Szatmárnémeti

Akkreditált képzés szociális munkásoknak

2018.11.26 - 13:47

Huszonkét szociális munkás vett részt a pénteken zárult workshopon, amely a szociális munkára, valamint a szociális munkás és a kedvezményezett közötti kapcsolatra összpontosított. A képzést Makai Dimény Judit Katalin nagyváradi tréner tartotta.

November 22-én és 23-án a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet a Szociális Munkások Országos Kollégiuma szatmári fiókszervezetével együttműködésben kétnapos workshopot rendezett szociális munkások számára. Az eseményen huszonkét, Szatmár megyei polgármesteri hivatalokban dolgozó, valamint a Caritas szociális intézményeiben tevékenykedő szociális munkás vett részt. A képzést Makai Dimény Judit Katalin nagyváradi tréner tartotta.

Az eseményt Fülöp Orsolya projektkoordinátor nyitotta meg, ugyanis a képzésre a Caritas egyik fontos, hátrányos helyzetű közösségek fejlesztését és integrációját megcélzó, svájci alapokból finanszírozott projektjének keretében került sor. Míg az első három évben a projekt az Erdődön, Túrterebesen és Nagybányán élő, marginalizált csoportokra fókuszált, a tavalyi év folyamán további húsz közösségre sikerült kiterjeszteni azt. A projekt extenziójának keretében a Caritas képzéseket szervezett hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó pedagógusoknak, továbbá tíz településen kezdeményezett közösségfejlesztési programokat — tájékoztatott a szakember. A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet a szociális munkásoknak szervezett képzés által a hátrányos helyzetű közösségek tagjaival való munkájukat szeretné segíteni.

A képzést tartó Makai Dimény Judit szociális munkásként kezdte pályafutását, ezért átlátja és megérti azokat a nehézségeket, problémákat, kihívásokat, amelyekkel egy szociális munkás nap mint nap találkozik. „Különösen a pályakezdő szociális munkások esetében van egy elég nagy elbizonytalanodás — túl sok a törvény, a követelmény, nagyon sok bizottság különböző elvárásainak kell megfelelni. Sok bába közt pedig gyakran elvész a gyermek olyan értelemben, hogy elvész maga az ellátott, átkerül róla a fókusz a különböző formanyomtatványokra, és sokszor maga a szociális munkás is elveszti a saját helyét, szerepét, hiszen olyan sok van neki, hogy nehéz ezek között eligazodnia” — véli a tréner.

Az interaktív képzés kiváló lehetőséget biztosított az ákosi, krasznabélteki, apai, pálfalvi, mezőfényi, szatmárnémeti, mezőteremi, avasújvárosi és érszakácsi polgármesteri hivatalokból érkezett, valamint a Caritas-intézményekben dolgozó szociális munkások számára az egymástól való tanulásra, a tapasztalatcserére, valamint a munkájuk során tapasztalt nehézségek, kérdések kibontására, közös megoldáskeresésre.

A képzés szervezésében aktív részt vállalt Motoc Mihaela, a Szociális Munkások Országos Kollégiuma szatmári fiókszervezetének vezetője, aki szakmai segítséget nyújt olyan polgármesteri hivataloknak, amelyek alkalmazásában nem áll szociális munkás. A szakember elmondása szerint a Munkaügyi Minisztérium új programja, melynek keretében az állam 2 évig finanszírozza a szociális munkások bérét, amennyiben olyan polgármesteri hivatal alkalmazza őket, amelynél eddig nem volt ilyen munkakör, egy kiváló lehetőség, amellyel érdemes élni. Ennek ellenére — állítja Motoc Mihaela — jelenleg a polgármesteri hivatalok alig felénél tevékenykedik szociális munkás. A szociális munkások felkészítése arra, hogy sikeresen megfeleljenek a munkájukkal járó kihívásoknak, kulcsfontosságú lehet a minőségi szociális szolgáltatások biztosításában, ezért a szatmári fiókvezető szívesen kapcsolódott be a kurzus szervezésébe.

A képzés első, 4 kreditpontot érő része pénteken zárult, a következő modult pedig januárban tartják meg.