Egy hónap után, amelynek során az euró elérte az elmúlt két év minimumát, most ismét emelkedő trendbe lépett az európai fizetőeszköz: az elmúlt héten 4,82 lejről 4,92 lejre erősödött.
A szakemberek szerint ez a tendencia a jövőben is folytatódni fog. "Valami évi 1-2 százalékos az éves értékcsökkenés, ami azt jelenti, hogy év végén eurónként 5 lejre, a következő évben 5,05 lejre, 2023 végén talán még 5,1 lejre számíthatunk" - mondja Iancu Guda gazdasági újságíró.
Az euró felértékelődése egyébként röviddel azután következett be, hogy az Európai Központi Bank történelmi jelentőségű 0,75 százalékponttal emelte irányadó kamatlábát, ami megerősítette a befektetők bizalmát az európai valutában.
Számos hatást von maga után
A felértékelődés nem mellesleg rengeteg dolgot befolyásol – az importált termékek árának emelkedésétől a növekvő bérleti díjakig és az euróhitellel rendelkezők magasabb kamataiig érezhető lesz hatása. „Azokat érinti, akiknek euróban vannak az árfolyamai, eurós bérleti díjai, emellett sok szolgáltatást európai pénznemben alkudnak meg, de a polcokra gyakorolt hatást se hagyjuk ki. Az Európai Unióból importált áruk nagy része élelmiszer, így továbbra is nyomást fogunk érezni az infláció és az áremelkedések terén”– magyarázta Claudiu Vrînceanu gazdasági tanácsadó
A Nemzeti Bank azonban azt állítja, hogy a felértékelődésnek nem lesz negatív hatása a következő időszakban. „A jelenleg általunk kevésbé jelentősnek ítélt fejlemények egy augusztusi piaci helyzetet szemléltettek, amikor több valuta áramlott be az országba, és egy mostani piaci helyzetet, amely tükrözi az Európai Központi Bank új döntéseit az európai valuta kamatemelésről." – nyilatkozta Dan Suciu, a BNR szóvivője.
Hírszerkesztő