Szatmárnémeti

Aktív évet zárt az Aranykapu egyesület

2019.01.23 - 13:22

A tavalyi esztendő rendezvényeiről, évközi programjairól és rendhagyó eseményeiről számoltak be az Aranykapu Kulturális Egyesület munkatársai. A 2018-as év mérlegét tekintve sikeres, tevékenységekben gazdag esztendőt tudhat maga mögött az egyesület.

Nagyon sokszínűre sikeredett az Aranykapu Kulturális Egyesület 2018-as éve, a számos évközi foglalkozás mellett időszakos és alkalmi rendezvényeket is lebonyolítottak a Fonóban, ugyanakkor városi rendezvényen és kézművesvásárokon is jelen voltak az egyesület kézművesei.

Az Aranykapu Kulturális Egyesület elkészítette tavalyi évre vonatkozó mérlegét, Nezezon Enikő egyesületi vezető szerint sikeres évet zártak 2018-ban.

Ami az évközi foglalkozásokat illeti, a Fonó-Házban az egész tanév során, szeptembertől júniusig heti rendszerességgel folytak a tevékenységek: hagyományos kézművesműhelyek különböző korosztályok számára, különböző szintek szerint, illetve rajz és festészet szakkör Kovács Emil Lajos vezetésével.

Nagy érdeklődés volt a citeraoktatás iránt, év közben heti rendszerességgel, 4 csoporttal, Kovács Csaba és Kovács Szalai Renáta magyarországi citeraoktatók tartották a képzéseket. A Csoóri Sándor Alap támogatásával sikerült új citerákat is beszereznie az egyesületnek, sőt, önálló citerakoncertet is tartottak 2018 májusában.

A tanév során ünnepváró foglalkozásokra is várták a gyerekeket a Fonóba, közös húsvéti és karácsonyi készülődést szerveztek rendhagyó, családias rendezvények keretében.

Az Iskola másként hete alkalmával osztályok és óvodai csoportok is ellátogattak az Aranykapuhoz, s a diákok hagyományos kézműves technikákba kóstolhattak bele a találkozások alkalmával.

Az egyesület tagjai az elmúlt év során különböző táborokban, fesztiválokon és céges rendezvényeken is részt vettek, ahol a kézműves-foglalkozások népszerűsítse mellett népi játszókerttel és műhelyekkel szereztek nagyszerű tapasztalatot az érdeklődőknek, ugyanakkor a készségeik továbbfejlesztését is fontosnak tartották a szakmai előmenetelük érdekében. Éppen ezért az egyesület kézművesei közül többen sikeresen levizsgáztak a Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskola és Kollégium kétéves, fonottbútor-készítő és kosárfonó szakán.

A kézművesek részt vettek helyi, országos és nemzetközi vásárokon és konferenciákon, illetve a 2018-as év során öt alkalommal saját kézművesvásárt is szerveztek, amelyeken az egyesület tagjain kívül számos hazai és magyarországi kézműves, népi iparművész, illetve őstermelő is jelen volt. Ilyenek voltak a VIII. Kézműves Márciuska Vásár, a XIII. Tavaszi Kézműves Kiállítás és Vásár, a XIII. Családi Hétvége és a XVII. PMN az Aranykapuval, valamint a XIV. Karácsonyi Kézműves Kiállítás és Vásár is. Az egyesület kézműves- és termelő csapata egyre több helyre kap megívást, 2018-ban több mint tíz alkalommal vettek részt más városokban tartott fesztiválokon és rendezvényeken, határon innen és túl (Húsvéti Vásár, Szent László Napok és Középkori Fesztivál — Nagyvárad, Főtér Fesztivál — Nagybánya, Világzene-fesztivál — Panyola (HU), Érmellék ízei: Márton Napi Kézműves és Termelői Vásár — Nagyvárad stb.).

A Családi Hétvége és a Partiumi Magyar Napok kifejezetten fontosak voltak az egyesület számára, a két rendezvényen megrendezték a Partiumi Mesterségek Utcáját, amelyre számos programmal készültek: kézművesmesterség-bemutatókat, kézművesvásárt és -kiállítást tartottak, népi játszókertet működtettek, zenei előadásokat, kézműves-foglalkozásokat és -oktatást vezettek, a jurtában ún. gyógyító sátor működött, és Aranykapu teaházat is „nyitottak”.

 

Táborok egész nyáron át

 

A tanév ideje alatt zajló évközi programokat követően a nyári szünidőre sem zárt be a Fonó-Ház, számos nyári tábort szervezett az Aranykapu Kulturális Egyesület.

Június közepén zajlott az alkotóhét 5–7 évesek számára, Hét ágra süt a Nap címmel. A nap motívuma köré épített kézműves-foglalkozásokon a gyerekek kipróbálhatták a batikolást, nemezelést, csuhézást, illetve a fonaljátékok készítésének rejtelmeit. Július elején megrendezték az Egyszer volt Budán… — Kézműves- és művelődéstörténeti barangolás Mátyás király korában című napközis tábort, amit elsősorban a 8–12 éves korosztály látogatott. Az ötnapos tábor idején a résztvevők megismerkedhettek olyan, a reneszánsz kort idéző kézműves-tevékenységekkel, mint a gyertyamártás, a kerámia gyertyatartó és kályhacsempe készítése, a papírmerítés, a könyvkötés, a rézdomborítás, illetve címer- és iniciáléfestés. Keresztesi Csaba történelemtanár interaktív történelmi előadást tartott a táborban, a reneszánsz kort idéző koncertet pedig a nagykárolyi Carmina Renascentia régizene-együttes hozta el.

Július végén, augusztus elején képzőművészeti alkotótábort rendeztek Kovács Emil Lajos festőművész, Szodoray-Parádi Hajnalka szobrász, illetve további személyek közreműködésével.

Augusztus elején tartották meg a második fafaragó tábort is, amelyet 10 évesnél idősebb gyerekek számára hirdettek meg. A pásztorkultúra köré Győri Balázs debreceni fafaragóművész és oktató építette fel a tábor tematikáját, a fafaragó tevékenységek mellett izgalmas kiegészítő programok, néptánc- és népdaltanulás, lovaglás és íjászkodás is a napi tevékenységek részét képezte.

Ugyanakkor a IV. Panyolai kézművestáborban is jelen voltak az Aranykapu foglalkozásait rendszeresen látogató gyerekek, de ugyancsak az elmúlt ősz során adott otthont a Fonó-Ház a Tekergő meseműhelynek is, két alkalommal látták vendégül Hajós Erika mesemondót, aki gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt hozott meséket; s elképzelhető, hogy a jövőben rendszeressé válik a közreműködés — tájékoztatott Nezezon Enikő.

Végezetül említést érdemelnek a tavalyi évben háromszor is megszervezett Fonó-Táncházak, amelyek a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósultak meg, nagy sikerrel. Gyerekek és felnőttek egyaránt jól mulattak magyarországi vendégoktatók és zenészek közreműködésével.

2018-ban az Aranykapu Kulturális Egyesület pályázati támogatások segítségével beszerzett egy új szövőállványt, különféle kézműves alapanyagokat és szerszámokat, valamint a népi játszókert is új elemekkel bővült (falovacskák, Mátyás király címerével díszített pajzsok, festett lengőteke).

Az Aranykapu programjait 2018-ban a Communitas Alapítvány, a Bethlen Gábor Alap és a Csoóri Sándor Alap támogatta.

 

Bajnai Botond