Belföld

Aggasztó kép a romániai oktatás színvonaláról

2017.04.23 - 11:00

A funkcionális analfabetizmus megszüntetése jelentős gazdasági növekedéshez vezetne, vélik a romániai oktatási rendszer értékelésével és elemzésével foglalkozó központ szakemberei.

Egyre aggasztóbb arányokat ölt hazánkban a diákok körében a funkcionális analfabetizmus, amelynek teljes felszámolása jelentős gazdasági növekedéshez vezetne, amennyiben már 2030-ra sikerülne azt megvalósítani. Ennek következtében a bruttó hazai termék (GDP) a pillanatnyi értékekhez viszonyítva több mint 200%-kal növekedne — mutattak rá az oktatási rendszer értékelésével és elemzésével foglalkozó központ (CEAE) szakértői.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint a romániai diákok 42%-a funkcionálisan analfabéta, ez az arány pedig folyamatosan emelkedik. A CEAE munkatársai rámutattak, hogy amennyiben nem sikerül sürgősen megfordítani az irányvonalat, a jelenség súlyos krízist fog okozni a munkaerőpiacon is, ugyanis a munkavállalók egyszerűen nem tudnak majd eleget tenni a gazdasági elvárásoknak, azaz képtelenek lesznek fenntartani a termelékenységet.

Az oktatáselemzési központ a napokban Bukarestben mutatta be új, Kémia másként elnevezésű projektjét, amelynek keretében beszéltek az aggasztó folyamatokról — közölte az Adevărul napilap. Mint kifejtették, a funkcionális analfabetizmus miatt a munkavállalók néhány éven belül nem fogják tudni tartani a lépést a technológiai és a tudományos fejlesztésekkel, ugyanis egész egyszerűen kevesen értik majd meg az újításokat.

Az aggasztó kilátásokat nem csak a CEAE szakértői állítják, hanem a nemzetközi felmérések eredményei is ezt a jövőképet sugallják, hiszen a 2015-ös PISA-teszten a romániai 15 éves tanulóknak alig 0,7 százaléka szerzett maximális, 5-ös vagy 6-es minősítést, ehhez képest Lengyelországban például 7,4 százalékuk, Kanadában pedig 12,4 százalékuk teljesített kiválóan. Az oktatási központ szakértői szerint Romániában újító, korszerű tanítási módszer révén számolható fel a funkcionális analfabetizmus. Az elemzők szerint az oktatás jóval hatékonyabb lenne, ha a diák maga is részt venne a folyamatban, például a tudományos jelenségek magyarázatának feltérképezésében, ahelyett, hogy egyszerűen elfogadja a pedagógus magyarázatát. A Kémia másként projekt keretében — magánbefektetők által nyújtott finanszírozásból — 200 kémiatanárnak tartanak továbbképzőt annak érdekében, hogy ilyen módszerekkel taníthassák diákjaikat. A projektben 6000 iskolás vesz részt a 2017/2018-as tanévtől. A CEAE korábban fizikatanárok számára kezdeményezett hasonló programot.

A központ vezetői viszont úgy vélik, hogy amennyiben a közeljövőben nem kerül kidolgozásra egy, a társadalom, az állami intézmények, a pedagógusok és a magánszféra bevonásával létrehozott közös stratégia, Romániában a modern oktatáshoz a jól fizetett elit, a lakosság mintegy 10 százaléka fér csak hozzá, a népesség többi részének pedig egyszerűen korlátozottak lesznek a lehetőségei.

A kompetenciákat kellene fejleszteni

A jelenséggel kapcsolatban Frigy Szabolcs iskolapszichológus fogalmazta meg, hogy meglátása szerint a romániai oktatásban melyek azok a problémák, melyeket orvosolva javítani lehetne a funkcionális analfabetizmus egyre erősödő tendenciáján. Bár számos tanügyi reform volt az utóbbi években, mégsem tud túllépni a román oktatás ezen a problémán, ugyanis sok esetben elkészült egy terv, viszont megfelelő módszertan nem létezik mellé, így a pedagógusok sem tudnak egy jó irányvonalat követni.

Nagyon fontos volna az olvasási és szövegértési kompetenciák fejlesztése, amelynek hiánya sajnos még egyetemi környezetben is észlelhető. De ugyanúgy észrevehető, hogy évek óta az érettségi eredmények is sok kritikát kapnak, hogy úgy román, mint magyar nyelvből is a vártnál gyengébben teljesítenek a diákok, éppen amiatt, mert az olvasási és szövegértési kompetenciáik nem elég fejlettek.

Frigy Szabolcs szerint a diákokat is motiváltabbak lennének, ha korszerű szövegeken keresztül segítenék őket szükséges képességek elsajátításához, ezért a szakember szerint ideje lenne kissé elrugaszkodni a régi klasszikusoktól, amikor a diákok ezen problémáit igyekszünk megszüntetni, és korszerű, számukra is akár ismerős szövegrészleteken gyakorolni a szövegértést.

Érdemes megfigyelni Észtországot — hozta fel példaként az iskolapszichológus —, ahol pár év alatt teljesen átalakult az oktatási rendszer, éppen amiatt, mert hasonló jelenséggel találkoztak, viszont ott sokkal hamarabb sikerült megoldani ezt a dolgot.