Găman Mihály aggasztónak találja az újabb programok felfüggesztését, ugyanis ez komoly pénzforrásokat von el a román gazdaságból.
Az Európai Bizottság tegnap értesítette Romániát a közlekedési, versenyképességi és regionális operatív program összesen 10,5 milliárd eurós kihatású felfüggesztési eljárásának megindításáról. A bizottság komoly hiányosságokat tapasztalt a programok megvalósításakor, beleértve a csalásokat és visszaéléseket is. A kormánynak két hónapja van a bizottsági ajánlások megvalósítására, különben a pénzek kifizetését akár egy évre is felfüggesztik, ami azt jelenti, hogy tetemes összegek mennek veszendőbe. „Ha a román hatóságok kiküszöbölik a hiányosságokat, a kifizetések folyatódnak” — olvasható a közleményben.
Găman Mihály, Pusztadaróc község polgármestere, aki a Szatmár megyei községek képviseletében vesz részt az Északnyugati Régiófejlesztési Tanácsban, ennek kapcsán lapunk megkeresésére elmondta, hogy aggasztónak találja a három említett program felfüggesztését, ugyanis ez komoly pénzforrásokat von el a román gazdaságból. Găman emlékeztetett arra, hogy a magánszektor és a kormányzati források beszűkülése miatt a pályázatok jelentik az egyetlen lehetőséget a fejlesztésre, gyakorlatilag a hazai gazdaság „mozgatórugója” ez. Ezért az intézkedés kihatással lesz nemcsak a pályázatban érintettekre, de a munkavállalás terén is beszűkülnek a lehetőségek.
Az Északnyugati Fejlesztési Régió vezetőségének lapunkhoz eljuttatott közleményében az áll, hogy sajnálattal vették tudomásul a bizottság döntését. Claudiu Coşier, az Északnyugati Fejlesztési Iroda igazgatója szerint nyár óta, amikor először felmerült a lehetősége a POR programok felfüggesztésének, azon dolgoznak, hogy a szabálytalanságokat és a hiányosságokat kiküszöböljék. A felfüggesztési eljárás a folyamatban lévő projekteket nem érinti, azok ugyanis az országos költségvetésből valósulnak meg, az EU-s támogatást utófinanszírozással kapják meg a pályázat kivitelezői. Coşier szerint egyébként az EB szakértői által észlelt szabálytalanságok 70%-a az EU-s és a hazai jogszabályok sajátos értelmezéséből adódik. Găman Mihály szerint a közbeszerzés terén van a legtöbb jogi hiányosság, emiatt hosszadalmas a procedúra, a jogi buktatókat is tapasztalta már a saját bőrén. A jogharmonizációval van a gond, a túl bürokratikus rendszer leegyszerűsítése időszerű lenne — fogalmazott Găman.