Egészség

Agresszív betegség terjed

2018.02.17 - 09:00

Jelenleg az ausztrál és a japán influenzatípusok terjednek, ezek agresszívebbek a korábbi években tapasztaltaktól, normális esetben nem életveszélyesek — tájékoztatott dr. Călin Bumbuluţ.

Ezekben a napokban egyre többen fordulnak családorvosukhoz felső légúti fertőzéssel, influenzás megbetegedés gyanújával. Nagyon sok szülő félti kisgyermekét az agresszív betegségtől, ezért nem viszik kicsinyeiket bölcsődébe, óvodába. Miközben az egészségügyi miniszter azt hangsúlyozza, hogy nincs influenzajárvány, napról napra nő az influenza miatt elhunytak száma. Tegnap reggel már 32 áldozatról számolt be a szakhatóság, s állításuk szerint az elhunyt személyek egyike sem volt beoltva. Az idei agresszív influenzajárványról kérdeztük dr. Călin Bumbuluţ családorvost, a Szatmár Megyei Családorvosok Egyesületének elnökét. Elmondta, jelenleg hazánkban, s Szatmár megyében is a japán és az ausztrál influenzatípusok terjednek. Míg a japán vírus a kisgyerekeket és az idősebbeket támadja meg, addig az ausztrál vírus elsősorban az idősekre veszélyes. „A történelem során voltak olyan influenzajárványok, melyek több millió ember halálát eredményezték. Szerencsére napjainkban már igencsak kevesen halnak bele az influenzába, leginkább valamilyen szövődmény vezet elhalálozáshoz. Azt tudni kell, hogy az emberről emberre cseppfertőzéssel terjedő betegség jelen formája agresszívebb az eddigieknél, de ha egy egészséges, jó immunrendszerrel rendelkező egyént fertőz meg, az kicsi eséllyel végződik elhalálozással” — fogalmazott a családorvos, aki elmondta, hogy a betegséget a védőoltással meg lehet előzni, s még most is érdemes beadatni az oltást. Igaz, hogy majd' egy hónap után nyújt teljes védettséget az oltás, de már két hét után részvédettséget biztosít, mely segít az esetleges megbetegedés átvészelésében. Azt tudni kell, hogy minden évben három vírustörzs ellen véd a védőoltás, általában azon vírustörzsekre összpontosítanak, melyek az adott földrajzi térségben jellemzőek. Az idei oltóanyagban egy A és két B típusú vírustörzs van, mely védelmet nyújt a mostani influenza ellen is. „Ha engem kérdeznek, hogy mi az influenza jele, én azt mondanám, hogy olyan állapotba kerül a páciens, mint akit 'elütött a vonat'. Az influenza tünetei elsősorban a láz, a hidegrázás, a borzongás, a rossz közérzet, a fejfájás, az izomfájdalom. Az influenza esetében igen magas láz alakul ki, erős fejfájással és végtagfájdalommal, ugyanakkor rendszerint tüsszögés nélkül. Az influenzás megbetegedést legbiztosabban laboratóriumi vizsgálattal állapíthatják meg, de a gyorstesztek is igénybe vehetőek, igaz ezek nem minden esetben mutatják ki a betegséget” — fogalmazott dr. Călin Bumbuluţ, aki elmondta, hogy kérjenek orvosi segítséget, amennyiben egészségügyi állapotuk rosszabbodik, hiszen egy pontos kezelést csak szakember írhat elő, aki ismeri a páciens teljes kórtörténetét.

Megelőzésként a családorvos azt javasolja, hogy amennyiben lehetséges, kerüljék el a zsúfolt helyiségeket, mossanak nagyon gyakran kezet, amennyiben tüsszentenek vagy köhögnek, használjanak egyszer használatos — ha lehet antiszeptikus — papír zsebkendőt. „Ebben az időszakban meg kell az emberek értsék, hogy nem ajánlatos a kórházi látogatás sem, csak a közeli hozzátartozók menjenek a beutalt beteghez, s a lehető legkevesebb időt töltsék az egészségügyi intézményben, a további megbetegedések elkerülése végett. Ugyancsak ajánlani tudom, hogy a családorvoshoz se most menjenek különféle küldőpapírért, igazolásért, hacsak nem életbe vágó, megeshet, hogy a váróteremben elkapják a betegséget” — összegzett dr. Călin Bumbuluţ, aki elmondta, hogy a legbiztosabb módszert az influenza elleni harcban a védőoltás jelenti.