Szatmárnémeti

Akik nem töltik le az „apukás hónapot”, elesnek egy havi gyestől

2015.10.20 - 08:10

Az év első kilenc hónapjában Szatmár megyében 752 szülő kérvényezte az újszülöttek nevelése idejére kért szabadság esetén járó gyereknevelési segélyt. Közülük 24 volt férfi és 728 nő.

Azoknak az édesanyáknak vagy édesapáknak, akik szülési szabadságra készülnek, fontos tudniuk, hogy a hivatalos lakcím szerinti polgármesteri hivatalban kell leadni azt a dossziét, amelyben a gyermeknevelési segélyt/munkába visszatérést ösztönző segélyt (indemnizaţie/stimulent de inserţie) kérelmezik. Az esetek nagyon nagy százalékában az édesanya az, akik gyesen lesz — de jó tudni azt az új családtag érkezésére készülve, hogy a törvény betűje kötelezi az édesapát is arra, hogy egy hónap szülési szabadságra menjen. Nem mindenki engedheti meg magának azt, hogy egy hónapra kimaradjon munkahelyéről — akár igazoltan is, arról nem is beszélve, hogy sok munkahelyen külön szervezést igényel az, ha kimarad egy munkatárs. Abban az esetben, ha a család úgy dönt, hogy az apa nem él a szülési szabadság lehetőségével, akkor a gyes utolsó hónapjának az összegétől elesik a család. Arra, hogy a törvényalkotók miért is szavazták meg ezt a fonák törvényt, hivatalos, s főleg őszinte magyarázatot nem kaptunk, de a szociális rendszerben dolgozók közül többen vélekednek úgy, hogy az államnak akartak spórolni a jogalkotók azzal, hogy a másik szülőt törvénnyel „kényszerítették” a gyermekkel való otthon maradásra.

Legkevesebb 600 lej

Gyesre jogosult az, akinek az igénylést megelőző legkevesebb 12 hónapban volt munkaviszonya. 2012. október elsejétől a gyermeknevelési támogatás (gyes) összege az anyák fizetésének 85 százalékával lett egyenlő (azelőtt 75 százalék volt). Azok, akik egy évre kérik a gyest, legkevesebb 600 lejt és legtöbb 3400 lej kaphatnak kézbe. Érdemes tudni, hogy az, aki az egy éves gyest kérelmezte, utólag már nem változtathatja meg döntését, azaz nem kérhet két éves gyest. Azt is jó tudni, hogy ebben az esetben, ha akár egy nappal is hamarabb áll vissza munkába az anyuka, 500 lej ösztönző segélyt kap az államtól. Aki a kétéves gyest választja, legkevesebb 600 lejt, s legtöbb 1200 lejt kap havonta. Itt is kérhető az 500 lejes ösztönző segély, ha hamarabb visszatér a munkába, de ez csak a gyermek első életévének a betöltése után érvényes. De ebben az esetben is érvényes az, hogy havonta az 500 lejnyi ösztönző támogatást is kapja a csöppség 2. életévének a betöltéséig. A gyermeknevelési időre járó összeget az új családtag születésétől eltelt 42 nap után kapja meg az anya leghamarabb.

Igazolások

A gyest, illetve a munkába állást ösztönző támogatást abban a polgármesteri hivatalban kell kérelmezni, ahová a hivatalos lakcím szól. Az igénylőnek igazolnia kell a család összetételét: a gyermek eredeti keresztlevelével és másolatával, a házastársak személyi igazolványával és a házassági levéllel. A gyermeknevelésire készülő fél házastársának saját felelősségre nyilatkozatot kell írnia arról, hogy nem kap gyest vagy munkába visszatérést ösztönző támogatást. A kérelemhez csatolni kell az iktatott, és a munkáltató által jóváhagyott, gyermeknevelési szabadságra vonatkozó kérelem másolatát, a munkaszerződés felfüggesztéséről szóló határozat másolatát, valamint a gyermek születése előtti és utáni beteglapok fénymásolatát is. A támogatást igénylő félnek is alá kell írnia egy saját felelősségre tett nyilatkozatot arról, hogy gyermeke nevelésével és ellátásával fog foglalkozni és Romániában él azon gyermekével/gyermekeivel, aki/akik részére az állami támogatást igényli. A havonta folyósított összeget bankszámlára utalják — ezért szükséges egy pénzintézet által kiadott igazolás, amely a bankszámlaszámot tartalmazza, a számlaszám tulajdonosának személyi számával és az IBAN-kóddal együtt.

Karikás Enikő