Tegnap a Vécsey-házban nyílt meg Cristina Sabău-Trifu szakrális művészetét bemutató tárlata, a képzőművész munkásságát dr. Kis Imola művészettörténész méltatta és ajánlotta a közönségnek.
Zsúfolásig megtelt tegnap a Szatmár Megyei Múzeum képzőművészeti részlege (Vécsey-ház) Cristina Sabău-Trifu Spirituális útvonal című kiállításának megnyitóján. A kiállított műveket Mircea Dragan, a Szatmár Megyei Művelődési és Örökségvédelmi Igazgatóság vezetője, Felicia Grigorescu művészettörténész és dr. Kis Imola művészettörténész méltatta. Valamennyien egyetértettek abban, hogy a posztmodern korban is lehet egyházi jellegű értékes képzőművészeti alkotásokat létrehozni.
Dr. Kiss Imola jogosan tette fel a kérdést Cristina Sabău-Trifuval történt beszélgetései során: „Lehet-e szárnyalni keretek között?”. A művész az evangéliumi igazságot hirdeti és a liturgiának alárendeltje, annak misztériumát tolmácsolja, tehát nem rendelkezik teljes függetlenséggel. Az Ars Sacra feladata a keresztény identitást szolgálni. Cristina művei a kegyelem állapotában születtek és képesek egy másik emberben is felkelteni a szakrális érzetet. Olyan szellemi koncentrációt képvisel, amely a szentség auráját sugározza. Képei, alkotásai forrása természetesen a Biblia. A művész szemével nézve, a Szentírás nem egyéb páratlan gazdagságú motívumgyűjteménynél. Az alkotás célja, hogy közelebb vigye, felemelje a teremtményt Teremtőjéhez. Egyedi műalkotásokban gondolkodik, újítani akar, sokszor a konvencionális formákat elveti, de helyzete sokkal nehezebb, mint a profán művészeké. Sokszor fantáziájának határt kell szabnia, de ezt olyan könnyedséggel teszi, hogy a szemlélő ezt nem érzékeli. Klasszikus keresztény hittételeket fogalmaz meg a kortárs művészet eszközeivel, az egyházművészet hagyományos műfajait és témáit aktualizálja. Műveinek kozmikus dimenziója van, azt a benyomást keltik, hogy nemcsak az ember által létrehozott világban léteznek. A művészi és a szellemi kvalitás egysége az embert áthatja és meditációra készteti. Érezni lehet az alkotó örök kísérletező kedvét, hogy egy-egy szín, anyag milyen hatást kelt a festett felületen. A természetből kölcsönzött formák, növényi motívumok harmóniát, nyugalmat sugallnak, arra késztetnek, hogy az Istenkeresés útjára lépjünk. Célja, megteremteni azt a környezetet, amelyben az ember Isten felé fordulhat. A misztikumra vágyódó ember világképe irányából közelít a vallásos témához. De mindig szem előtt tartja a híres francia katolikus költő, Paul Claudel sokat idézett mondatát: „Ahol az egyéniség túlzottan érvényesül, ott az Isten nem nyer helyet”. „Én azt hiszem, hogy a szellem végül felemelkedik a formán, de azt tudom, hogy ez nem történik meg magától...” — hangsúlyozta dr. Kis Imola.
A képzőművészeti alkotásokat az elkövetkező időszakban bárki megtekintheti, mélyebben elmélyülve ezekben az alkotásokban, valóban egy spirituális útvonalon halad el a művészetkedvelő.
Elek György