Vidék

Aki megmentené, az továbbra sem teheti

2016.10.07 - 19:51

Sárközújlaki Vécsey–kastély: „A szaktárca addig–addig elemzi a helyzetet és variálgat, amíg kifutunk ez európai uniós pályázati szakaszból s az a csodálatos épület összedől. Ha nem kell nekik, miért nem adják át annak, aki rendbe tenné és használná is?!” – háborog Piricsi polgármester.

Alig egy hónappal ezelőtt még úgy tűnt: hamarosan jóra fordulhat a másfél évtizede üresen és elhagyatottan álló, egyre romló állagú sárközújlaki Vécsey–kastély sorsa — akkor tárgyalt ugyanis Pataki Csaba tanácselnök és Rau Bud kormánymegbízott Bukarestben Elisabeta Lipa ifjúsági– és sportminiszterrel arról, hogy terjesszen elő egy kormányrendeletet, amely a sárközújlaki önkormányzatra ruházná a kastély használati jogát is. „Teljes dokumentációt adtunk át a miniszterasszonynak a Vécsey–kastéllyal kapcsolatban és nagy nyitottságot tapasztaltunk részéről. Reális esélyt látok rá, hogy a kastély kezelési jogát visszakapja a Sárközújlaki polgármesteri Hivatal.” – nyilatkozta akkor lapunk számára Pataki tanácselnök. Azóta pedig … nos, pár nappal ezelőtt a kisváros önkormányzata hivatalos és teljesen semmitmondó „választ” kapott a szaktárcától, melyben közlik: jelenleg elemzik a minisztérium tulajdonában lévő ingatlan–tulajdon helyzetét s majd csak annak végeztével foknak (pozitív vagy negatív) választ adni kérésükre. „Még mindig csak elemzi, analizálja a helyzetet minisztérium – a végén meg 'betegebbek' leszünk, mint analízisek nélkül, ha sokáig halogatják. Addig–addig variálgatnak, amíg kifutunk ez európai uniós pályázati szakaszból s az a csodálatos épület végül összedől. Ha nem kell nekik, miért nem adják át annak, aki rendbe tenné és használná is?!” – háborog – teljesen jogosan – Piricsi Arthur polgármester. Ugyanis az épület használati jogát megadó rendelet nélkül „egy cserepet nem tehetek a helyére, egy szeget nem verhetek be, egy banit nem fordíthatok a javítására, mert jön az illetékes ellenőrző szerv és megbüntet. Csak állunk és arra vagyunk kényszerítve, hogy tehetetlenül nézzük, ahogy napról–napra megy tönkre a kastély.” Amelyben egyébként multifunkcionális ifjúsági vagy idősközpontot, protokolltermet, gyűléstermet, berendezett múzeum–szobákat szeretne kialakítani az önkormányzat … egyszer majd.

A barokkos stílusú (egykor) angolpark közepén álló, zárt belső udvaros kastélyt 1760–1764 között építtette báró Vécsey Miklós. Az eredetileg kétemeletes épület felső emelete 1823–ban tűz martalékává vált, s már nem építették újra – különlegessége pedig a tetőzeten lévő, részből készült, sárkányfej–végződésű ereszcsatorna, amelyet kígyók tartanak a magasba – a hiedelem szerint ez azért történt, hogy ezek a szörnyek a továbbiakban majd távol tartsák a gonosz szellemeket a kastélytól. 1944-ben, az oroszok bevonulásakor a kastély utolsó lakójának, Vécsey Eszter bárónőnek távoznia kellett, az épületet pedig ezután raktárhelyiségként használták, a kommunizmus idején nyári táborokat szerveztek itt gyermekeknek, működött benne árvaház is, hosszú évek óta pedig üresen áll és egyre romlik állaga. A 2000–es évek elején a volt tulajdonos külföldön élő fia, gróf Sztáray Mihály visszaigényelte ugyan a kastélyt, de a visszaszolgáltatást akadályozta, hogy az igénylőnek nem volt román állampolgársága (is), mire pedig megkapta azt, lezárult a visszaszolgáltatások folyamata. Az épület a Szatmár Megyei Tanács és Sárközújlaki Polgármesteri Hivatal közös tulajdonában került – használati joga azonban csak az ifjúsági minisztériumnak s ezen belül a Szatmár Megyei Ifjúsági Igazgatóságnak van. Pénzük viszont nincs és – mint azt többször is megfogalmazták –: nagyon szívesen lemondanának/átadnák a használati jogot.

Ezt azonban a törvénykezés nem teszi lehetővé – pontosabban egy egyszerű (és jóindulatú) kormányhatározattal meg lehetne oldani, hogy a használati jog a helyi önkormányzat kezébe kerüljön. Ha valakit „ott fent, Bukarestben” érdekelne a dolog. „Itt az ősz, az eső, a viharos szelek – az épület eddig is siralmas állapota még siralmasabb lett és lesz. Ezért is szeretnénk mielőbb megkapni a használati jogot, hogy első lépésben legalább az állagmegőrzési munkálatra tudjunk pályázatot benyújtani, majd az 5–6 millió euróba kerülő felújításra. Nagy az épület és kegyetlenül elhanyagolt, de megmenthető. Még megmenthető. ” – magyarázza a polgármester.

Szabó Kinga Mária