A rendhagyó iskolahét keretében néhány órára fogorvosokká, fogászati asszisztensekké vagy éppen páciensekké váltak a szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola VI–VII. osztályosai.
Kedden reggel a 10-es Számú Általános Iskola tanulói dr. Cociş Hajnalka fogorvoshoz látogattak. A diákok nagy izgalommal öltötték magukra a rendelőben a köpenyeket, húzták fel a kesztyűket, hiszen nem kis feladat várt rájuk: ezúttal ők maguk is fogorvosokká, asszisztensekké válhattak — a fogorvosi szék másik oldaláról szemlélhették a „páciensek”, azaz a vállalkozó diáktársaik fogait. A rövid eligazítást követően a gyakran használt fogászati eszközökkel is megismerkedtek, kézbe vehették őket, sőt, használták is. A foglalkozáson ugyanakkor rengeteg érdekességet megtudhattak a helyes száj- és fogápolásról, a fogak tisztításáról, nem utolsó sorban pedig a fogkőről.
Mint kiderült, a szájüregben lévő baktériumok megtelepednek, és elkezdenek szaporodni a szájban jelenlévő ételmaradványokon, lepedéket hozva létre a fog felszínén. Ha a fogmosás túl gyors vagy nem alapos, esetleg elmarad, a nyálból kiváló krisztalloidok a lepedékekben elmeszesednek, mészkő rakódik le a lepedékben. Ennek a folyamatnak az eredményeként alakul ki egy kemény réteg a fogon, amit fogkőnek nevezünk — magyarázta a doktornő, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a fogkő kialakulása igen nagy veszélyeket rejt magában: az általa kialakult betegségek miatt sokkal több fogat veszítünk el, mint a fogszuvasodásból adódóan.
Éppen ezért a megelőzés és kezelés szempontjából kulcsfontosságú a gondos szájápolás. Egy nem túl kemény szőrű fogkefével körkörösen át kell dörzsölgetni minden fogmosás után az ínyt, mert így edzésben lehet tartani. Az íny vérzése esetén is folytatni kell ezt a masszázst, mert ez a kezdődő gyulladás gyógyításában is segítséget nyújt. Nagyon fontos az íny rugalmasságának megőrzése, mert ezáltal képes szorosan rátapadni a fognyakra, és így tudja meggátolni, hogy bármiféle fertőzés be ne jusson a fogágyhoz.
A diákok azt is megtudhatták, hogyan kell eltávolítani a fogkövet: általában ezt a kezelést egy ultrahangos fogkő eltávolító eszközzel végzik, mert ez a legkíméletesebb eltávolítási mód. Előzetesen elérzéstelenítették a nyálkahártyát, majd a kezelést polírozással fejezik be, mert a lepedék a sima fogfelszínen nehezebben rakódik le. Az, hogy a fogkő mennyi időn belül képződik újra, nagymértékben függ a helyes szájápolási szokások kialakításától — összegezte a szakember.
A foglalkozást és a rendhagyó órát követően vidáman hagyták el jól megérdemelt okleveleikkel a rendelőt a diákok, akik közül többen is eldöntötték, fogorvosok lesznek.
Bumbuluţ Krisztina