Egészség

Akáccal, bodzával és jázminnal az egészségért

2015.05.20 - 18:00

A májusi "menyasszonyok" a fehér akác, a bodza és a jázmin nemcsak illatuk és a belőle készült üdítők-szörpök miatt érdemelnek kiemelt figyelmet, hanem gyógyhatásuk miatt is — írja a hazipatika.com.

Fehér akác

Virágját népies nevén kukucskának hívják, és sokan rágcsálják nyersen. Nagy mennyiségű fogyasztása nem ajánlott. Az akác hatóanyagai a virágban találhatók. Régebben kérgét is használták gyomor- és bélfekély ellen, ma már tudjuk, hogy a kéreg toxikus anyagokat tartalmaz, ezért fogyasztása nem ajánlott.  Gyógynövényként a május-júniusi virágzásakor gyűjtött fürtvirágzatáról lefosztott, megszárított kis virágait (Robiniae pseudoacaciae flos) használjuk. Virágából készült forrázata enyhe görcsoldó hatású. A gyomornedv kóros savbőségének, a gyomorfal fokozott feszességének csökkentésére használják. Leveleit a népi gyógyászatban vizelethajtóként és vérnyomáscsökkentő szerként tartják nyilván, vizes kivonatát 10-15 perces főzéssel kell a levelekből előállítani, hosszabban nem használható a robin nevű hatóanyag miatt, amely befolyásolja a sejtosztódást. Teája jó köhögéscsillapító, enyhe vízhajtó és hashajtóként is alkalmazzák. Mivel igen aromás, ízjavítónak is keverhetjük más teákba. Az akác virágából készült forrázat ezen kívül kiváló nyálkaoldó, görcsoldó, nyugtató.

Fekete bodza

A fekete bodza virága főként flavonoidokat (rutint, izokvercetint, hiperozidot), kevés illóolajat és nyálkát tartalmaz.  A bodzát már az ókori orvosok is ismerték.  Száraz, meleg helyen kell szárítani, különben megbarnul és veszít hatóanyagából. A virágból készült tea vízhajtó, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású. Megfázásra, hörghurutra, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bodzafa kérge purgáló, féreghajtó hatású. Erős vízhajtó, heveny vesegyulladásra, általános ödémásodásra ajánlják. Gyógytea is készíthető belőle: nátha esetén napi 2-3 csészével ihatunk, amilyen forrón csak lehetséges. Hatékonyságát növeli, ha forró lábfürdőt veszünk és közben forró bodzateát iszunk, majd azonnal ágyba bújunk. Ilyen módon "kiizzadjuk a náthát", azaz méregtelenítjük szervezetünket, meggyorsítjuk a gyógyulást.

Jázmin

A jázmin név a perzsa yasmine szóból származik, amelynek jelentése: illatos virág. A jázmin 5 méter magasra is megnő, ovális fényes zöld leveleket hajt, virágai fehérek, viaszosak, csillag alakúak. A virágzás május-júniusban zajlik, dekoratív virága és illata miatt dísznövényként tartják, de gyógynövényként is ismert. Belőle készül a jázmintea és az aromaterápiában használatos sokoldalú illóolaj. A jázminteát Kínában már közel 700 éve készítik és az egyik legnépszerűbb ízesített tea. Leggyakrabban zöld teához keverik az illatos szirmokat. A jázmin jótékony hatásait elsősorban az idegrendszerben, a vérkeringési rendszerben és a szaporító szervrendszerben fejti ki. Női afrodiziákumként is számon tartják. Célja azonban nem a nemi vágyserkentés, hanem a női nemi szervek, a méh megtisztítása. Nőgyógyászati bajok esetén görcsoldó, fájdalomcsillapító, szabályos menstruációt elősegítő hatása is van. Aki aggódik, hogy kelések, pattanások, sebek után hegek, foltok maradnak a bőrén, használjon jázmin olajat, terhességi striák kezelésére is alkalmas.