Nagykároly

Air Force One-t fotózni, román légtérben

2015.01.28 - 15:43

Külföldi fotóversenyen díjazták a nagykárolyi amatőr fotográfust, Bikfalvi Zsoltot. Zsolt megszállott hobbifotós, rajong a repülőgépekért és nagy vágya, hogy lefotózza az USA elnökének repülőgépét, mondjuk, amint Nagykároly fölött halad át éppen.

Nívós kiállítást szerveznek Nagykárolyban a Vénig László Fotóklub tagjai. A Magyar Nemzetközi Fotóművészek Világszövetsége (MNFVSZ) tagjainak fotókiállítása nyílik meg vasárnap, január 31-én, 12.30 órától, tájékoztatott Bikfalvi Zsolt, a nagykárolyi klub alelnöke. A vendégként érkező szövetség 11 esztendő óta minden év augusztusában meghirdet egy versenyt, amelyre több száz kép szokott érkezni. Rangos zsűri bírálja el a beérkezett alkotásokat, s a díjazott képeket vándorkiállítás keretében, több helyszínen is bemutatják. Az erdélyi kiállítás-sorozat nyitóállomása lesz Nagykároly, így az itteni közönség is láthatja a díjazott munkákat. Az eseményen részt vesz az MNFVSZ magyarországi elnöke, dr. Patrus Sándor, valamint az erdélyi klub alelnöke, Kovács László Attila is.

Megalakulása óta nagy utat járt be a Vénig László Fotóklub. Kezdetben több mint húsz amatőr fotós vett részt a találkozókon, megosztva egymással tapasztalatait. Mivel igen sok kitartást, munkát s nem utolsósorban anyagi ráfordítást igénylő hobbiról van szó, sokan lemorzsolódtak: a kezdeti csapatból mindössze nyolcan maradtak. Igaz, hogy meg-megjelennek új tagok is, de az alapcsapat változatlan. Fotószalonok, kiállítások aktív résztvevői a nagykárolyiak, akik igyekeznek mindent elkövetni, hogy munkásságukkal elismerést nyerjenek mind a hazai, mind a külföldi, nagynevű fotósklubok háza táján. Szeretnének olyan szintre fejlődni, hogy presztízst jelentsen, ha valaki a nagykárolyi fotósklub által szervezett tárlaton szerepel.

A repülőgép-fotózás szerelmese

A fotográfus Bikfalvi Zsolt nevét a Nagykároly felett elhaladó repülőgépekről készített nagyszerű felvételei tették ismertté. Mint meséli, nagyjából 8 évvel ezelőtt kezdett el fotózni, egy kis „szappantartóval”. A kezdeti próbálkozásokat egy nagyobb teljesítményű, korszerűbb gép beszerzése követte, majd egy tükörreflexes félprofi gép tulajdonosa lett. A minél jobb képek készítéséhez persze bővítenie kellett a felszereléseit is, s közben igyekezett képezni magát.

Repülőgép-fotózással, magaslégtéri fotózással kezdett el foglalkozni, hiszen mindig is érdekelték, hogy milyen repülőgépek szállnak el Nagykároly fölött. Mennyire kell résen lenni, honnan tudja, mikor milyen gépre kell figyelni? — kérdeztük Zsoltot.

„Amikor elkezdtem repülőgép-fotózással foglalkozni, még nem létezett a flightradar24.com oldal. Viszont az internet révén kitárult a világ, így lehetőségem volt arra, hogy felvegyem a kapcsolatot hasonló érdeklődésű fotósokkal, a világ minden tájáról. Egy amerikai, repülőgépeket figyelő oldalon követni lehetett, hogy mikor milyen gép száll el felettünk. Ott meg lehetett találni a gépre vonatkozó adatokat, ha az ember sokat kutakodott, még a pilótákról is lehetett információkat szerezni. Miután megjelent a flightradar24.com oldal és profitot kezdett termelni, a hozzám hasonló „repülőgép-őrülteknek” rendelkezésére bocsátott egy miniradart, ami befogja a repülőgépek fekete doboza melletti adatküldő által kibocsátott információkat. Így kiépül egy rendszer, amin haladva sokakkal találkoztam, beszélgetős oldalakon pedig információkat is cseréltünk, tudtunk meg a repülőgépekről, útvonalakról. A hobbimhoz kapcsolódóan sok ismerősre, barátra tettem szert. Így például van egy fotós barátom, aki Gyalun él, s még megszállottabb ebben a témában, mint én. Ő folyamatosan figyeli a radarokat, hallgatja a rádiófrekvenciás beszélgetéseket, s ha valami érdekes gép lép be a légtérbe, s elhalad Nagykároly fölött, akkor szól, hogy figyeljek, mert különlegességet fotózhatok. Rajta kívül vannak még barátaim Nádudvaron, Nagyváradon, Aradon, s ők is mindig szólnak, ha érdekességre lehet számítani. Nagy álmom, hogy lefotózzam az USA elnökének a gépét, az Air Force One-t. A gyalui kollégámnak sikerült készítenie egy ilyen képet, amikor a gép Nagyváradnál belépett a román légtérbe és Afganisztánba tartott. Igaz, ennek a gépnek az útvonala titkosított, de remélem, nekem is szerencsém lesz. Ezen kívül, a világ legnagyobb gépét, az An-225 Mriya-t is szeretném lefotózni” — mondja.

Bikfalvi Zsolt nem csak „kertjéből” vadássza az érdekes útvonalú, mintázatú gépeket. Eljár a különböző repülős napokra, a magyarországi airshowinfo.hu oldalnak erdélyi tudósítójaként, akkreditációval is rendelkezik. A repülőfotósoknak fenntartott internetes oldalakon rendszeresen közli képeit, melyek látogatottsága eléri a félmilliós számot is.

Nemrégiben első díjat nyert egy egyiptomi fotóversenyen. A Mustang Sally’s címet viselő kép több elismerést is bezsebelt: aranyérmet Egyiptomban, Sport és dinamika kategóriában, dicséretben részesült Argentínában, az EL ARGENTINO elnevezésű versenyen, 2014-ben, valamint bejutott az International Salon of Photographic Art of Romania București 2014-es fináléjába is. Mivel a lehetőségek száma korlátlan, egész biztos, hogy további sikereiről még beszámolhatunk a jövőben.

Tőtős Tímea