A tárcavezető közlése szerint az energiaszolgáltatók kötelesek visszavonni és kijavítani a jogsértően kiállított számlákat.
Virgil Popescu elmondta azt is, hogy az árkorlátozásról és a drágulás kompenzálásáról szóló, kedden elfogadott új sürgősségi rendelet visszamenőleg nem alkalmazható. 'Azt akartam, és beszéltünk is erről, hogy novemberre és decemberre is alkalmazzuk ezt a rendeletet. Sajnos ma ismét megkérdeztem a kormányülésen, és az igazságügyi miniszter válasza egyértelmű volt: nem alkalmazhatjuk visszamenőleg' - mondta az energiaügyi miniszter.
A kormány sürgősségi rendeletet fogadott el az energiaárakat korlátozó és a drágulást kompenzáló új intézkedésekről - jelentette be a kabinet keddi ülése után az energiaügyi miniszter.
Virgil Popescu tájékoztatása szerint február elsejétől fogyasztástól függetlenül a villamos energia esetében az eddigi 1 lejes árplafont 80 banira, a földgáz esetében a 37 banis árplafont 31 banira csökkentik kilowattóránként a háztartási fogyasztók számára. Emellett a havonta 500 kilowattóránál kevesebb villamos energiát elhasználó háztartási fogyasztóknak 68 banit, a havonta 300 köbméternél kevesebb földgázt elhasználó fogyasztóknak pedig 0,22 banit kell fizetniük kilowattóránként.
A tárcavezető közölte: az intézmények, civil szervezetek és az ipari fogyasztók nagy része számára a villamos energia esetében 1 lejes, a földgáz esetében 37 banis árplafont vezettek be. Ez az intézkedés nem terjed ki a nagy ipari energiafogyasztókra, amelyek a 81-es számú kormányrendeletbe foglalt, az Európai Bizottság által is jóváhagyott állami támogatásban részesülnek.
Virgil Popescu emlékeztetett arra, hogy a nagy ipari fogyasztók energiaszámláinak kifizetését tavaly 130 millió euróval segítette az állam, a kormány pedig jelenleg tárgyal az Európai Bizottsággal a támogatási rendszer módosításáról. Emlékeztetett arra is, hogy az árplafon bevezetése a távhőt előállító hőerőművekre (CET) sem terjed ki, ezeket a vállalatokat más formában támogatja az állam.
AGERPRES