Ajax–MU döntő az Európa Ligában

2017.05.12 - 07:50

A Manchester United 2011 után, az Ajax 1996 után játszik ismét valamely európai kupasorozat döntőjében. Kettejük közül eddig egyik sem jutott el az EL fináléig, a hollandok egyszer nyerték meg a kiírás jogelődjét, az UEFA Kupát.

A Manchester United az idegenbeli 1–0-s győzelmet követően az Old Traffordon 1–1-et játszott a Celta Vigóval.

A spanyolok gyorsan bemutatták, nem statisztálni jöttek az Old Traffordra és labdabirtoklási fölényt harcolt ki, ám ez meddő volt. Viszont a Manchester United az első zicceréből megszerezte a vezetést. Marcus Rashford kapta meg a bal oldalon a labdát, rendkívül precíz, 35 méteres ívelést küldött át a hosszú sarokra, ahol Marouane Fellaini érkezett, megelőzte emberét és erős fejessel 5 méterről megszerezte a vezetést az MU-nak (1–0).

A vigóiak jó tíz percig csak emésztették a gyomrost, aztán elkezdtek magukhoz térni, és a félidő végére a játék képe a meccs elejére emlékeztetett: vendég mezőnyfölény, hazai kontrák és egy nagy Celta-helyzet (Daniel Wass fejelte kapu mellé Sisto bal oldali beadását, Romero igencsak megkönnyebbült). Az eredmény azonban nem változott, a Celta Vigónak a második félidőben két gólt kellett volna szereznie (és egyet sem kapnia) a továbbjutáshoz.

A vendégek elsősorban a támadásokkal rendre felfutó, az akciókba igen jól belépő Hugo Mallo révén tudták megbontani az MU védelmét, de gól helyett továbbra is csak kisebb-nagyobb lehetőségekig jutottak. A 85. percig viszont Facundo Roncaglia precíz fejest küldött a hosszú sarokba, kiegyenlítve az állást (1–1).

A gól után két perccel kis híján kitört egy tömegverekedés, végül Bailly és Roncaglia kapott piros lapot a „ringben” játszott szerepéért és hirtelen izgalmassá vált a párharc! Az Old Trafford közönsége leginkább imádkozással töltötte a ráadás hat percét, és erre szükség is volt, mert a ráadás utolsó pillanatában Guidetti kihagyott még egy nagy helyzetet, amelynek értékesítésével a fináléba küldhette volna a Celtát. A Manchester United megőrizte az 1–1-et, így bejutott a döntőbe.

Kilenc gólos párharc

A másik ágon sokan attól tartottak, hogy unalomba fullad a Lyon elleni mérkőzésre háromgólos előnnyel érkező Ajax és a francia csapat mérkőzése. De ez annak ellenére sem így történt, hogy a hollandok hamar megszerezték a vezetést: ismét a legújabb dán csodagyerek, Kasper Dolberg szerzett gólt (0–1). Ugyanis ez a találat sem vette el a franciák kedvét, és amint visszavettek a tempóból az amszterdamiak, feltámadt az OL. Mintha a hazai szurkolók is megérezték volna, hogy lesz itt keresnivalója a csapatuknak, mert kiváló hangulatot teremtettek a stadionban. Hálából Alexandre Lacazette még a szünet előtt megfordította a mérkőzés állását, majd miután kimaradt pár ziccer a két kapu előtt, Rasid Gezzal egy szerencsés fejes góllal elérhető közelségbe hozta a hosszabbítást (3–1). Ráadásul két perccel később emberhátrányba került az Ajax, miután Viergever a második sárga után a piros lapot is megkapta, de a hajrában a Lyon, újabb gólig a nagy rohamok ellenére sem jutott. Emlékezetes, kilencgólos párharcban jutott el a döntőbe az Ajax.

Dicső múltú finalisták

Az Európa Liga fináléjának május 24-én Stockholm ad otthont. A sorozat 2009 óta íródó történelmében harmadik alkalommal nem jutott be spanyol csapat a fináléba. Az angol együttesek közül eddig a Fulham, a Chelsea és a Liverpool jutott a döntőig, de csak a Chelsea nyert. Holland csapat először játszik EL-döntőt. A sorozat elődjének számító UEFA Kupát viszont már elhódította egyszer az Ajax, a 1992-es döntő után. Az MU ezzel szemben még soha nem játszott a második számú európai sorozat döntőjében, a Bajnokok Ligájában, vagy annak jogelődjének, a Bajnokcsapatok Európa Kupájának utolsó felvonásában viszont már ötször is játszottak (legutóbb 2011-ben), háromszor megnyerték (legutóbb 2008-ban állhattak a dobogó legfelső fokára). E tekintetben is jobban állnak az amszterdamiak, hiszen az eddigi hat BEK/BL fináléból négyet nyertek meg, az 1995-ös kiírást, a következő évben pedig másodikok lettek.

Európa Liga, elődöntő, visszavágó

Manchester United – Celta Vigo 1–1 (1–0).

gólszerzők: Fellaini (17. perc), illetve Roncaglia (85.)

kiállítva: Bailly (87. perc – Manchester United), illetve Roncaglia (87. – Ajax);

továbbjutott: a Manchester United, 2–1-es összesítéssel.

Olympique Lyon – Ajax Amsterdam 3–1 (Lacazette 45. perc – 11-esből, 46., Gezzal 82., illetve Dolberg 27.)

kiállítva: Viergever (84. – Ajax)

továbbjutott: az Ajax, 5–4-es összesítéssel.