Országos viszonylatban Temes megyében a legmagasabb az életszínvonal, míg megyénk az alacsony fizetések miatt a 27. helyen áll. A várható élettartam tekintetében sereghajtók vagyunk.
Temes megye áll az első helyen abban a rangsorban, melyet a gandul.info munkatársai készítettek az Országos Statisztikai Hivatal, az Országos Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség és a Gazdasági Előrejelzési Bizottság (CNP) adataira alapozva. A gazdasági szakemberek figyelembe vették minden megyében a munkanélküliségi arányt, a nettó átlagbért, az egy főre eső bruttó hazai összterméket (GDP), a születéskor várható élettartamot, a közművesítéssel ellátott háztartások százalékos arányát, a bűnözési rátát, valamint a zöldövezet arányát. E szempontok szerint minden megye 1-től 42-ig terjedő pontszámot kapott annak függvényében, hogy a 42 közigazgatási egység közül az említett mutatók szerint hányadik helyet foglalja el. A rangsor szerint az első helyen Temes megye szerepel, megelőzve Bukarestet és Ilfov megyét. Bukarest mutatóit a magas bűnözési arány rontja. A magyarok által lakott megyék közül Maros áll a legjobban (12. helyen) majd Bihar következik a 13. helyen. Szatmár megye a ranglista 27. helyén áll. Megyénk annak ellenére került a középmezőnybe, hogy a munkanélküliségi arány 5,02 százalékos, mely az országos átlag található. Negatívumként viszont az alacsony nettó fizetés szerepel, e tekintetben az 1138 lejjel jóval az országos átlag alatt állunk. Ennél már csak a várható élettartam alapján rosszabb a szatmáriak helyzete, itt sereghajtónak számítunk.
Szatmáron a legrosszabb a várható élettartam
Szatmár megye lakosságának a legalacsonyabb (70,5 év) a várható élettartama, derül ki a ranglistából. Megyénk jó helyezést ért el a munkanélküliségi és a bűnözési ráta tekintetében, azonban a fizetések szempontjából az utolsó megyék között kullog. Megyénkben a munkanélküliségi arány 5,02 százalékon állt a tanulmány készítésekor, míg az országos átlag 5,59 százalék volt. Szatmárban 2011-ben 183 bűnözőt ítéltek el, míg az országos átlag 223 volt, ezek alapján a legbiztonságosabb megyék között tartják számon Szatmárt. A fizetések tekintetében azonban jelentősen az országos átlag alatt állunk, ugyanis az országos nettó átlagbérhez képest (1538 lej), megyénkben az átlagfizetés 26 százalékkal kevesebb, azaz 1138 lej. Szatmár megye legnagyobb munkaadói között az Unicarm — 150 millió euró volt 2011-ben az üzleti forgalma és 2600 személyt foglalkoztatott, az Electrolux — 106,9 millió eurós üzleti forgalom 2011-ben, és több mint ezer alkalmazott — vállalatok találhatóak a pénzügyminisztérium adatai alapján. A legjobban kereső alkalmazottak Bukarestben (2152 lej) után Ilfov (1892 lej), Kolozs (1588 lej), Gorj (1584 lej) és Szeben (1578 lej) megyében élnek. A lakosság várható élettartamát vizsgálva kiderül, hogy a Szatmár megyeiek kilátásai nem túl fényesek, a 70,5 év átlagos élettartam ugyanis országos viszonylatban a legalacsonyabbnak számít. Megyénkben a háztartások 66,7 százaléka rendelkezik közművesítéssel, ez országos szinten a középmezőnyre elegendő. Szatmár megyében egyébként 360 hektár zöldövezetet tartanak nyilván, az egy főre eső bruttó hazai össztermék 4489 euró.