Szatmárnémeti

Agresszív sofőr — hivatalosan is

2022.01.28 - 07:30

Ha pezsgőt nem is bontottak, de kisebb ünnepnapjuk volt a közlekedésrendészeknek, míg az előszeretettel szabálytalankodók mérgelődhettek — tegnapi ülésén a kormány módosította a KRESZ-t, elfogadva a közúti közlekedésre vonatkozó 2002/195-ös sürgősségi rendeletet kiegészítő és módosító rendeletet.
A módosításokat és szigorításokat sajnos nem alaptalanul szorgalmazták a közlekedésrendészek, hiszen közlekedésbiztonság szempontjából Románia még mindig (már évtizedek óta) az utolsó helyen kullog, s ugyan a tragédiák száma azért csökkent az előző évekhez, évtizedekhez viszonyítva, de még mindig messze állunk az ideálistól — tavaly például, amikor az Unió tagországaiban még alacsonyabbra csökkent a halálos közlekedési balesetek száma, Románia útjain több mint 1700-an vesztették életüket, ami 8%-os növekedés az előző évhez képest. De górcső alá vehetjük az elmúlt hetet is, amelyen országszerte 40 940 sofőrt büntettek meg és 3888 jogosítványt vontak be a szabálytalankodásokért — a jogosítványok közel fele gyorshajtásért ugrott, s 12 000 bírságot csak ezért róttak ki.
No, de nézzük a KRESZ módosításait és az „újdonságokat”: ezentúl már hivatalosan is létezik az agresszív sofőr fogalma — a létező, mindennapi közlekedésre jellemző, a sávok között kerge módon szlalomozó, lelámpázó, dudáló, büntetőfékező, álló helyből kézifékkel kikanyarodó, megfélemlítésként a másik autóhoz túl közel menő, azt leszorító, szóval nem kulturáltan, hanem a biztonságos közlekedést veszélyeztető módon vezető sofőrt 580–725 lej közötti összegre bírságolják, jogosítványát pedig 30 napra bevonják; viszont ha agresszivitása anyagi kárral járó balesethez vezetett, a büntetés 870–1160 lej közötti, a jogosítvány felfüggesztése pedig 60 napos.
Gyorshajtásnál egy újabb limitkategóiát vezetnek be: aki 70 km/h-val száguld többel a megengedett sebességhatárnál (amire egyébként rengetegszer van példa, főleg a falvakon átvezető, jó minőségű országutakon), annak 120 napra vonják be a jogosítványát; de szintén 120 napra válik gyalogossá az is, aki a vasúti átjárónál nem áll meg (át akar slisszolni az épp leereszkedő sorompó alatt, kikerüli a már leengedett félsorompót, s mert „nem jön a vonat” a piros lámpa ellenére áthajt a síneken). Ugyancsak 120 napig marad jogosítvány nélkül az a sofőr, aki az autópályán megfordul vagy tolat gépkocsijával, nem megengedett helyeken vág át egyik forgalmi irányból a másikba, vagy épp a menetiránnyal szemben közlekedik. S ha már autópálya: mélyebben kell a pénztárcájába nyúlnia (1305–2900 lej), s három hónapra a jogosítványának is búcsút inthet az, aki a leállósávon robog.
A szabálytalan előzés és a kötelező elsőbbségadás elmulasztása szintén toplistás a kihágások között (múlt héten 589, illetve 810 jogsit ezekért vontak be), így nincs miért csodálkozni azon, hogy mindkét kategóriában emelkedtek a tarifák: 870–1160 lej közötti a pénzbírság, a jogosítványt pedig már 60 napra függesztik fel, ha azonban a szabálytalan előzés vagy az elsőbbségadás elmulasztása anyagi kárral járó balesetet okoz, a vétkes sofőr 90 napig lesz gyalogos, és 1305–2900 lej közötti összegre büntethető.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nem végeztek a gázcsőcserével

Még napokig le lesz zárva a fél sáv a Németi templom előtt.
Szatmárnémeti

Parkolóhelyek igen, automaták kevésbé

Túl drága a jegyrobot.
Szatmárnémeti

Eddig ingyenes parkolóhelyek válnak fizetőssé

Több száz eddig ingyenes parkolóból lesz fizetős parkoló március 3-tól kezdődően. Kell figyelni a nagy, P betűs táblát ott is, ahol eddig nem kellett.