Az összegből, amelyet az alkalmazó megtérít, a gyerekek bölcsődei és óvodai költségeit fedezhetik a szülők.
„Fontos kiemelni, hogy a kifizetett pénzösszeg nem haladhatja meg az alkalmazott bruttó bérének 33 százalékát, és erre az összegre nem kell sem személyi jövedelemadót, sem nyugdíjbiztosítási és egészségbiztosítási hozzájárulást fizetni. Az adójóváírásban csak egyik szülő részesülhet, abban az esetben pedig, ha a szülőnek több munkahelye van, nyilatkoznia kell arról, hogy a másik munkahelyén nem vette igénybe ezt a kedvezményt. Az alkalmazó cég esetében az erre a célra megtéríthető összeg nem haladhatja meg a vállalkozás béralapjának 5 százalékát” – mutatott rá korábban Szabó Ödön, a RMDSZ képviselőházi frakcióvezető-helyettese, a törvénytervezet egyik kidolgozója.
Konkrét példát felhozva, egy 3436 lej bruttó minimálbérrel rendelkező szülő a bruttó bér 33 százalékában, vagyis 1.133 lej összegben részesülhet havonta a munkáltatótól, amelyet bölcsődei/óvodai költségre fordíthat.
Az elszámolás kétféleképpen történhet: a munkáltató kifizeti az 1.133 lejt közvetlenül a tanintézménynek, vagy a szülő fizeti ki a bölcsőde vagy óvoda havi költségét, és az erről szóló kifizetési bizonylatot átadja a munkáltatójának, aki utólag visszafizeti a pénzösszeget a szülőnek.
Ha a szülő bruttó jövedelme meghaladja a minimálbért, az adójóváírás összege is növekszik, maximum 1500 lej értékig.
Az intézkedést egyébként az RMDSZ még 2019-ben kezdeményezte, az államfő 2020-ban kihirdette, viszont még csak most lépett hatályba.
Hírszerkesztő