet bejelentést: bit.ly/3cu1buj. Az ilyenfajta szerződésekkel kapcsolatban információs oldalt is működtet a távközlési felügyelet, amelyik a következő az internetes címen érhető el: infocentru.ancom.ro.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Szenátus: a veszélyhelyzet idején alkalmazott egészségügyi dolgozók vizsgával határozatlan idejű álláshoz juthatnak

A veszélyhelyzet idején határozott idejű munkaszerződéssel alkalmazott egészségügyi dolgozóknak felajánlják a lehetőséget, hogy munkaszerződésük lejárta előtt vizsgával határozatlan időre elhelyezkedjenek ugyanabban a munkakörben vagy egy másik állásban, ugyanannál az intézménynél - erről szóló törvénytervezetet fogadott el hétfőn a szenátus.
Szatmárnémeti

Kezdődik a prefektúra költözése

A prefektusi hivatal irodáinak és az alárendeltségébe tartozó közhivatalok új épületbe történő átköltöztetése január 25. és 28. között zajlik. Jövő héten nem lehet majd ügyintézni.
Szatmárnémeti

Csapvíz és csatorna az Avasban

Az utolsó két hálózatfejlesztési szerződését írta alá a két éve megszerzett kétszázmillió eurós projektcsomagjából az Apaserv, avasi településeken lesz jobb a csapvíz- és csatornaelérés.